Slovan BA v Lige Majstrov Stavte si na Slovan

Sviatok sv. Juraja – dátum, životopis, legenda, história a film

Aktualizované:

Autor: Denisa

Sviatok sv. Juraja sa oslavuje koncom apríla, kedy si pripomíname pamiatku tohto slávneho veľkomučeníka a patróna rytierov, vojakov a skautov. V článku sa dozviete, aká legenda je spojená s týmto menom a čo hovorí história o tomto cirkevnom sviatku.

Sviatok sv. Juraja

Sv. Juraj je po svätom Jozefovi asi druhý najpopulárnejší svätec na svete. Jeho meno znamená roľník a v kresťanstve sa uctieva ako mučeník a patrón mnohých štátov, miest a hnutí.

Východná cirkev ho považuje za arcimartýra a rovnako je ako tzv. vojenský svätý považovaný aj za obrancu kresťanstva. V slovanskom svete je mu zasvätených veľa kostolov a často ho zobrazujú aj na ikonách.

V článku nájdete

Svätý Juraj sviatok

V Gréckokatolíckej cirkvi je sviatok sv. Juraja považovaný za významný a medzi ľuďmi obľúbený. Nájdete ho v katolíckom kalendári. Sv. Juraj je zvyčajne na obrazoch zobrazený ako mladý vojak, ktorý sedí na koni a kopijou zabíja hada, ktorý sa plazí po zemi.

Titul veľkomučeník, ktorý v gréckokatolíckej cirkvi nosí, má okrem neho len niekoľko málo svätcov.

Juraj svätec je vo svete nazývaný rôznymi variáciami svojho mena, pričom niektoré z nich nájdete nižšie v tabuľke.

Sv. Juraj príklady mien vo svete

KrajinaMeno
SlovenskoJuraj, Jur
ČeskoJiří 
TalianskoGiorgio
NemeckoGeorg, Jörg, Jürgen 
AnglickoGeorge, Jorik
ŠpanielskoJorge, Jordi
MaďarskoGyörgy
FínskoYrjö

Sviatok sv. Juraj 2024 dátum

Hoci sv. Juraj nie je prikázaným sviatkov, nájdete ho v slovenskom kalendári v presne stanovený dátum, rovnako ako ďalšie cirkevné a štátne sviatky.

Deň Svätého Juraja sa vo svete oslavuje 23. alebo 24. apríla (popravený bol večer 23.apríla 303). Na Slovensku a v západnom kalendári ho nájdete pod dátumom 24. apríl.

Juraj svätec patrí medzi starokresťanských mučeníkov, ktorých uctievanie sa rýchlo rozšírilo vo východnej i západnej Cirkvi.

Deň sv. Juraja 

Svätý Juraj je v súčasnosti patrón vojakov, skautov, lukostrelcov, rytierov ako aj trpiacich kožnými chorobami a syfilisom. Okrem toho je aj patrónom Bratislavy, kde sa v tento deň volil richtár a dodnes sa tu organizujú veľké slávnosti.

Meno Juraj v gréckom originály Georgios znamená roľník, preto je aj významným dňom pre poľnohospodárov. Podľa pranostík sa v tento deň mení počasie na stabilnejšie a preto sa môže začať s výsadbou a prácou na poli, ktorá končí 11. novembra na sv. Martina.

Vo svete si na sv. Juraja ľudia pripomínajú obete Arménskej genocídy v Osmanskej ríši počas prvej svetovej vojny.

Okrem toho je 24. apríl aj:

  • Svetový deň laboratórnych zvierat UNESCO
  • Deň skautov
  • Svetový deň vodiacich psov

Svätý Juraj životopis

Svätý veľkomučeník Juraj bol kresťanský vojak, ktorého sťali za vlády Dioklaciána okolo roku 303. Narodil sa v druhej polovici 3. storočia v Kapadócii na území dnešného východného Turecka a bol vychovávaný ako kresťan.

Mimoriadne populárnym sa stal na prelome 11. a 12. storočia keď začal zosobňovať rytierske cnosti.

Legendy o jeho živote hovoria, že pred smrťou sťatím podstúpil veľa foriem mučenia, ako napríklad:

  • sudca Dacián mu dal strhnúť nechty a rany posypať soľou,
  • čarodejník mu podal čašu s jedom, obsah ktorej Juraj zneškodnil znamením kríža,
  • nezranený zostúpil z kolesa, na ktorom ho mali lámať,
  • vyšiel bez úhony z kotla s roztopeným olovom.

Sv. Juraj bol pochovaný v Lode a jeho hrob sa čoskoro po jeho smrti stal cieľom pútnikov. Dokonca v období cisára Konštantína Veľkého tu vznikla cintorínska bazilika, ktorej zvyšky sa zachovali dodnes.

Svätý Juraj legenda

So svätým Jurajom je spojená najznámejšia legenda O sv. Jurajovi a drakovi, vďaka ktorej je na mnohých obrazoch a sochách zobrazený ako rytier na koni, ktorý doráža draka.

Podľa legendy mal Juraj svätec zabiť draka, ktorý znepokojoval jeho rodné mesto Selena. Požieral ľudí a robil zle. Keď raz mal kráľ obetovať svoju krásnu a dobrú dcéru drakovi, aby dal pokoj mestu, vtedy – keď už išla k oblude – zrazu pricválal rytier a draka porazil a zabil.

Legenda o svätom Jurajovi a drakovi má symbolický charakter. Drak v tomto príbehu predstavuje diabla, ktorý existuje a robí zle, duchovne požiera ľudí. Sv. Juraj bol ten, ktorý proti nemu odvážne bojoval a v boji s ním aj položil svoj život, a preto sa neskôr stal patrónom rytierov a vojakov.

Drak je aj symbolom čínskeho nového roku, ktorý trvá od 10. februára do 28. januára 2025.

Svätý Juraj sviatok
Zdroj: unsplash.com

Patrón sv. Juraj

Sv. Juraj je nielen patrónom vojakov, rytierov a jazdcov, ale pre jeho chrabrosť a nebojácnosť sa stal aj patrónom, ktorí si 24. apríla pripomínajú Deň svätého Juraja.

Od roku 2013 všetci skauti vyjadrujú v tento sviatok svoju príslušnosť a lásku k skautingu tým, že si hneď ráno vezmú skautskú šatku, ktorú majú na sebe po celý deň, na ulici, v škole, v autobuse či zamestnaní.

Ďalším patrónom, ktorého uznáva katolícka cirkev, je sv. Florián. Ten je kvôli svojej odvahe a charakteru dodnes uznávaný ako patrón hasičov.

Sv. Juraj história

Existenciu sv. Juraja dokazuje skorý kult v meste Lydda-Diospolis, v súčasnosti izraelské mesto Lod. Správu o tomto kulte podal v 5. storočí očitý svedok Pasikrates.

Uctievanie sv. Juraja sa v 4. a 5. storočí rozšírilo do Palestíny, Sýriie, Gruzínska, Arménska, Egyptu a Etiópie.

Mimoriadne populárny je Juraj svätec aj v Anglicku, kde jeho kult rozšíril najmä po križiackej výprave Richard Levie Srdce. Richard ho vyhlásil za patróna anglickej armády a Eduard III. v roku 1347 za patróna podväzkového rádu. „Svätojurajský kríž“ patrí k Britskej štátnej symbolike.

Sv. Juraj bol takisto patrónom viacerých rádov, ako napríklad Rádu svätého Juraja (bratské spoločenstvo rytierov svätého Juraja), ktorý založil Karol Róbert s cieľom ochrany krajiny a panovníka, svätej cirkvi a poskytovanie vzájomnej pomoci.

Jeho členovia sa raz mesačne stretávali na kráľovskom dvore. Rád však čoskoro zanikol.

Legenda o Jurajovi a drakovi film

Film z roku 2004 s názvom Legenda o Jurajovi a drakovi hovorí o statočnom rytierovi, ktorý sa vyberie na cestu za láskou a dobrodružstvom.

Prvá krížová výprava za oslobodenie Svätej zeme sa skončila. Vyčerpaní rytieri sa vracajú do svojich domovov v Európe. Rytier Juraj túži odložiť svoj meč a viesť pokojný život. Kráľ mu prisľúbi kus pôdy, keď nájde jeho stratenú dcéru, krásnu princeznú Lunnu, pre ktorú trúchli celé kráľovstvo.

  • Hodnotenie ČSFD: 55 %

Zdroje: wikipedia.org, guidepedia.sk, csfd.sk, youtube.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články