Svetový deň osamelých je alternatívou k sv. Valentínu. Tento deň je určený pre tých, ktorí sa ocitnú bez partnera, no aj napriek tomu sú šťastní a nič im v živote nechýba. Kedy oslavujeme Deň osamelých, jeho históriu a zaujímavosti sa dozviete v článku.
Deň osamelých
Ste single? Žiadny problém! Aj vy máte svoj sviatok a volá sa Deň osamelých. Paradoxom je, že deň osamelosti nasleduje po dni sv. Valentína, preto si v tento deň spomeňte na ľudí, ktorí žijú sami a prekvapte ich návštevou alebo malým darčekom.
V prípade, ak ste predsa len šťastne zadaný, pošlite vašej polovičke originálne valentínske prianie, ktoré niekedy povie viac ako sto slov.
V článku nájdete
Svetový deň osamelých
Deň po Dni zaľúbených patrí tým, ktorí sú bez partnera. Tento sviatok zaviedol nezadaný stredoškolák Dustin Barnes, aby dal najavo, že byť slobodný nemusí byť také zlé. Keď ste single, aspoň máte čas pozrieť si najlepšie filmy na Netflixe.
Význam tohto dňa spočíva v tom, že byť na Valentína bez partnera nemusí vyvolávať pocity menejcennosti, smútku ani prázdnoty.
Naopak Svetový deň osamelých takisto oslavuje lásku, ale vo všetkých podobách, ako je láska k priateľom, rodine a k sebe samému.
Deň osamelých 2024 dátum
Medzinárodný deň osamelých dátum sa oslavuje každý rok a je stanovený na 15. februára.
Dustin Barnes si tento deň zvolil na oslavu Dňa osamelých z toho dôvodu, aby mohol využiť veľké zľavy na valentínske cukrovinky a darčeky, ktoré nakúpil spolu s kamarátmi a navzájom sa nimi obdarovali.
Najkrajšie darčeky nielen na Valentína, ale aj sami pre seba, kúpite aj online z pohodlia vášho domova na Heureka.sk.
Medzinárodný deň osamelých história
Neoficiálny sviatok 15. február Deň osamelých vznikol v roku 2001 a jeho autorom je Dustin Barnes.
Dustin sa rozhodol vytvoriť so svojimi priateľmi skupinu, aby namiesto utápania sa v smútku z toho, že sú nezadaní, využili deň na oslavu slobody.
Dátum 15. február si vybrali ako protest proti dňu sv. Valentína a začali predávať cukríky a čokolády s obrovskou zľavou. Cieľom tohto protestu bolo informovať, čo najviac ľudí.
Dustin Barnes túto tradíciu preniesol zo strednej školy na štátnu univerzitu v Mississippi, kde sa stala veľmi populárnou. Z tohto dôvodu bol 15. február v roku 2015 oficiálne stanovený ako Deň osamelých a odvtedy sa stal populárnym po celom svete.
Čo sa týka oslavy osamelosti vo svete, tak napríklad Spojené kráľovstvo má dokonca dva „dni“, ktoré oslavujú nezadaných. Okrem Dňa osamelých tu single ľudia oslavujú rovnako aj Svetový deň slobodných (National Singles Day), ktorý nájdete v kalendári 11. marca.
Deň osamelých zaujímavosti
Svetový deň osamelých je viac populárny vo svete, ako u nás, avšak aj na Slovensku sa začína dostávať do povedomia verejnosti. Tento deň je považovaný za neoficiálny sviatok, ktorí oslavujú nezadaní ľudia.
Slúži ako doplnok k sviatku zamilovaných pre ľudí, ktorí nie sú ženatí alebo v romantickom vzťahu.
Nižšie si prečítajte niekoľko zaujímavosti o Dni osamelých, ktoré ste určite nevedeli.
Deň osamelých zaujímavosti
- Farbou Dňa osamelých je zelená, ktorá je presným opakom červenej farby.
- Osamelosť je výrazne horšia u ľudí nad 60 rokov.
- Najosamelejšími ľuďmi na svete sú Kanaďania, Austrálčania, Američania a Briti.
- Vo Veľkej Británií vzniklo v roku 2007 Ministerstvo osamelosti.
- Skratka názvu Dňa osamelých (Singles Awareness Day) je v angličtine SAD, čo znamená smutný.
Ak máte radi rôzne zaujímavosti o svetových a medzinárodných dňoch, prečítajte si viac napríklad aj o Svetovom dni boja proti rakovine, ktorý pripadá na 4. februára.
Svetový deň osamelých citáty
Citáty sú obľúbené nielen v prípade citátov o láske alebo výrokov o živote, ale takisto majú svoje miesto aj 15. februára, kedy slobodní ľudia oslavujú Svetový deň osamelých.
Preto ak nie ste fanúšikom svätého Valentína, prečítajte si citáty na Deň osamelých, ktoré vás zaručene pobavia.
„Som slobodná, pretože som sa tak narodila.“ (Mae West)
„Posledná vec, na ktorej sa chcete stať závislí, je niekto.“ (Aruho Marvin)
„Ruže sú červené. Fialky sú modré. Vodka je lacnejšia ako večera pre dvoch.“ (Neznámy)
„Byť slobodný je celkom fajn. Je to príjemný pocit nezodpovednosti.“ (Michael Douglas)
Zdroje: wikipedia.org, dictionary.com, youtube.com, unsplash.com