Na otázku, ako vybrať kliešťa, neexistuje jednoznačná odpoveď. Ale jedno je isté – treba ho vybrať čo najskôr. Prečítajte si o rôznych postupoch, ako odstrániť kliešťa u detí, dospelých alebo zvierat. A taktiež aj o strašiakoch borelióze a kliešťovej encefalitíde.
Ako vybrať kliešťa
Kliešte sa nachádzajú takmer všade – či už v mestských parkoch alebo vysokej tráve. Z toho dôvodu je nutné po každej prechádzke dôkladne prehliadnuť telo a zistiť, či nemáte na sebe prisatého kliešťa.
Na to, ako vybrať kliešťa, existuje množstvo spôsobov. Najdôležitejšie je ho vytiahnuť čo najskôr, pretože čím dlhšie je kliešť v našej koži zachytený, tým hrozí vyššie riziko prenosu lymskej boreliózy. Pri nej vám lekár v prípade potreby predpíše e recept.
V článku nájdete
Ako vytiahnuť kliešťa
Hlavnou sezónou kliešťou je jar alebo jeseň, a to najmä počas mesiacov máj a jún. Preto v tomto období nezabúdajte na dostatočnú prevenciu (repelent, odstup od krovia a okrajov chodníkov a prehliadka tela).
Pokiaľ objavíte prisatého kliešťa, určite je vašou prvou otázkou to, ako vytiahnuť kliešťa. Ak si sami na jeho vybratie netrúfate alebo sa nachádza na ťažko dostupnom mieste, radšej vyhľadajte lekára.
Včasné a správne vytiahnutie kliešťa znižuje riziko nákazy kliešťovej encefalitídy a lymskej boreliózy. Na posilnenie imunity je skvelá Huba Kombucha.
Ak sa teda pýtate, ako vytiahnuť kliešťa – v praxi sa odporúčajú mnohé pomôcky alebo metódy. Medzi ne patrí pinzeta, špeciálne klieštiky na kliešte, háčiky na kliešte alebo zmrazovací sprej.
Ako vytiahnuť kliešťa dieťaťu
V prípade, že nájdete prisatého kliešťa na vašom dieťati, nemusíte hneď vyhľadať lekára.
Najlepším spôsobom, ako vytiahnuť kliešťa dieťaťu, je ho čo najskôr odstrániť pinzetou, a to bez predchádzajúceho dusenia, mydlovania alebo premasťovania. Treba ho iba zachytiť a vytiahnuť.
Prípravky na dezinfekciu použite hneď po vybratí kliešťa. Vyhnite sa aj tomu, aby ste s kliešťom krútili, či už v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek. Oba spôsoby by mohli narobiť viac škody ako úžitku.
Ako vybrať kliešťa dospelému
Na to, ako vybrať kliešťa dospelému, existuje množstvo postupov. Avšak spôsoby, ako vybrať kliešťa bez pinzety, neodporúčame.
Pri vyberaní kliešťa netreba ale zabúdať na to, že to môže trvať aj niekoľko desiatok minút, preto zachovajte rozvahu. A pozor, aby ste pri vyberaní nestlačili bruško kliešťa!
Postup, ako vybrať kliešťa dospelému:
- Vydezinfikujte kliešťa a jeho okolie.
- Pinzetou uchopte kliešťa, čo najbližšie pod kožu a za tvrdú hlavičku vyťahujte kliešťa ťahom – smerom kolmo proti koži ho niekoľkokrát pootočte v smere jeho osi, striedavo na jednu a na druhú stranu do polkruhu, následne až potom ťahajte kolmo proti koži so súčasným miernym pootáčaním.
- Po vybratí skontrolujte ranu aj kliešťa – kliešťa skontrolujte, či je celý, či mu nezostala hlavička v rane a či sú na hlavičke vidno klepietka a hypostóm. Ak je kliešť malý, pozrite ho lupou. Vybratého a skontrolovaného kliešťa usmrťte a uzatvorte ho do sáčku.
- Záverečná dezinfekcia miesta – ideálne je použiť jódové prípraky, ktoré preniknú cez drobnú ranu po kliešťovi hlbšie do kože a dezinfikujú aj slinami infikované tkanivo.
V minulosti sa hovorilo aj o tom, ako vybrať kliešťa mydlom, avšak dnes už vieme, že mydlo môže pri vyťahovaní kliešťov viac uškodiť ako pomôcť.
V tomto prípade môže dôjsť k vyprázdneniu obsahu čriev kliešťa do rany, čím sa zvyšuje riziko nákazy ochoreniami, ktoré prenáša.
Ako odstrániť kliešťa zvieratám
Ako odstrániť kliešťa zvieratám je možno pre mnohých záhadou. Ale rovnako ako pri ľuďoch, tak ani pri zvieratách nie je použitie mydla alebo oleja tou správnou možnosťou.
Existuje množstvo bezpečnejších nástrojov na vybratie kliešťa, vďaka ktorým ho odstránite ľavou zadnou. Infikované kliešte môžu na zvieratá preniesť podobne ako pri ľuďoch boreliózu, ale aj babeziózu.
Kliešť ale nemusí byť ani infikovaný, aby spôsobil zdravotné problémy. Stačí, ak sa ho nepodarí vybrať celého a časť z neho ostane v rane. Toto miesto sa môže zapáliť a dokonca môže viesť k otrave krvi až k smrti.
Ako vybrať kliešťa psovi
Správny postup, ako správne vytiahnuť kliešťa psovi, by mal zahŕňať tieto základné kroky: dezinfekcia rany – odstránenie samotného kliešťa – opätovná dezinfekcia kliešťa a bezpečná likvidácia kliešťa.
Kroky, ako odstrániť kliešťa psovi:
- Vydezinfikujte miesto prisatia kliešťa.
- Pred samotným odstránením kliešťa ho môžete zmraziť špeciálnym kryogénnym sprejom.
- Kliešťa nechytajte rukou, vyťahujte ho špeciálnou pinzetou alebo háčikom (čo najbližšie ku rane). Nesprávnou manipuláciou holými rukami riskujete to, že sa môžete infikovať chorobou aj vy sami.
- Kliešťa vyťahujte priamym, kolmým a pomalým ťahom smerom nahor. Vždy sa snažte o súvislý ťahavý pohyb.
- Opätovne ranu vydezinfikujte a kliešťa zlikvidujte.
Podrobné video, ako vybrať kliešťa psovi, nájdete nižšie.
Ako vytiahnuť kliešťa mačke
Postup, ako vytiahnuť kliešťa mačke, je v podstate rovnaký ako pri psovi. Vždy platí, že ho treba odstrániť, čo najrýchlejšie a miesto uhryznutia pozorujte ešte nejaký čas aj po odstránení.
Sčervenanie, horúčka strata alebo strata chuti môžu u mačky signalizovať možné ochorenie.
Čo nerobiť pri vyťahovaní kliešťa
Ak vám ide o to, ako správne vybrať kliešťa človeku, určite sa vyhnite nasledovným bodom:
- Nekvapkajte kliešťa olejom ani ho nenatierajte krémom – začne sa dusiť, bude sa chcieť z rany uvoľniť sám – vtedy dochádza k nadmernému slineniu, čím sa zvyšuje riziko infekcie.
- Z rovnakého dôvodu nerozpučte prisatého kliešťa rukou ani pinzetou.
- Nevyberajte kliešťa tak, že na neho prilepíte leukoplast a potom ho odtrhnete.
- Kliešťa vytáčať v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek je tiež mýtus.
- Neodporúča sa vyberať kliešťa navlhčeným vatovým tampónom s namydlením. Môže dôjsť k vylomeniu kliešťa a hypostóm ostáva v koži – vtedy je ešte niekedy možné ho vybrať ihlou.
Kliešť borelióza
Kliešť vás môže nakaziť boreliózou. Ale nie každý kliešť musí byť infikovaný a nakaziť človeka. Ale každý kliešť, ktorý človeka uštipne, už pred tým bol prisatý na inom hostiteľovi. Čím dlhšie sú kliešte prisaté, tým je väčšia šanca nákazy.
Prenos boreliózy nenastane okamžite, ale v priebehu niekoľkých hodín a preto okamžitým vytiahnutím prisatého kliešťa znižujete riziko nákazy.
Na prenos infekcie na človeka musí byť kliešť prisatý na koži približne 36 až 48 hodín.
Borelióza príznaky
Borelióza má mnoho príznakov, ktoré sa niekedy dajú ľahko zachytiť, no inokedy sa prehliadnu. Medzi ne patria:
- plochá, okrúhla červená škvrna s blednúcim stredom kdekoľvek na tele (nie iba v mieste prisatia kliešťa),
- únava,
- horúčka,
- stuhnutý krk,
- opuchnuté lymfatické uzliny,
- bolesť kĺbov a svalov,
- bolesť hlavy,
- poruchy spánku,
- ťažkosti so sústredením.
Ak boreliózu neliečite včas, tieto príznaky sa môžu vyskytnúť mesiace až rok po infekcií:
- ochrnutie tvárových svalov,
- poškodenie srdca,
- necitlivosť určitých oblastí tela,
- opuchnuté kĺby,
- poruchy koncentrácie,
- poškodenie nervov v celom tele.
Kliešťová encefalitída
Kliešťová encefalitída, nazývaná aj „zápal mozgu“, je vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Vírus sa do tela dostane najčastejšie prisatím infikovaného kliešťa.
Ochorenie môže viesť až k trvalej invalidite (1-2 % prípadov končia úmrtím pacienta).
Príznaky kliešťovej encefalitídy sú podobné chrípke, preto sa môžu ľahko podceniť. Mnohí majú iba mierne príznaky alebo dokonca žiadne. Preto je dobré si urobiť krvný test na protilátky.
Kliešťové encefalitída príznaky
Inkubačná doba ochorenia kliešťovej encefalitídy je obvykle 7 až 14 dní, v niektorých prípadoch 2 až 28 dní.
Kliešťová encefalitída príznaky (prvá fáza – trvá 3 až 5 dní):
- zvýšená teplota alebo horúčka,
- bolesti svalov,
- únava,
- zvracanie,
- bolesti brucha.
Kliešťová encefalitída príznaky (druhá fáza – trvá 2 až 3 týždne a u niektorých sa nemusí prejaviť):
- príznaky postihnutia centrálneho nervového systému, zápalu mozgu a mozgových blán (vysoká horúčka, svetloplachosť, vracanie, závraty, veľké bolesti hlavy, nervová obrna, dezorientácia, obrny svalov, poruchy spánku, stuhnutosť šije),
- poruchy vedomia alebo kóma.
Zvracanie, bolesť brucha a kŕče môžu byť aj prejavom syndrómu dráždivého čreva.
Zdroj: vasalekaren.sk, unsplash.com, pilulka.sk, benulekaren.sk