Slovan BA v Lige Majstrov Stavte si na Slovan

Kam na huby – západné, stredné a východné Slovensko + mapa aktuálneho výskytu

Aktualizované:

Autor: Denisa

Kam na huby aplikácia

Huby rastú počas celého roka a preto je na našom území množstvo vhodných lokalít, kam na huby v Košiciach, na Záhorí, či v okolí Prievidze. V článku nižšie nájdete mapu najväčšieho výskytu húb na západnom, strednom aj východnom Slovensku.

Kam na huby

Od apríla do novembra rastie väčšina našich jedlých húb, preto ide o ideálny čas vyraziť na huby. Atlas jedlých húb nájdete napríklad na webe nahuby.sk.

Ideálnym miestom, kam na huby, sú z hľadiska regiónov najznámejšie Tatry a okolie, Liptov, Orava, Kysuce a Záhorie. Na juhu Slovenska je to najmä okolie Lučenca a Poltára. Na východe zasa jeho severné oblasti.

V článku nájdete

Kam na huby 2024

Huby majú rady pokojné prostredie a dostatok vlahy. Naopak, neznášajú vietor a prílišné sucho. Huby nájdete rásť nielen v lese, ale aj z záhrade, na lúke alebo v parkoch.

Najviac húb zvyčajne rastie na juhozápadných až severozápadných svahoch a ich výskyt je viazaný na existenciu podhubia (mycélium), teda spleť belavých vláken v zemi, z ktorých vyrastá plodnica huby.

Ak na určitom mieste nájdete huby, je vysoká pravdepodobnosť, že tam budú rásť aj budúci rok, preto je dobré si dané miesto zapamätať, prípadne zapísať a vrátiť sa tam aj ďalšiu sezónu.

Nižšie si pozrite mapu výskytu húb na Slovensku, ktorú nájdete vždy aktualizovanú na webe nahuby.sk.

Kam na huby mapa
Zdroj: nahuby.sk

Západné Slovensko kam na huby

Ak si lámete hlavu nad tým, kam na huby na západnom Slovensku, možností máte hneď niekoľko. Na huby v tejto lokalite sa môžete vybrať napríklad na Záhorie, do Malých a Bielych Karpát, do Nitry a okolia, či do Trnavy alebo Šurian.

V Levickom okrese zasa môžete ísť na huby do lesov v okolí Jabloňoviec, Bohuníc, Devičian, Pukanca a Majerov, ktoré poskytujú množstvo hríbov dubových a bronzových.

Pre skúseného hubára sú pokladom mladiny v Brezinách na Majeroch, kde rastú skoro všetky druhy u nás známych kozákov.

Kam na huby Záhorie

Záhorie je ideálnym miestom pre rast mnohých húb, a to najmä vďaka svojej vlhkosti a pestrému zloženiu pôdy. Nájdete tu napríklad bedle a dubáky, ktoré sa skvele hodia do vianočnej kapustnice.

Jedlé huby na Záhorí nájdete napríklad vo vojenských lesoch, ktoré sa nachádzajú hneď za Malackami smerom na Studienku. Priamo cez borovicové lesy ide cesta z Rohožníka do Malaciek alebo pred Plaveckým Mikulášom do Lakšárskej Novej Vsi. 

Biele a Malé karpaty

Biele Karpaty sú zaručeným miestom úspechu každého hubára. Miestne lesy sú plné čírovníc, kozákov alebo rôznych druhov muchotrávok. Huby tu nájdete v nižných lesoch aj na horských lúkach.

Malé Karpaty sa rozprestierajú medzi Bratislavou a Novým Mestom nad Váhom, takže kam na huby v Bratislave sú jasnou voľbou. Môžete tu objaviť jarné smrčky, májovky, jesenné hríby aj suchohríby.

Kam na huby Nitra a okolie

Hubári v Nitre a okolí sa sem môžu vybrať na hríby aj počas skorých začiatkov hubárskej sezóny. V okolí Zobora sa dajú napríklad nájsť vatovce, bedle a suchohríby. Dražovce zas vedia potešiť masliakmi.

Naopak lesy v okolí Malaciek a Šurian ponúkajú širokú škálu húb bez veľkých davov hubárov.

Kam na huby stredné Slovensko

Na huby na strednom Slovensku sa chodí najmä na Liptove, v okolí Žiliny, Banskej Bystrice, Prievidze, či do Poltára a Lučenca, kde sú ideálne podmienky pre rast húb už od skorej jari. 

V okrese Prievidza sú ideálne miesta na zber hríbov napríklad lesy v Kanianke, Brezanoch alebo za Priesekou v Lomnickom.

Tatry a Liptov

Tatranské lesy, ktoré sú súčasťou národných parkov Slovenska, sú ideálne na zber hríbov, ktoré viac prosperujú v chladnejšom a vyššie položenom prostredí.

Oproti tomu Liptovský región je ideálny pre hubárčenie počas takmer celej sezóny – od jari, až po jeseň. 

Obľúbeným miestom kam na huby v Tatrách a okolí sú napríklad lesy vo Vernári alebo v Liptovskej Tepličke. Skvelá lokalita je aj v Lopušnej doline. 

Kam na huby Žilina a kysucká Čadca

Sever stredného Slovenska má bohaté podmienky pre zber húb a bez povšimnutia nemôžu zostať ani okolie Žiliny a Kysuce s Čadcou.

Tu nájdete jedlé huby, napríklad v lesoch pri týchto obciach:

  • Stráňavy
  • Kunerad
  • Varin
  • Divina
  • Turzovka
  • Staškov
  • Važec

Banská Bystrica a okolie

Bukové a smrekové lesy Banskej Bystrice ponúkajú ideálne podmienky pre zber najmä na jeseň. Pri prechádzke lesom tu nájdete napríklad kuriatka, dubáky či hríby smrekové.

Ideálne miesta na hríby v Banskej Bystrici a okolí sú napríklad Suchý vrch, Vlkanová, Šalkova – Poniky, Pod Poľanou alebo Kremnička.

Východné Slovensko kam na huby

Kam na huby na východnom Slovensku? Napríklad oblasť Stráňavy, Spišská Magura či Košice a okolie.

Kam na huby Košice a okolie

Košický kraj je ako stvorený pre milovníkov húb. Či už hľadáte klasické druhy, ako napríklad dubáky, alebo radi objavujete nové druhy húb, v Košiciach a okolí je dostatok miest, kam na hríby počas celého roka.

Tipom kam na hríby v Košiciach je napríklad Modranský les, Rudník, Hylov alebo Dargov.

Prešovský kraj a výskyt húb

Prešov a jeho okolie je taktiež početným zdrojom miest pre zber húb. Menšia a cennejšia lokalita pre hubárov sú Stráňavy. Spolu aj so Spišskou Magurou tu nájdete rôzne druhy suchohríbov.

Rovnako sa vám bude dariť aj v Humennom a miestach Udavské, Bystrá smer Porúbka či Ľubiša.

Kam na huby aplikácia

Žijeme v dobe moderných technológií, a preto nie je žiadnym prekvapením, že existujú mobilné aplikácie, ktoré vám prezradia, kam na huby a ktoré hríby sú jedlé.

Jednou z takýchto aplikácií je aj appka Výskyt Húb, ktorá poskytuje jednoduchý a vždy aktuálny prehľad o raste húb na Slovensku na základe informácií zo stránky nahuby.sk.

Aplíkácia je vhodným pomocníkom pre všetkých aktívnych hubárov, ale aj pre všetkých, čo chodia radi na hríby. Nájdete ju na stiahnutie zdarma v Google Play alebo App Store.

Pozrite si ďalšie aplikácie, ktoré sa vám zídu pri hubárčení:

  • Aplikácia na huby
  • Picture Mushroom
  • Huby

Zdroje: nahuby.sk, techbox.sk, hubarstvo.sk, youtube.com

Témata:
Rady a tipy

Najnovšie články