S problémom, ako znížiť teplotu sa stretol asi každý jeden z nás. Pozrite sa, ako účinne znížiť teplotu – či už u detí u dospelých alebo počas tehotenstva. Zároveň vám poradíme, aké lieky sú najúčinnejšie a aké babské rady na zníženie teploty sa najviac používajú.
Ako znížiť teplotu
Existuje niekoľko účinných spôsobov, ako znížiť teplotu. Vo väčšine prípadov si so zvýšenou teplotou alebo horúčkou poradíte aj sami doma s pomocou voľnopredajných liekov alebo babských rád.
Zvýšená teplota alebo horúčka poukazuje na to, že sa telo snaží ochrániť pred infekciou. Organizmus týmto spôsobom bojuje proti cudzorodým látkam v tele a lieči sa. Zrýchľuje sa metabolizmus, zvyšuje sa teplota a imunitný systém pri vyššej teplote funguje efektívnejšie.
Pri teplote pod 38°C, zvyčajne nie je potrebné znižovať teplotu, telo si s ňou väčšinou poradí samé. Ale akonáhle je teplota vyššia, je potrebné zasiahnuť, či už liekmi alebo môžete vyskúšať babské rady – podobné ako cibuľový čaj.
V článku nájdete
- Ako Zníženie teploty u u detí
- Ako znížiť teplotu u dospelých
- Ako znížiť teplotu v tehotenstve
- Ako znížiť horúčku
- Ako znížiť teplotu bez liekov
- Babské rady
Ako znížiť teplotu u detí
Ako znížiť teplotu u detí si vyžaduje trochu iný postup ako pri dospelých.
Riaďte sa pravidlom, že podávať lieky proti horúčke je ideálne až vtedy, keď teplota vyskočí nad 38°C. Najčastejšie používané lieky obsahujú účinnú látky paracetamol a ibuprofén.
Na to, ako zbiť teplotu u detí sa používajú lieky vo forme sirupu, čapíkov alebo tabliet. Paracetamol nájdete napríklad v Paralene alebo Panadole pre deti. Ibuprofén je obsiahnutý v Ibalgine či Nurofene pre deti.
Ale nezabúdajte – najdôležitejšie pri tom, ako znížiť vysokú teplotu u detí, je dopriať im, čo najviac odpočinku a stály až nadmerný príjem tekutín. Pri zvýšenej teplote telo potrebuje dýchať, preto deti prikrývajte len ľahkou prikrývkou.
Pri zhoršení zdravotného stavu vášho dieťaťa by ste sa mali poradiť s vašim lekárom, ten vám poradí najlepšie ako postupovať. Rovnako vám poradí, ako vybrať kliešťa, v prípade, že si neviete dať s ním rady.
Ako znížiť teplotu u dospelých
Ako znížiť teplotu u dospelých je jednoduchšie ako pri deťoch. Na zníženie teploty môžete využiť mnoho osvedčených voľnopredajných liekov s obsahom paracetamolu, ibuprofenu alebo kyseliny acetylsalicylovej.
Siahnuť môžete po liekoch, ako sú Paralen 500, Brufen 400 alebo Aspirin 500. Ibuprofen sa síce vyznačuje pomalším nástupom účinku, ale pôsobí v tele dlhšie. Na druhej strane paracetamol má rýchly nástup účinku, ale pôsobí kratšie.
Znížiť teplotu sa vám môže zísť napríklad pri zápale močových ciest.
Ako znížiť teplotu v tehotenstve
To, ako znížiť teplotu v tehotenstve sa líši od klasických spôsobov. Vo väčšine prípadov na znižovanie teploty lekári odporúčajú paracetamol (Paralen). Liečba ibuprofenom (Ibalgin, Brufen, Nurofen) je vhodná len v 2. trimestri tehotenstva.
Samozrejme najlepšou možnosťou, ako znížiť teplotu v tehotenstve, je snažiť sa ju zraziť prirodzene, bez použitia liekov. Všeobecne platí, že sa treba vyhýbať liekom, ak ich použitie nie je nevyhnutné.
Tehotným ženám sa odporúča, aby navštívili lekára, čo najskôr. Horúčka v tehotenstve a teplota v tehotenstve je vždy príznakom, že telo bojuje s nejakým bakteriálnym ochorením. Vtedy vám lekár môže predpísať e recept.
Ako znížiť horúčku
Vo väčšine prípadov sa na to, ako rýchlo znížiť horúčku používajú lieky. Normálna telesná teplota sa pohybuje od 35,8 °C a 37 °C. Za horúčku sa považuje telesná teplota, ktorá je vyššia ako 38°C. Ale ak teplota túto hranicu neprekročí, hovoríme len o zvýšenej teplote.
S horúčkou hneď nie je potrebné utekať k lekárovi. No platí, že horúčka predstavuje pre telo záťaž a je vyčerpávajúca. A preto ak trvá dlhšie ako 3 dni a nijako sa nelepší, predsa by ste len návštevu lekára nemali odkladať. Zaujíma vás aj to, ako odstrániť šumenie v ušiach?
Ako znížiť horúčku keď lieky nezaberajú
Viete, ako znížiť horúčku, keď lieky nezaberajú? Horúčky sa netreba báť – vo väčšine prípadov nie je škodlivá a sama od seba odznie v priebehu 3 dní. Ak lieky nezaberajú môžete pristúpiť k vlažným zábalom, vlažnej sprche alebo k potieraniu tela vlažnou špongiou.
Ale dávkujete lieky správne? Najčastejšou chybou, ak lieky nezaberajú je ľudovo povedané poddávkovanie sa liekmi, kedy sa želané účinky nedostavia. Ak aj napriek správnemu dávkovaniu horúčku neviete zraziť, navštívte lekára.
Ako znížiť teplotu bez liekov
Možností, ako znížiť teplotu bez liekov je viacero. Často sa môžete stretnúť s názorom, že zvýšená teplota a horúčka by sa nemali umelo zrážať liekmi, pretože sa tým zabraňuje organizmu, aby efektívne bojoval s chorobou.
Najdôležitejšie pri tom, ako znížiť teplotu bez liekov je dopriať telu dostatok odpočinku a zvýšiť príjem tekutín. Ale aj zábaly a vlažná sprcha predstavujú účinný spôsob, ako znížiť teplotu. Princíp spočíva v odparovaní vody z povrchu tela, čím sa zároveň ochladzuje.
Počas horúčky sa obliekajte ľahko, aby sa vaše telo zbytočne neprehrievalo. Vyhnite sa mastnému a ťažko stráviteľnému jedlu. Naopak stravujte sa zdravo a výživne, aby ste telu dopriali potrebnú energiu a vitamíny. To vám zaručene pomôže aj pri tom, ako znížiť diastolický tlak.
Ako znížiť teplotu babské recepty
Ak nie ste zástancom liekov, potom sú pre vás tou najlepšou možnosťou, ako znížiť teplotu babské recepty. Počuli ste o nich? Môžete sa inšpirovať overenými trikmi našich starých mám, ktoré tieto recepty používali stáročia.
Citrón na zníženie teploty
Citrón na zníženie teploty je neuveriteľným pomocníkom, ktorý môžete využiť dvojako. Môžete citrón nakrájať na kolieska a vložiť do dlane alebo na spodok chodidiel (1 koliesko do dlane a 2 kolieska na chodidlá).
Alebo druhou možnosťou, ako prirodzene znížiť teplotu, je citrón odšťaviť a do samotnej šťavy ponoriť bavlnené ponožky. Tie si natiahnite na chodidlá a na ne dáte ešte ďalšie suché bavlnené ponožky.
Zemiak na zníženie teploty
Zemiak na zníženie teploty tiež podľa mnohých funguje. Stačí použiť strúhané zemiaky. Zemiak ošúpte, nastrúhajte a dajte do ponožky. Obujte si ponožky a počkajte niekoľko minút, horúčka by mala postupne klesať.
Nechajte si ich dovtedy, kým sa úplne neoteplia. Zemiak by mal z organizmu vytiahnuť teplotu, aby ste si znova mohli užívať svoje zdravie. Túto babskú radu používajú mnohí rodičia pri tom, ako znížiť teplotu u detí.
Cibuľa na zníženie teploty
Cibuľa na zníženie teploty je skvelou pomocníčkou nielen na to, ale taktiež je účinná pri nachladnutí alebo chrípke. Vzhľadom na jej liečivé účinky sa zázraky začnú diať po priložení na chodidlá, kedy pomáha proti bolesti, teplote a dokonca čistí krv!
Zoberte si starú ponožku, rozrežte cibuľu a vložte si ju na noc do ponožky. Cibuľa bude počas noci pôsobiť na vaše nervové zakončenia a vaše telo sa bude pomaly, ale isto uzdravovať.
Ocot na zníženie teploty
Ocot na zníženie teploty predstavuje ďalší overený trik našich starých mám. Stačí si vyrobiť octovú vodu v pomere 1 diel octu na 5 dielov chladnej vody (ale nie príliš).
Do nej následne len namočíte bavlnené, savé ponožky. Dobre ich vyžmýkate a navlečiete si na nohy. Môžete si ich dať aj na ruky. Ideálne je mať na sebe octové ponožky dovtedy, kým „obsiahnu“ teplotu tela a potom postup zopakujte. To boli zaručené spôsoby, ako znížiť teplotu.
Zdroj: benulekaren.sk, procare.sk, etabletka.sk, pixabay.com