Syndróm vyhorenia je v súčasnosti čoraz viac známy. Vysoké nároky dnešnej spoločnosti sa zvyšujú, čo má za následok vznik vyhorenia. Prečítajte si, ako sa tento stav prejavuje, ako dlho sa lieči syndróm vyhorenia, ako mu predísť a čo robiť, keď sa objaví.
Syndróm vyhorenia
Syndróm vyhorenia je stav emočného psychického a fyzického vyčerpania, ktoré je prítomné a dostaví sa, ak dlhodobo zotrváte v neriešiteľných a ťažkých situáciách, prípadne zlých pracovných podmienkach.
Mnohí si syndróm vyhorenia mylne zamieňajú so stresom, ktorý sa považuje za jednu z príčin vyhorenia. Stres negatívne vplýva aj na tlak, a preto by ste mali vedieť, ako znížiť diastolický tlak, pokiaľ sa u vás ocitne tento problém.
V článku nájdete
Čo je syndróm vyhorenia
Čo je syndróm vyhorenia je jasne definované. Vyhorenie je stav emocionálneho, fyzického a duševného vyčerpania, ktoré je spôsobené nadmerným a dlhotrvajúcim stresom. Človek pociťuje beznádej, vyčerpanie a bezmocnosť.
Syndróm vyhorenia sprevádza aj chronický nezáujem o veci, ktoré vás pred tým bavili. V mnohých krízových situáciách je ťažké zachovať chladnú hlavu, napríklad pri znižovaní teploty, šumení v ušiach alebo aj pri znižovaní hladiny cukru.
Syndróm vyhorenia fázy
Vyhorenie nevznikne okamžite. Jedná sa o dlhodobý proces, ktorého štádiá sú u každého veľmi individuálne. Ale všeobecne platí, že sa prehlbuje, od ľahšieho k zložitejším.
- Fáza nadšenia sa prejavuje radosťou a motiváciou. Väčšinou je prítomná na začiatku práce.
- Fáza stagnácie prichádza pri uvedomení si reality a zložení „ružových okuliarov“. Dochádza k sklamaniu, demotivácii, strate nadšenia a značnú prevahu majú negatívne emócie. Ak sa problém v tejto fáze nerieši, nastupuje ďalšia fáza.
- Fáza frustrácie je výsledkom dlhodobo neriešenej zlej situácie na pracovisku, kde postupne dochádza k fyzickému, ale i psychickému vyčerpaniu.
- Fáza apatie sa prejavuje nezáujmom o prácu, na ničom človeku nezáleží a nesnaží sa. Postupne sa do seba uzatvára a negatívna nálada sa pretavuje do každého aspektu života. Prevláda neempatia, nepochopenie, irónia a dehumanizácia. Ak v tomto momente nepožiada o pomoc, prichádza posledná fáza, a to samotné vyhorenie.
- Fáza vyhorenia je úplným psychickým, emočným a fyzickým vyčerpaním, ktoré sa prejavuje telesnými ťažkosťami, ktoré privedú pracovníka až k práceneschopnosti.
V prípade syndrómu vyhorenia je dobré zvážiť aj zmenu zamestnania, ktoré má negatívne dopady na vaše psychické zdravie.
Pri hľadaní novej práce nezabudnite na to, ako napísať dobrý motivačný list a životopis, ktoré vás odlíšia od iných uchádzačov.
Ako sa prejavuje syndróm vyhorenia
Negatívne účinky syndrómu vyhorenia sú prítomné chtiac-nechtiac v každej oblasti života – či už doma, v práci alebo v spoločenskom živote. Vyhorenie taktiež môže spôsobiť dlhodobé zmeny vo vašom tele, kvôli ktorým ste náchylnejší na rôzne choroby. V neposlednom rade môže mať za následok až rozvod manželstva.
Ak vás zaujíma, ako sa prejavuje syndróm vyhorenia – má tri štádia:
1. štádium – je charakteristické časovou tiesňou, ktorú mnohí pracujúci ľudia pociťujú veľmi často. Časový stres a množstvo úloh, ktoré musí uniesť na pleciach si vypýtajú svoju daň. Nastupuje pocit beznádeje, pokles sebavedomia, ktorý sa prenáša aj do osobného života. V tomto štádiu vám môže pomôcť pobyt v tme.
2.štádium – je typické počínajúcou neurózou kvôli dlhodobému vyčerpaniu. Mnohí si nahovárajú, čo všetko „musia“ urobiť a nakoniec majú všetkého vyše hlavy. Výsledkom je chaos, roztržitosť, nesústredenosť, časté chyby a množstvo nedokončenej práce.
3.štádium – dostaví sa apatia a nezáujem o prácu. Z predchádzajúceho „musím“ nastáva „nemusím“. Prichádza to, že sa človek nedokáže z ničoho tešiť, nemá dobrý pocit z odvedenej práce, nerobí mu radosť nič – či už v profesionálnom alebo v osobnom živote. Toto štádium sa končí vyčerpaním a chronickou únavou.
Syndróm vyhorenia je doprevádzaný aj stresom, pričom zbavenia sa stresu je takisto aj jedným z hlavných cieľov detoxikácie organizmu.
Syndróm vyhorenia príznaky
Syndróm vyhorenia má mnohé príznaky, ktoré sa prejavujú psychickými a zároveň psychosomatickými problémami.
Príznaky syndrómu vyhorenia sa prejavujú najmä v troch životných oblastiach:
- psychické zdravie
- sociálne kontakty
- telesné príznaky
Čo sa týka psychiky – začínajú prevládať negatívne emócie a postoje, následne sa vyvíja:
- depresívna nálada
- apatia (nezáujem)
- stres
- neschopnosť sa z niečoho tešiť
- nervozita
- podráždenosť
- strach
- hnev
- úzkosť
- nesústredenosť
- strata motivácie
- vyčerpanosť
- strata empatie
V oblasti sociálnych vzťahov dochádza k strate kontaktu s okolitým svetom a začína sa prejavovať nezáujem o medziľudské vzťahy.
Telesné príznaky dopĺňajú tie psychické a postupne sa zhoršujú. Patria medzi ne:
- chronická fyzická únava
- vyčerpanie
- slabosť
- chorľavosť
- problémy so spánkom
- nočné mory
- bolesti brucha
- hnačky
- nechutenstvo alebo prejedanie sa
- náhle schudnutie alebo priberanie – v tom vám pomôže BMI index
- závislosti (alkohol, drogy, lieky)
Rovnako nepríjemne sa prejavuje aj syndróm dráždivého čreva, ktorý môže byť rovnako spôsobený psychickými problémami a stresom.
Syndróm vyhorenia prevencia
Podceňovanie príznakov môže mať dlhodobé následky. Vyhorenie vedie k stresu, cynizmu, pocitom menejcennosti a apatií. Najlepšou prevenciou je podľa psychológou to, že indentifikujete ťažkosti, čo najskôr.
Prevencia syndrómu vyhorenia je najjednoduchším spôsobom, ako predchádzať ťažkej životnej situácií, ktorú prináša práve syndróm vyhorenia. Pokúste sa držať nasledujúcich bodov:
- stanovte si reálne ciele
- sledujte svoje signály tela a nepodceňujte únavu
- buďte si vedomí svojich vlastných možností a schopností
- poznajte vlastné hranice
- dbajte na vyvážený pomer aktivity a oddychu
- naučte sa zvládať stres
- prehodnoťte svoje priority
- vyhnite sa noseniu práce domov
- zmeňte pracovné prostredie
- porozprávajte sa so psychológom
Syndróm vyhorenia liečba
V prípade, ak máte pocit, že trpíte obzvlášť závažnými príznakmi syndrómu vyhorenia, ktoré vedú k fyzickým a duševným symptómom ovplyvňujúce váš každodenný život, mali by ste vyhľadať odborníka. Prípadne navštívte lekára, ktorý vám umožní okamžitú diagnózu a liečbu.
Neprehliadajte žiadne príznaky vyhorenia, pretože tento syndróm môže v najhoršom prípade skončiť až depresiou. Tento stav sa veľmi ťažko a komplikovane lieči.
Syndróm vyhorenia PN
Syndróm vyhorenia sa nepovažuje za chorobu – je stavom psychického a fyzického vyčerpania spôsobeným dlhodobým vystavovaním sa stresu na pracovisku alebo v iných životných situáciách.
PN je skratka pre „práce neschopnosť“ a v prípade, ak trpíte syndrómom vyhorenia a vaše príznaky sú vážne, môžete sa obrátiť na lekára a v prípade potreby vám môže byť udelená práceneschopnosť (PN).
PN sa udeľuje najmä na to, aby človek získal potrebnú pomoc a liečbu. Elektronickú PN vám vystaví lekár aj vtedy, keď vás trápi karpálny tunel.
Syndróm vyhorenia test
Syndróm vyhorenia test si môžete urobiť, aby ste zistili, ako na tom ste a či je u vás syndróm vyhorenia naozaj prítomný.
Zdroje: unsplash.com, lekar.sk, akobuk.sk, hedepy.sk