MS U20 2025 Stávky na Slovensko tu!

Suchý február – význam, história, kampaň a zaujímavosti

Autor: Denisa

Suchý február

Suchý február je možnosť dať si odstup od alkoholu. Práve vo februári máte možnosť na zmenu životného štýlu. Aký má kampaň význam, kedy vznikol február bez alkoholu a ďalšie zaujímavosti sa dozviete v článku.

Suchý február

Slovák starší 15 rokov vypije za rok v priemere 11,5 l čistého liehu. Aj to je dôvod na to zapojiť sa do kampane Suchý február, kedy v priebehu mesiaca bez alkoholu otestujete seba a svoje okolie.

Okrem mesiaca bez alkoholu môžete vyskúšať, napríklad aj jeden týždeň bez mäsa. Svetový deň vegetariánov si pripomíname každý rok 1. októbra.

V článku nájdete

Suchý február 2024

Február je mesiac bez alkoholu. Na základe tejto myšlienky vznikol Suchý február, ktorý sa koná aj v roku 2024.

Podstata celej aktivity je jednoduchá. Je ňou vydržať mesiac „na suchu“, teda bez alkoholu. Alkohol sa neodporúča piť nielen počas februára, ale ani pri detoxikácií organizmu.

V priebehu Suchého februára môžete napríklad schudnúť alebo začnete lepšie spávať. Dokonca až 60 % účastníkov, ktorí sa zúčastnili tejto výzvy, zmiernili po februárovej skúsenosti pitie alkoholu.

Suchý február význam

Význam kampane Suchý február spočíva v tom, že vydržíte nepiť alkohol celý mesiac. Táto kampaň sa koná dokonca aj v Českej republike, podobne ako charitatívne podujatie Movember.

Táto výzva so sebou prináša aj určité výhody, ktoré sú prospešné pre naše telo a zdravie.

Ide o výhody ako:

  • Čistá hlava
  • Osobná hrdosť
  • Lepší spánok
  • Viac energie
  • Strata hmotnosti
  • Obmedzenie fajčenia
  • Úspora peňazí

Kampaň Suchý február

Suchý február kampaň odštartovala na Slovensku v roku 2021 a zastrešuje ju lekárka Klára Dzúriková zo Psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne a členovia občianskeho združenia Psychiatrická klinika v Trenčíne.

Táro preventívna osvetová kampaň má pomôcť verejnosti preveriť si svoj vzťah k alkoholu a zmeniť svoje zabehnuté návyky. Dokonca si môžete urobiť aj alkotest, ktorý preverí váš vzťah k alkoholu.

Viac informácií o kampani nájdete na webovej stránke www.suchyfebruar.sk.

Suchý február test

Alkotest Suchý február nájdete na webovej stránke www.suchyfebruar.sk. Ide o test nezávislosti, ktorý dokáže rozpoznať, aký máte vzťah k alkoholu.

Test obsahuje niekoľko otázok ohľadom pitia. Na konci podľa zaznačených odpovedí sa dozviete, aký máte vzťah k alkoholu.

Suchý február test
Zdroj: co-to-je.sk

Alkohol obsahuje veľký počet prázdnych kalórií, ktoré spôsobujú priberanie. Koľko kalórií obsahuje víno alebo pivo zistíte v kalorických tabuľkách.

Suchý február história

Suchý február je česká a od roku 2021 oficiálne aj slovenská osvetová kampaň propagujúca osobnú skúsenosť s mesačnou abstinenciou od alkoholu, ktorú organizuje www.suchyfebruar.sk.

V Čechách sa tento mesiac volá Suchej únor a všetky informácie nájdete na webovej stránke www.suchejunor.cz.

Túto kampaň začala v roku 2013 organizovať Liga otvorených mužov (LOM). Pôvodne bola zameraná na zdravie mužov, ktorí v Českej republike dlhodobo pijú najviac alkoholu.

Prvého ročníka sa zúčastnilo zhruba 100 mužov. Odvtedy sa kampaň rozrástla a zapájajú sa do nej aj ženy.

Čo sa týka zahraničia, tak v Spojenom kráľovstve sa každý rok koná Suchý január, ktorý sa začal organizovať v roku 2013. V Kanade tiež prebieha Suchý február, ktorý podporuje Kanadská spoločnosť proti rakovine.

Suchý február význam
Zdroj: unsplash.com

Suchý február zaujímavosti

Suchý február je výzva, ktorá má preveriť, aký je váš vzťah k alkoholu. V Českej republike táto kampaň funguje už 10 rokov, na Slovensku iba od roku 2021.

Tu vám prinášame niekoľko zaujímavostí, ktoré by ste mali o Suchom februári vedieť.

Zaujímavosti o Suchom februári

  • V roku 2021 vyšla v rámci kampane kniha Suchý február: 28 dôvodov, prečo ochutnať čistokrvný život.
  • Na Slovensku žije 400 000 ľudí závislých od alkoholu.
  • Vďaka kampani s pitím alkoholu nadobro skončí 53 % účastníkov.
  • V roku 2020 sa v Čechách do kampane zapojilo až 9 % dospelej populácie.
  • Slovák starší 15 rokov vypije za rok v priemere 11,5 l čistého liehu.
  • Vďaka kampani sa vám zlepší kvalita spánku až o 50 %, takisto sa vám prečistí myseľ a zlepšia procesy mozgu a vnímania o 78 %.

Zdroje: wikipedia.org, suchyfebruar.sk, youtube.com, unsplash.com

Témata:
Zdravie

Najnovšie články