Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripadá na na koniec januára. V tento deň si pripomíname utrpenie obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. Aká je história holokaustu, zaujímavosti o tomto dni a omnoho viac sa dozviete v článku nižšie.
Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu
Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu bol vyhlásený Organizáciou spojených národov v roku 2005. Tento deň má pripomínať utrpenie obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny.
Tento deň nepatrí medzi štátne ani prikázané sviatky, no aj napriek tomu ide o významný deň, ktorý si pripomíname každý rok.
V článku nájdete
Deň pamiatky obetí holokaustu
Každoročne si pripomíname Deň pamiatky obetí holokaustu. V rámci genocídy namierenej na židovské etnikum bolo vyvraždených okolo 6 miliónov Židov. Nacistická perzekúcia postihla aj ďalšie etnické, náboženské a politické skupiny.
Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu dátum
Deň pamiatky obetí holokaustu pripadá na 27. januára.
Dôvodom ustanovenia tohto dátumu bolo oslobodenie nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz- Birkenau (27. 1. 1945), kde násilnou smrťou zahynulo viac ako 1,1 milióna ľudí vrátane žien, detí a starcov.
V januári si takisto pripomíname Deň vzniku Slovenskej republiky. 1. január patrí medzi štátne sviatky a dni pracovného pokoja.
Holocaust význam
Význam slova holokaust pochádza z gréckeho slova holo, čo znamená celý a kaustos – spáliť. Tento výraz sa najužšie spája s úmyselným pokusom vyhladiť židovskú rasu v Európe v rokoch 1941 až 1945.
Holokaust a Deň pamiatky obetí holokaustu je takisto spájaný aj so slovom genocída. Ide o vyvraždenie skupiny ľudí, napríklad pre náboženstvo, alebo rasu bola dlho súčasťou ľudských dejín. Holokaust je výsledok takejto politiky.
Deň pamiatky obetí holokaustu história
Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu je spojený s temnou a smutnou históriou.
27. januára 1945, teda presne pred 79 rokmi bol oslobodený koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz, najväčší z nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov.
Do koncentračného tábora Auschwitz deportoval v roku 1942 režim Hlinkovej slovenskej ľudovej strany celkovo 19-tisíc Židov z vtedajšieho Slovenska. Ďalšie obete vyviezli do tohto tábora po nemeckej okupácii a obnovení deportácií Židov na jeseň roku 1944.
V tábore Auschwitz, ako aj v táboroch Sobibor, Treblinka, Belzec či Majdanek zahynulo počas holokaustu približne 70-tisíc Židov z bývalého ľudáckeho slovenského štátu. Čo sa týka územia celého dnešného Slovenska, počet obetí sa odhaduje na 105-tisíc.
Ako pamiatka a pripomenutie si týchto obetí bol v roku 2005 práve 27. január vyhlásený Organizáciou spojených národov za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.
Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu zaujímavosti
V tento deň si celý svet svet pripomína obete holokaustu. Dátum symbolicky odkazuje na 27. január 1945, keď jednotky sovietskej armády oslobodili nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz, v ktorom nacisti zavraždili približne 1 milión Židov.
Deň pamiatky obetí holokaustu zaujímavosti
- Slovo holokaust, po hebrejsky šoa, znamená zničenie alebo záhubu.
- Holokaust bol štátnym aparátom organizovanou perzekúciou a genocídou, ktorú spáchal režim nacistického Nemecka a s ním kolaborujúce režimy.
- Prvá vlna deportácie Židov do koncentračných táborov zo Slovenska začala 25. marca 1942.
- V priebehu prvej vlny deportácií vyviezli zo Slovenska takmer 58-tisíc osôb.
- Za každého deportovaného zaplatila vtedajšia slovenská vláda nacistickému Nemecku 500 ríšskych mariek.
- Druhá vlna deportácií zo Slovenska začala v septembri 1944 a trvala do konca marca 1945.
- Holokaust poznačil aj malé územie dnešného Slovenska – Petržalku, ktorá bola v rokoch 1938 – 1945 priamo súčasťou nacistického Nemecka.
Viac zaujímavostí o holokauste sa dočítate na stránke www.holokaust.sk.
Holokaust film
Filmy o holokauste zachytávajú temné časy, kedy prebiehala deportácia a vyvražďovanie Židov počas druhej svetovej vojny.
Tieto filmy si môžete pozrieť online zdarma na Kukaj.to a pripomenúť si tak tragickú minulosť a osudy miliónov Židov, ktorí zomreli v koncentračných táboroch.
TOP 10 najdojemnejších filmov o holokauste
- Shindlerov zoznam (1993)
- Život je krásny (1997)
- Králiček Jojo (2019)
- Sophiina voľba (1982)
- Pianista (2002)
- Obchod na korze (1965)
- Predčítač (2008)
- Saulov syn (2015)
- Lidice (2011)
- Chlapec v pruhovanom pyžame (2008)
Zdroje: wikipedia.org, holokaust.sk, youtube.com, pixabay.com