MS U20 2025 Stávky na Slovensko tu!

Najkrajšie hrebeňovky Slovenska – kompletný prehľad turistických trás

Aktualizované:

Autor: Denisa

Najkrajšie hrebeňovky Slovenska zoznam

Ak si srdcom dobrodruh, zbaľ si batoh a vydaj sa zdolať najkrajšie hrebeňovky Slovenska, z ktorých je nádherný výhľad na našu malebnú krajinu. V tomto článku nájdeš kompletný prehľad turistických trás a výber najzaujímavejších hrebeňoviek, ktoré sa oplatí vidieť!

Najkrajšie hrebeňovky Slovenska

Najkrajšie hrebeňovky Slovenska sú ideálne ako aktívna dovolenka, na ktorú sa môžes vybrať spoločne s kamarátmi alebo rodinou. Niektoré z nich vyžadujú prípravu, preto je sa dôležité na takýto výstup poriadne pripraviť a nepodceniť ho.

Najkrajšie hrebeňovky sú aj súčasťou národných parkov Slovenska, ktorých je dokopy 9 a svojim návštevníkom ponúkajú množstvo zelene, prírodných pamiatok, jaskýň a nezabudnuteľné výhľady na okolitú prírodu.

V článku nájdete

Hrebeňovky na Slovensku

Najkrajšie hrebeňovky na Slovensku predstavujú druh turistickej trasy alebo cesty, ktorá vedie prevažne po hrebeni hôr. Pred rozvojom udržiavaných a bezpečných ciest sa hrebeňovky využívali aj na bežné dopravné účely.

Na takúto hrebeňovku je dôležité sa dôkladne pripraviť, či už ide o jednodňovú alebo víkendovú turistiku, alebo celotýždňový hiking. Preto okrem kondičky myslite aj na balenie, ktoré je takisto dôležitým aspektom prípravy.

 Obsah batohu závisí od toho, na akú hrebeňovku sa vyberiete, ako si naplánujete cestu a kde budete spať. Prípadne, ak máte na pláne viacdňový výlet, môžete si zbaliť do cestovného kufra viac vecí a v konkrétny deň sa rozhodnúť, čo si zabalíte do batohu.

Na väčšine prechodov nájdete chaty, v ktorých sa môžeš vyspať aj najesť. Ak ste odvážny dobrodruh, môžete si so sebou zbaliť iba stan a varič a vyspať sa pod holým nebom.

Pri návšteve Vysokých Tatier takisto nezabudnite aj na návštevu Zbojníckej chaty, kde si môžete počas cesty oddýchnuť a ochutnať slovenskú kuchyňu.

Hrebeňovka Nízke Tatry

Hrebeňovka Nízke Tatry patrí medzi najkrajšie hrebeňovky Slovenska, ktorá ponúka krásne výhľady na Demänovskú dolinu a Vysoké Tatry.

Ide o 4 až 5 dňovú túru, ktorá je vhodná pre pokročilých turistov, pričom samotná dĺžka hrebeňovky je asi 100 km.

  • 1. deň – z Telgártu po útulňu Andrejcová: Začiatok cesty je v Telgárte, kde na vás hneď zo začiatku čaká prevýšenie a výstup na Kráľovu hoľu. Ďalej táto trasa pokračuje po hrebeni a končí v útulni Andrejcová, kde nájdete nocľah a počas sezóny aj občerstvenie.
  • 2. deň – z útulne Andrejcová na sedlo Čertovica: Táto trasa je plná stúpaní a klesaní, ktorá vám ponúka dve možnosti nocľahu. Prvou je útulňa Ramža, kde nájdete nocľah bez občerstvenia. Druhá možnosť je Čertovica, kde máte k dispozícií rôzne penzióny.
  • 3. deň – z Čertovice na útulňu Ďurková pod Chabencom: Ide o najkrajšiu pasáž celej trasy, kde vás čaká výstup na najvyšší vrch Nízkych Tatier – Ďumbier. Čo sa týka nocľahu, máte na výber Kamennú chatu na Chopku alebo útulňu Ďurková.
  • 4. deň – z útulne Ďurková až po Donovaly: Ide o posledný úsek trasy, ktorý vám ponúka krásne výhľady a posledné náročné chvíle na hrebeni. Koniec tejto hrebeňovky nájdeš na Donovaloch, ktoré ponúkajú možnosť ubytovania alebo dopravu smerom späť.

Slovenské Tatry ponúkajú aj ďalšie rôzne turistické atrakcie, ako napríklad lanovku na Hrebienok, z ktorého môžete pozorovať dychberúce výhľady na špicaté vrcholy hôr.

Hrebeňovka Malé Karpaty

Hrebeňovka Malé Karpaty predstavuje turistickú trasu, ktorá sa tiahne od Bratislavy až po Nové Mesto nad Váhom, pričom právom patrí medzi najkrajšie hrebeňovky Slovenska.

Túto hrebeňovku môžete prejsť aj na bicykli, pričom v Malých Karpatoch nájdete neskutočný počet cyklotrás, ktoré rozhodne stoja za vyskúšanie.

Turistická trasa začína v oblasti bratislaského Kamzíka, ktorá ďalej pokračuje hlbokými malokarpatskými lesmi a končí až na Myjave. Trasa je dlhá 107 km a predpokladaný čas trvania cesty sú 4 dni.

Po ceste môžete pozorovať rôzne prírodné a historické krásy Slovenska, ako napríklad horskú lúku Klokoč, hrad Ostrý Kameň, hrebeň Zárub či Čahtický hrad, ktorý nájdete v kopaničiarskych oblastiach hrebeňovky.

Hrebeňovka Tribeč

Hrebeňovka Tribeč je oficiálne značená ako cyklotrasa, ktorá začína v Nitre a končí v osade Penhýbeľ. Táto trasa je vhodná iba pre horské bicykle, pričom vedie prevažne hrebeňom pohoria Tribeč.

Tribečská hrebeňovka je atraktívna hrebeňová cykloturistická trasa, na ktorej natrafíte na viacero trialových úsekov, prekrásne výhľady a hrady. Celková dĺžka trasy je 79 km a je rozdelená do 3 dní.

  • 1. deň: Nitra – Zobor – Žibrica – Kostoľany pod Tribečom – Veľký Tribeč (28 km)
  • 2. deň: Veľký Tribeč – Zlatno – Breziny – hrad Hrušov (20 km)
  • 3. deň: Hrad Hrušov – Lúky pod Kruhom – Skýcovský Mlyn – Penhýbel (Veľké Pole) 20 km

Hrebeňovka Biele Karpaty

Hrebeňovka Biele Karpaty je medzinárodná záležitosť, ktorá vedie pozdĺž českej Moravy a Slovenska. Vzdialenosť tejto trasy je 87 km, pričom ju prejdete za 2 dni a ide o stredne náročnú trasu.

Ide tak o hrebeňovku Javorníkov a Bielych Karpát, ktorú môžete začať buď v Lyskom priesmyku nad obcou Lysá pod Makytou, alebo váš štart bude v meste Púchov, vďaka čomu nevynecháte najkrajšiu časť pohoria v oblasti Vršatských bradiel.

  • 1. deň – z Púchova do Peňažnej: Začiatok tejto túry začína v meste Púchov, kam sa dostanete vlakom alebo autobusom. Cesta začína neďaleko železničnej stanice, až sa behom dňa dostanete cez hrebeň pohoria Javorníky a Čerešienky do pútnického miesta Peňažná, kde nájdete rôzne prístrešky.
  • 2. deň – z Peňažnej do Myjavy: Táto cesta ďalej pokračuje po červenej značke po hrebeni, pričom sa napojíte na žltú značku, ktorá vás dovedie do okolia Starého Hrozenkova. Odtiaľ smerom na Machnáč a Veľký Lopeník ukončíte vašu cestu v Myjave.

Hrebeňovka Považský Inovec

Táto hrebeňovka sa tiahne pozdĺž rieky Váh, pričom ide o dvojdňovú záležitosť. Hrebeňovka Považský Inovec je vhodná na letné, jarné aj zimné treky, pretože ide o cestu bez závratných výšok a zvládnu ju aj netrénovaní turisti.

Vzdialenosť tejto trasy je 46 km, pričom vás na tejto ceste čakajú malebné výhľady na okolitú prírodu a pramene pitnej vody, pri ktorých si môžete oddýchnuť.

Cestu hrebeňovku si môžete naplánovať v hiking mapách, ktoré môžete použiť v mobile v offline režime.

  • 1. deň – zo sedla Havran do útulne Izba: Turistická trasa začína na sedle Havran, odkiaľ postupuje po Bezovec, pričom ide o najmalebnejšiu časť hrebeňovky. Sedlo pod Panskou Javorinou predstavuje najťažší úsek, kedy cesta pokračuje až ku odbočke do útulne Izba.
  • 2. deň – z útulne Izba do Mníchovej Lehoty: V tento deň cesta pokračuje smerom na Inovec a hrebeňom na Palúch, ktorý je charakteristický strmým stúpaním a nádhernými výhľadmi. Ďalej ide smerom na Chatu pod Inovcom, kde vás čaká posledný zostup na železničnú stanicu.

Hrebeňovka Veľká Fatra

Hrebeňovka Veľkej Fatry tiež patrí medzi najkrajšie hrebeňovky Slovenska a je dlhá 82 km, pričom samotný prechod trvá niekoľko dní. Ide o namáhavú turistickú trasu, ktorá patrí k najkrásnejším hrebeňovkám Slovenska.

Táto hrebeňovka vedie cez Národný park Veľká Fatra, to znamená, že je nutné dbať na návštevný poriadok. To znamená, že prespať môžete iba na chatách, v útulniach a na miestach vyhradených k táboreniu.

Hrebeňovka Veľkej Fatry je rozdelená do týchto 4 turistických trás:

  • 1. trasa: Ostredok, Krížna a späť na Borišov 
  • 2. trasa: Javorina, Malý Lysec a Jarabiná
  • 3. trasa: Lipová, Kľak a sedlo Príslop
  • 4. trasa: Tlstý diel, Ľubochnianske sedlo, Kopa a Ľubochňa

Hrebeňovka Kremnické vrchy

Kremnické vrchy sa nachádzajú v centrálnej časti Slovenska, kedy vrch ako Zlatá Studňa, Smrečník či Velestúr nájdete na ich hlavnom hrebeni.

Hrebeňovka Kremnické vrchy trvá 2 dni, pričom ide o mierne náročnú trasu, ktorá má vzdialenosť 37 km.

Čo sa týka tejto turistickej cesty, pozor by ste si mali dávať obzvlášť na medvede, ktoré sú v Kremnických vrchoch rozšírené. Návod, ako sa správať pri strete s medveďom nájdete v tomto článku.

  • 1. deň – zo Skalky smerom do Tŕnia: Cesta začína na Skalke, pričom pokračuje cestou k sedlu Tunel, v ktorom sa stretávajú 3 červeno značené chodníky. Ďalej cesta vedie ku chate Hostinec až do ranču pri Tŕní.
  • 2. deň – z Ranču pri Tŕní do Hronskej Dúbravy: Prvou zastávkou druhého dňa je Čertova skala, čiže sopečný balvan, inak známy aj ako Skalnatý hríb. Po tejto prírodnej atrakcií cesta vedie náučným chodníkom Boky priamo do Hronskej Dúbravy, kde je koniec cesty.

Hrebeňovka Poľana

Hrebeňovka Poľana sa rozprestiera južne od západnej časti Nízkych Tatier. Ide o najvyššie sopečné pohorie na Slovensku, ktoré bolo v roku 1981 vyhlásené za Chránenú krajinnú oblasť.

Hrebeň tohto najvyššieho pohoria prejdete aj za jeden deň, avšak túžite po dlhšej túre, môžete k ceste pridať aj Veporské vrchy, kedy sa celková túra bude trvať približne 3 až 4 dni.

Ktoré vrchy pri ceste hrebeňovkou Poľana navštívite?

  • Hrb
  • Ľubietovský Vepor
  • Poľana

Hrebeňovka Západné Tatry

Hrebeňovka Západné Tatry patrí k turisticky najatraktívnejším túram, pričom prechod týmto pohorím občas pripomína ostrie noža, ktorá takisto patrí medzi najkrajšie hrebeňovky Slovenska.

Hrebeň Západných Tatier sa nachádza neustále v pásme okolo 2000 m, čomu by mala predchádzať aj dostatočná príprava a predpoveď počasia.

Originálna trasa hrebeňa má začiatok na pri horárni Biela skala, ktorú znázorňuje červená značka. Z Bielej skaly vás čaká výstup na Sivý vrch, ďalej cesta pokračuje vysokohorským terénom do sedla Pálenica, cez Brestovú, Salatín až na Baníkov.

Niektoré pasáže sú zabezpečené reťazami a svojim návštevníkom ponúkajú krásne horské výhľady.

Pri návšteve Tatier si spravte aj menšiu zastávku napríklad na Vodopáde skok, ktorý je asi 30 m vysoký a patrí medzi jeden z najkrajších tatranských vodopádov.

Hrebeňovka Slovenské rudohorie

Slovenské rudohorie sa tiahne zhruba od Košíc po Banskú Bystricu a takisto patrí medzi najkrajšie hrebeňovky Slovenska.

Hrebeňovka Slovenské rudohorie predstavuje pásmo stredne vysokých hôr, pričom je takisto považovaná za najnáročnejší a najdivokejší hrebeňový prechod na Slovensku.

Hrebeňovka nie je veľmi dobre značená, na trase takisto nájdete minimum chát a takmer žiadnu možnosť doplniť zásoby. Preto je prechod touto trasou vhodný skôr pre skúsených turistov, ktorí majú už čo to v horách odchodené.

Táto turistická trasa je dlhá 234 km, kedy postupne prejdete pohoriami ako:

  • Čierna hora
  • Volovské vrchy
  • Revúcka vrchovina
  • Stolické vrchy
  • Muránska planina (podcelok Spišsko-gemerského krasu)
  • Veporské vrchy

Zdroje: hiking.sk, youtube.com, unsplash.com

Najnovšie články