Slovan BA v Lige Majstrov Stavte si na Slovan

Peter Pellegrini vs Ivan Korčok – vzdelanie, skúsenosti a potenciál

Aktualizované:

Autor: Marcela

Peter Pellegrini vs Ivan Korčok

Kto bude najlepší prezident pre Slovenskú republiku? Pozrite sa na porovnanie Peter Pellegrini vs Ivan Korčok, ktoré vám pomôže rozhodnúť sa pre toho správneho kandidáta, ktorý bude hlavou SR na nasledujúce volebné obdobie. Porovnanie vzdelania, skúseností a množstvo ďalších faktov.

Peter Pellegrini vs Ivan Korčok

Pozrite si porovnanie kandidátov na prezidenta Peter Pellegrini vs Ivan Korčok. Funkčné obdobie súčasnej prezidentky Zuzany Čaputovej končí v polovici júna 2024, čo znamená že koncom marca a začiatkom apríla sa konajú prezidentské voľby.

Oficiálnu kandidatúru oznámilo až 9 kandidátov, avšak najväčší potenciál na úspech majú práve Ivan Korčok alebo Peter Pellegrini.

V článku nájdete

Peter Pellegrini vs Ivan Korčok porovnanie

Vybrať si dobrého prezidenta je základ pre budúcnosť republiky. Slovenská republika nepatrí medzi najväčšie krajiny sveta, o to dôležitejšie je, aby jej základ bol postavený na správnych rozhodnutiach, čo sa domácej a aj zahraničnej politiky týka. Na toto postavenie má veľký vplyv aj prezident SR.

Porovnanie kandidátov

KandidátI. KorčokP. Pellegrini
Dátum narodenia4.4. 19646.10. 1975
Predchádzajúca funkciaMinister zahraničných vecí SRpredseda NR SR
Podpora stránNestrannýHLAS, Smer-SD
Kde si staviťTipsport, Fortuna, NikéTipsport, Fortuna, Niké

Pozrite sa na základné body, ktoré sú dôležité pre výkon prezidentskej funkcie a porovnajte si dvoch najsilnejších kandidátov na prezidenta vo voľbách 2024.

Ivan Korčok vs Peter Pellegrini vzdelanie

Kvalitné vzdelanie a všeobecný prehľad je základom pre vykonávanie prezidentskej funkcie.

Obaja kandidáti na prezidenta majú vysokoškolské vzdelanie získané na slovenských univerzitách.

KorčokPellegrini
TitulPhD.Ing.
ŠkolaVysoká škola ekonomická BA, Univerzita Komenského BATechnická univerzita v Košiciach

Peter Pellegrini vs Ivan Korčok skúsenosti

Pracovné skúsenosti a pozície, ktoré kandidáti na prezidenta SR 2024 získali počas svojho života by mali byť najkľúčovejším rozhodujúcim faktorom pri výbere kandidáta.

Vzhľadom na to, že hlava Slovenskej republiky reprezentuje krajinu v zahraničí, je dôležité, aby mal skúsenosti aj zo zahraničnej politiky. Vďaka správnej zahraničnej politike Slovensko dostáva aj finančnú a morálnu podporu od iných štátov a buduje si tak lepšie postavenie vo svete.

SkúsenostiPeter PellegriniIvan Korčok
Domáca politika
Zahraničná politika
Roky skúseností1831

Peter Pellegrini kariéra

Peter Pellegrini pôsobí v politike od roku 2006 a všetky jeho politické skúsenosti sú z domácej politiky, čo znamená, že nikdy nezstával funkciu, ktorá by zastávala Slovensko v zahraničí.

Na domácej politickej scéne za 18 rokov získal viacero skúseností najmä za stranu SMER-SD a v roku 2020 založil svoju politickú stranu HLAS.

  • 2006-2023 poslanec Národnej rady Slovenskej republiky
  • 2006-2010 predseda Komisie pre dopravu, pošty, komunikácie a informatizáciu spoločnosti vo Výbore pre hospodársku politiku NR SR
  • 2010-2012 člen Výboru pre financie a rozpočet a člen Výboru na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ
  • 2014 minister školstva školstva, vedy, výskumu a športu SR 
  • 2014-2016 predseda NR SR
  • 2018-2020 predseda vlády
  • 2020 podpredseda Národnej rady SR
  • V júni 2020 odišiel zo Smeru a založil vlastnú stranu Hlas-Sociálna demokracia. 
  • V októbri 2020 sa vzdal postu podpredsedu parlamentu. 
  • 2023 jeho strana Hlas skončila v parlamentných voľbách na treťom mieste a následne vstúpila do koalície so stranami Smer SD spolu s Robertom Ficom a SNS. 
  • 2023 predseda NR SR
  • 2024 oznámil kandidatúru na prezidenta SR

Ivan Korčok kariéra

Ivan Korčok je slovenský politik a diplomat, ktorý sa v politike pohybuje od roku 1993. Počas svojej kariéry zastával viacero funkcií, čo sa týka slovenského parlamentu, ale aj v rôznych krajinách za hranicami Slovenska.

Kandidát na prezidenta Ivan Korčok pôsobí v politickej sfére viac ako 31 rokov.

  • 1993 – 1996 2. tajomník veľvyslanca v nemeckom Bonne.
  • 1996 – 1997 hovorca Ministerstva zahraničných vecí.
  • 1997 – 1998 pôsobil v Odbore analýz a plánovania.
  • 1998 – 1999 na veľvyslanectve vo Švajčiarsku pôsobil ako radca a Chargé d’affaires.
  • 1999 2001 zástupca slovenskej misie pri NATO.
  • 2001 – 2002 generálny riaditeľ na Ministerstve zahraničných vecí Sekcie medzinárodných organizácií a bezpečnostnej politiky.
  • 2002 – 2005 Tajomník Ministerstva zahraničných vecí, zároveň počas roku od 2002 do 2003 sa stal členom Európskeho konventu a v roku 2003 vedúcim delegácie pre prístupové rokovania do NATO.
  • 2005 – 2009 veľvyslanec Nemecku
  • 2009 – 2015 Predstaviteľ Slovenska pri Európskej únii.
  • 2015 – 2017 splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ, v rokoch 2016 až 2017 bol ako ministre délégué poverený zastupovať Slovensko pri vykonávaní predsedníctva v Rade Európskej únie.
  • 2015 – 2018 štátny tajomník na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí.
  • 2018 – 202O Veľvyslanec v Spojených štátoch
  • 20202022 minister zahraničných vecí SR

Ivan Korčok vs Peter Pellegrini nestrannosť

Nestrannosť prezidenta voči politickým stranám, ktoré sú v parlamente je dôležité, najmä z toho dôvodu, že hlavnou funkciou prezidenta je vetovanie a schvaľovanie zákonov, ktoré navrhol parlament.

V prípade, že je je hlava štátu nestranným článkom vlády, na navrhované zákony sa pozerá objektívne.

To znamená, že pokiaľ parlament podá nový zákon alebo zmenu v zákone na podpis prezidentovi, ten sa na to pozerá tak, aby to bola zmena prospešná najmä pre občanov Slovenskej republiky a pre Slovensko samotné.

V prípade, že je prezident zaujatý a drží sympatie stranám, ktoré sú pri moci, je možné, že na podané zákony sa nebude pozerať dôkladne a podpíše zmenu či nový zákon bez podrobného preskúmania a vplyvov na spoločnosť.

Ivan KorčokPeter Pellegrini
KandidátobčianskyHLAS A SMER-SD
Nestrannosť

V prípade, že je niekto občiansky kandidát, znamená to, že vstúpil do kandidatúry na základe získaných podpisov od občanov Slovenskej republiky a nemá za sebou podporu žiadnej politickej strany, ktorá by mu stačila na vyhlásenie kandidatúry.

Vzhľadom na to, že dominujúcou stranou v slovenskom parlamente je strana SMER-SD, skvelým protikladom, ktorý by dopĺňal parlamentné rozhodnutia je nestranícky kandidát, ktorým je práve Ivan Korčok.

Peter Pellegrini vs Ivan Korčok rodina

Otázka, kto je lepší kandidát Peter Pellegrini vs Ivan Korčok, sa týka aj tematiky rodina. Okrem prezidenta totižto krajinu prezentuje aj prvá dáma, ktorá je zvyčajne manželkou alebo partnerkou / partnerom hlavy štátu.

Ivana Korčoka by v role prezidenta podporovala jeho manželka, s ktorou je šťastne ženatý od roku 1988. Spoločne majú dvoch synov Viktora a Mareka.

Manželka Ivana Korčoka, Soňa Korčoková, by bola prvou dámou Slovenskej republiky

Peter Pellegrini je vo svojich 49 rokoch stále slobodný. Častokrát sa mediálne rozoberala práve homosexuálna orientácia kandidáta na prezidenta Slovenskej republiky. Vzhľadom na to, že je to jeho súkromná záležitosť, tento fakt nikdy nepotvrdil ani nevyvrátil, to znamená, že sa jedná len o dohady.

Avšak akákoľvek sexuálna orientácia, hlavu štátu nijak neobmedzuje vo vykonávaní svojej funkcie, no napriek tomu, Peter Pellegrini nemá pri sebe partnerku ani partnera, ktorý by ho na ceste prezidenta sprevádzal.

Peter Pellegrini vs Ivan Korčok kauzy

Politické kauzy sú častokrát spájané s populárnymi politikmi, najmä, keď sa chystajú parlamentné či prezidentské voľby.

Peter Pellegrini kauzy

Peter Pellegrini, ako bývalý člen strany SMER-SD, je spájaný s viacerými politickými kauzami. Okrem spojitosti so stranami aj samostatná osobnosť Petra Pellegriniho sa spája s viacerými kauzami a škandálmi.

Medzi najznámejšie patrí luxusné vozidlo Petra Pellegriniho, na ktorom sa predseda NR SR vozí. Vzhľadom na to, že jeho strana HLAS bola v strate, občanov zaujímalo, odkiaľ zobral peniaze na jeho luxusné vozidlo, mala mu ho darovať sestra.

Jeho strana Hlas nemá zamestnancov, nepriznáva vlastníkov spomínaných Touaregov a nevyjadruje sa ani k nákladom na bežnú prevádzku či politické aktivity. Okrem toho sa s ním spájajú aj rôzne korupčné kauzy.

Ivan Korčok kauzy

Ivan Korčok je jeden z mála politikov a diplomatov, s ktorým sa nespájajú žiadne kauzy, spory či nezákonné činnosti.

Dokonca v roku 2022, kedy o kandidatúre neuvažoval ešte ani Ivan Korčok, ho denník 1.pluska.sk označil ako diplomata s pôsobivým životopisom a skúsenosťami.

Peter Pellegrini vs Ivan Korčok kto je lepší

Peter Pellegrini vs Ivan Korčok, ako kandidáti na prezidenta majú samozrejme obaja svoje pre a proti.

Vzhľadom na dosiahnuté vzdelanie, roky politických skúseností, rodinné zázemie, ale aj pre minimálne politické spory a kauzy je lepším kandidátom na prezidenta Ivan Korčok.

Peter Pellegrini vs Ivan Korcok porovnanie
Zdroj: co-to-je.sk

Na víťaza prezidentských volieb si môžete staviť, vďaka čomu sa viete obohatiť o určitú sumu peňazí, podľa aktuálnych kurzov, kedy podáte stávku. Medzi stávkové kancelárie, ktoré vypísali kurzy na voľby patrí Tipsport, kde každý nový hráč získa 20 € bonus zdarma.

Zdroje: stavkynavolby.sk, prezident.sk, wikipedia.sk

Najnovšie články