Hokejová Tipos Extra Liga Sledujte live!

Polárna žiara – čo to je, kde sa tvorí, pozorovanie, zájazdy

Aktualizované:

Autor: Denisa

Polárna žiara 2023

Polárna žiara predstavuje svetelné divadlo na oblohe, ktoré hrá všetkými farbami. Ide o prírodný fenomén, ktorý môžete pozorovať na arktickom severnom póle, ale aj v iných častiach zemegule. Čo to je, kde sa tvorí a prehľad zájazdov si prečítate v článku.

Polárna žiara 2023

Polárna žiara, inak známa aj ako Aurora Borealis, je prírodným fenoménom severnej pologule, pričom patrí do skupiny siedmych prírodných divov sveta. Polárnu žiaru môžete okrem severu pozorovať aj na južnej pologuli, no v tomto prípade sa jej hovorí Aurora Australis.

Ak dostanete chuť sa po dobrodružstve na severnom póle trošku zohriať, v tom prípade si môžete vybrať z ponuky dovoleniek od CK Satur.

V článku nájdete

Čo je polárna žiara

Polárna žiara vzniká vtedy, keď elektricky nabité častice slnečného vetra, teda protóny a neutróny, vstúpia do zemskej atmosféry, kde dochádza k fluorescencii a tá spôsobí to, že sa na oblohe objavia svetelné úkazy v rôznych farbách. 

Toto legendárne sfarbenie polárnej žiari ovplyvňuje prítomnosť jednotlivých plynov v atmosfére, pričom magnetické pole zeme zase ovplyvňuje jej tvar. 

  • Zelená farba: prevláda kyslík
  • Modrá a červená polárna žiara: prevláda dusík

Ideálnym časom na pozorovanie polárnej žiari na severnej pologuli je koniec jesene, začiatok jari a zimné mesiace.

Polárna žiara legenda

Každá krajina a národ si vznik polárnej žiari vysvetľuje po svojom, preto existuje hneď niekoľko verzií a príbehov, ktoré majú vysvetliť jej pôvod.

Napríklad Vikingovia verili, že polárna žiara je mostom do Valhally, kde mal hlavný boh Odir čakať na svojich padlých bojovníkov. 

Fíni ju zase volajú revontulet, čo v preklade znamená „ohnivá líška“. Líška polárna zaujímavosti sú pre mnohých novinkou. Ľudia v minulosti verili, že po oblohe behajú líšky rýchlo, že ich mohutné chvosty oprašovali hory a vytvorili tak iskry, ktoré oživujú celú oblohu.

Polárna žiara kde sa tvorí

Výskyt a svetlosť polárnej žiary závisí od sily slnečného vetra, ktorý je závislý od aktivity slnka a od jeho cyklu.

To znamená, že pri zvlášť silnom slnečnom vetre sa objavujú polárne žiary aj v nižších zemepisných šírkach, ako napr. v strednej Európe, konkrétne v roku 2003 v severnom Taliansku.

Premýšlate nad tým, kde sa tvorí polárna žiara? Aurora Borealis vzniká vo výškach od 60 km, čo je ďaleko nad troposférou. Oproti tomu vrstva, v ktorej sa odohrávajú všetky zmeny počasia, siaha len do výšky približne 15 km.

Pozorovanie polárnej žiary

ŠtátMiesto
FínskoUtsjoki
Levi
LuostoK
Kilpisjärvi
ŠvédskoKiruna
IslandReykjavik
ŠkótskoOrkney
Shetland
Syke
Harris
Lewis
GrónskoNuuk
Kangerlussuaq
Ilulissat
NórskoTromsø
Svalbard
KanadaNewfoundland
Labrador
Nunavut
Yukon
Banff National Park

Polárna žiara Nórsko

Nórsko patrí medzi najpopulárnejšie destinácie na pozorovanie polárnej žiari, pretože jeho severná časť leží na polárnom kruhu. Polárnu žiaru môžete pozorovať v tejto lokalite od novembra do februára.

Konkrétne ide o mestá ako Tromsø alebo Svalbard. Pri ceste za pozorovaním polárnej žiari v týchto mestách sa neodporúča vyraziť do divočiny na vlastnú päsť, pretože v týchto lokalitách žijú napríklad aj polárne medvede, ktoré sú pre človeka extrémne nebezpečné.

Pri návšteve tejto krajiny môžete takisto naraziť aj na nórsku lesnú mačku, ktorá je dnes v Európe obľúbeným domácim maznáčikom. Pôvodne však bolo toto plemeno prispôsobené tvrdým životným podmienkam v zasneženej Škandinávii.

Polárna žiara Island

Island je krajina, kde okrem legendárnej polárnej žiari nájdete aj ďalšie prírodné unikáty, ako napríklad množstvo termálnych prameňov, dychberúcu prírodu, sopky a jedinečnú kultúru. 

Polárnu žiaru môžete na Islande pozorovať v období od septembra do apríla, no ak prídete do krajiny napr. aj v iný mesiac, nie je úplne vylúčené, že polárnu žiaru na 100% neuvidíte.

Ideálnym miestom na pozorovanie tohto farebného divadla je hlavné mesto Reykjavik, kde vás okrem Aurora Borealis očarí aj miestna kuchyňa, rôzne kultúrne pamiatky a tradície.

Polárna žiara Fínsko

Fínsko nie je iba krajinou tisícich jazier, ale aj miesto, kde môžete polárnu žiaru vidieť až 200 nocí v roku. Ide konkrétne o časť Fínska s názvom Laponsko, kde takisto žije aj bradatý ujo Santa Klaus.

Medzi najpopulárnejšie miesta vo Fínsku, kde chodia ľudia pozorovať polárnu žiaru, patrí mesto Utsjoki, Levi, Luosto a Kilpisjärvi. Návšteva týchto miest sa odporúča v zimnom období, kedy sú noci najtmavšie a polárna žiara je najviac viditeľná.

Ak sa rozhodnete ísť do Fínska autom, nezabudnite si skontrolovať, či máte so sebou medzinárodný vodičský preukaz.

Polárna žiara Česko

Hoci je polárna žiara bežná v oblastiach blízko polárneho kruhu, ako sú Nórsko, Kanada či Aljaška, no to kde vidieť polárnu žiaru môže byť aj v iných častiach sveta, a to za určitých podmienok. Jednou z takýchto výnimočných udalostí bolo pozorovanie polárnej žiary nad Českou republikou.

Tento vzácny úkaz sa vyskytol vďaka silnej slnečnej búrke, ktorá spôsobila, že aurora borealis bola viditeľná aj v nižších zemepisných šírkach. Obyvatelia rôznych častí Česka mali jedinečnú príležitosť 26.2.2024 sledovať toto magické predstavenie, ktoré sa vyznačovalo zelenými, červenými a fialovými odtieňmi na nočnej oblohe.

Pozorovanie polárnej žiary

Kedy a kde pozorovať polárnu žiaru? Ideálne miesto na pozorovanie tohto prírodného úkazu je vysoko v horách najbližšie k severnému alebo južnému pólu. Najideálnejšie je sledovať ju pred polnocou alebo veľmi skoro ráno. 

Viditeľnosť počas tohto pozorovania závisí od:

  • miesta
  • slnečných erupcií
  • svetelného znečistenia

Čo sa týka ideálnych mesiacov, počas ktorých máte najväčšiu pravdepodobnosť vidieť Auroru borealis, je marec až august. A to z toho dôvodu, že v tieto mesiace sa dni predlžujú a na oblohe je lepšia viditeľnosť.

Polárna žiara na Slovensku je raritou, ktorá sa u nás opakuje len niekoľkokrát za desaťročie. V tomto prípade je ideálne sledovať facebookovú stránku Meteo Slovensko, kde sa dozviete všetky novinky ohľadom pozorovania polárnej žiari u nás.

Polárna žiara zájazd

Pozorovať polárnu žiaru sa môžete vybrať na vlastnú päsť, alebo si môžete naopak kúpiť jeden zo zájazdov, ktoré nájdete v ponuke cestovných kancelárií, ako napr. Bubo travel.

Na ich oficiálnej stránke nájdete všetky informácie o tomto zájazde a voľné termíny.

  • Cena zájazdu: od 1 525 €
  • Trvanie: 4 dni
  • Hodnotenie zájazdu: 99,13%

A ak vás omrzí honba za pozorovaním polárnej žiari, aj na Slovensku máme niekoľko krásnych prírodných úkazov, ktoré môžete vidieť v našich národných parkoch a rozhodne stojí za to ich vidieť!

Zdroje: youtube.com, unsplash.com, space.com, discover-the-world.com

Témata:
Zaujímavosti

Najnovšie články