Priestupný rok je zaujímavým javom, ktorý sa opakuje každé štyri roky. Vďaka nemu má rok o jeden deň viac. Zistite, na ktoré roky vychádza, ako ho vypočítať a aký je jeho význam.
Priestupný rok
Priestupný rok je oproti bežnému roku v niečom špecifický – má o jeden deň navyše. V kalendári sa tento deň pridá na konci februára, kedy sú aj jarné prázdniny. Tento rok má potom 29 dní namiesto štandardných 28 dní.
Prečítajte si o tom, čo je priestupný rok, prečo ho potrebujeme a ako ovplyvňuje náš život.
V článku nájdete
Kedy je priestupný rok
Najbližší priestupný rok môžeme očakávať v roku 2024. Vždy pripadá na 29. február a opakuje sa každé štyri roky.
Posledným predĺženým rokom bol rok 2020 a ďalším priestupným rokom bude rok 2028. Prestupné roky sú spravidla rovnaké ako letné olympijské hry.
Priestupné roky zoznam
2024 | 2044 |
2028 | 2048 |
2032 | 2052 |
2036 | 2056 |
2040 | 2060 |
Koľko dní ma priestupný rok
Priestupný rok je kalendárny rok, ktorý sa predlžuje o 1 deň. Namiesto štandardných 365 dní ich je až 366.
Ako vypočítať priestupný rok
Ak sa pýtate, ako vypočítať prestupný rok, existuje niekoľko možností.
Keďže viete, že priestupný rok nastáva každé štyri roky, tak si ľahko viete odvodiť ostatné priestupné roky. Samozrejme iba v prípade, že viete, ktorý rok bol priestupný.
No ak túto informáciu nemáte, existuje pár pravdiel, ktoré vám v tom môžu pomôcť. Za priestupný rok sa považuje rok, ktorý:
- je deliteľný 4
- nie je deliteľný 100 (okrem tých, ktoré sú deliteľné 400)
To znamená, že roky 1800, 1900 alebo 2100 neboli priestupné roky, pretože ich možno rovnomerne deliť 100. Prestupné roky boli 1600 alebo 2000, pretože ich možno deliť 400.
Prečo máme priestupný rok
Priestupný rok nastáva každé 4 roky kvôli časovému rozdielu medzi tropickým rokom a kalendárnym rokom. Astronomický rok trvá presne 365,24219 dní a kalendárny rok má presne 365 dní a trvá od 1. januára až do Silvestra – 31. decembra.
Tento takmer 6-hodinový rozdiel medzi tropickým rokom a kalendárnym rokom predstavuje rozdiel 24 hodín každé 4 roky, teda celý deň. Na vyrovnanie času medzi kalendármi je vo februári pridaný ďalší deň.
Keby sme nepridávali extra deň každé štyri roky, náš kalendár by sa postupne dostával mimo synchronizácie so sezónami. Počas sto rokov by sa tento rozdiel nahromadil tak, že by sme stratili takmer 24 dní, čo by významne ovplyvnilo sezónne udalosti.
Zaujímavosti o priestupnom roku
- Podľa anglosaskej tradície je 29. február jediným dňom v roku, kedy môže oficiálne žena požiadať muža o ruku. Nikdy inokedy toto právo nemá, no raz za 4 roky áno.
- Pravdepodobnosť narodenia v priestupný deň je približne 1 ku 1461. Tí, ktorí sa narodia 29. februára, často oslavujú svoje narodeniny 28. februára alebo 1. marca v nepriestupných rokoch.
- Priestupný rok predstavuje zaujímavú výzvu pre programátorov a systémových administrátorov, pretože je potrebné zohľadniť extra deň vo výpočtoch a databázach.
História priestupného roka
Priestupný rok poznali už v starom Egypte. V starom Ríme mali zase raz za dva roky celý priestupný mesiac, ktorý Július Caesar zrušil a nahradil priestupným dňom.
Juliánsky kalendár bol ale nepresný a postupne dochádzalo k posúvaniu kalendárneho roka oproti tomu tropickému. To zjednotil až pápež Řehoř XIII v gregoriánskom kalendári, ktorý platí až dodnes.
Priestupný rok film
Priestupný rok film je romantická komédia z roku 2010. Príbeh sa točí okolo Američanky menom Anna, ktorá cestuje do Írska, aby požiadala svojho dlhoročného priateľa o ruku na priestupný deň. Nasleduje Írsku tradíciu, podľa ktorej muž, ktorého žena požiada o ruku v priestupný deň, nemôže odmietnuť.
Tento film cenia milovníci romantických komédií a príbehov o hľadaní lásky na nečakaných miestach. Priestupný rok film online si môžete pozrieť napríklad na Bombuj si.
Zdroje: wikipedia.org, teraz.sk, sme.sk