Sadiť cesnak môže byť občas aj malou vedou. Ak sa pýtate, ako a kedy sadiť cesnak tak, aby ste sa dočkali bohatej úrody, ste tu správne! Navyše sa dozviete aj o jeho liečivých účinkoch.
Kedy sadiť cesnak
Nad otázkou, kedy sadiť cesnak sa možno mnohí pozastavia. Nebudeme si klamať – cesnak je neodmysliteľnou súčasťou každej domácnosti a je veľmi ťažké zohnať kvalitný cesnak. Preto najlepším riešením je vlastné pestovanie.
Najväčšou výhodou cesnaku je, že k dispozícií máme množstvo rôznych odrôd, takže ho je možné sadiť takmer po celý rok. Môžete ho napríklad sadiť spolu s deťmi cez jesenné prázdniny, ale i na jar počas Veľkej noci.
V článku nájdete
Kedy sadiť cesnak na jeseň
Najideálnejších obdobím na sadenie jesenného cesnaku je deň pred zamrznutím pôdy. Avšak to sa dá len veľmi ťažko odhadnúť. Na jeseň sa takisto sadia, napríklad aj jahody.
Kedy sadiť jesenný cesnak
Jesenný cesnak je vhodné sadiť od konca októbra až do príchodu mrazov, ideálne krátko pred zamrznutím pôdy. Vyberajte ale radšej neskorší termín, vďaka ktorému rastliny nevypučia a nepoškodia ich tak zimné mrazy.
Pri jesennom cesnaku by strúčiky mali ísť do pôdy skôr, ako jej teplota trvalo klesne pod teplotu 9 °C.
Kedy sadiť cesnak na jar
Najlepším obdobím, kedy sadiť cesnak na jar prelome februára a marca. Pretože dovtedy zamrznutá pôda, sa musí spamätať zo zimy. Cesnak sa odporúča zasadiť do začiatku mája.
Kedy sadiť jarný cesnak
Jarný cesnak je potrebné sadiť do pôdy, ktorá je zahriata na približne 10-15 °C, pretože cesnak preferuje teplejšie pôdy na rast.
Suchá pôda vyžaduje pred výsadbou bohaté zavlažovanie a pokiaľ je vlhká, nie je potrebné výrazne zavlažovať. Cesnak dáme do hĺbky približne 6 cm – pôda nad strúčikom by mala dvakrát vyššia, ako je strúčik.
Kedy sadiť cesnak podľa lunárneho kalendára 2024
Ak vás zaujíma, kedy sadiť cesnak podľa lunárneho kalendára 2024, tak tento rok to je 17. – 18.3. 2024. Vtedy sa vysádza jarný cesnak.
Niektorí veria, že lunárny kalendár môže ovplyvniť úspech výsadby rastlín.
Rozdiel medzi jesenným a jarným cesnakom mnohí poznajú. Jesenný cesnak má spravidla väčšie cibuľky a viac strúčikov v cibuľke. Ale na druhej strane jarný cesnak je odolnejší proti chorobám a je ho možné skladovať dlhšie.
Ako sadiť cesnak
Ako sadiť cesnak závisí od toho, či chcete sadiť jesenný alebo jarný cesnak. Dôležité je pôdu ešte pred samotným sadením poriadne prekypriť. Hnojivo je ideálne naniesť do hĺbky 20-30 centimetrov.
Keď sa dostaneme k samotnej podstate, ako sadiť cesnak – mal by sa sadiť do hĺbky 8-10 centimetrov. Do hriadky ho dávajte špicatým koncom smerom nahor. Väčšie strúčiky majú rýchlejší štart, preto je vhodné uprednostniť tie.
Dodržiavajte odporúčanú vzdialenosť v riadku 10 až 15 centimetrov a medzi riadkami 20 až 30 centimetrov.
Ako sadiť jarný a jesenný cesnak – rozdiely:
Jarný cesnak je nutné výdatne poliať a potom nechať tak, až dokým ho z pôdy nevyberiete, pretože takáto rastlina nepotrebuje vodu navyše.
Jesenný cesnak zakryte po zasadení čečinou, lístím a slamou. Rastlinu tým ochránite pred teplotnými šokmi, vďaka čomu nebude mať problém sa zakoreniť.
Cesnak účinky
Cesnak má mnohé účinky na ľudský organizmus. Nielen že je to zdravé a liečivé superjedlo, ktoré by vo vašej kuchyni rozhodne nemalo chýbať. Ale pre jeho zdravotné účinky je veľmi obľúbený.
Cesnak účinky:
- znižuje vysoký cholesterol a vysoký tlak, – prečítajte si, ako znížiť diastolický tlak
- je vynikajúcim prírodným liekom proti baktériám a vírusom,
- zlepšuje imunitu,
- má antioxidačné a afrodiziakálne účinky,
- lieči kvasinkové infekcie,
- pomáha k zdravému tráveniu,
- pomáha pri liečbe alergií,
- posilňuje srdce a krvný obeh,
- napomáha pri liečbe cukrovky,
- udržuje zdravý mozog, krásnu pokožku a vlasy,
- lieči rakovinu.
Kedy sadiť cibuľu
Pokiaľ neviete, kedy sadiť cibuľu,sadenie cibule je možné rovnako aj na jar aj na jeseň.
Ak chcete jarnú cibuľu ideálnym obdobím na vysádzanie je koncom februára, najneskôr v polovici apríla. Pri jesennej cibuli je ideálnym termínom október.
Ale nezabudnite, že cibuľa by mala byť v záhrade posadená čo najďalej od cesnaku, pretože sa medzi nimi môžu prenášať rôzne choroby.
Zdroje: unsplash.com, rastlinky.sk