Slovan BA v Lige Majstrov Stavte si na Slovan

Ako založiť kvások – hladká múka, špaldová múka, bezlepkový kvások, kváskovanie

Aktualizované:

Autor: Lenka

Kváskovanie sa v poslednom období stalo obľúbeným trendom.

Ako založiť kvások je otázkou, ktorú si za posledné mesiace alebo roky položili mnohí. Dozviete sa, čo to je vlastne kvások a zistíte, ako si založiť kvások z rôznych druhov múk. Navyše kváskovanie prináša mnoho výhod, o ktorých ste možno ani netušili!

Ako založiť kvások

Kváskovanie sa stalo v poslednom období veľkým trendom. S tým súvisí otázka, ako založiť kvások. Založenie kvásku si vyžaduje čas a trpezlivosť, ale výsledok vždy stojí za to.

Jedlom z kvásku si rozvoniate byt a potešíte svoje chuťové poháriky. Ak neviete, čo na obed rýchlo a lacno – inšpirujte sa. Kváskové výrobky sú ľahšie stráviteľné a dlhšie vydržia.

V článku nájdete:

Ako si založiť vlastný kvások

Kvások je živý organizmus zložený z niekoľko stoviek až miliónov baktérií, ktoré potrebujú približne 14 dní na dostatočné namnoženie.

Vypestovanie vlastného kvásku trvá zhruba 14 dní (od 5-14). Ideálna múka na pečenie chlebov je ražná múka. Pšeničná múka sa odporúča, ak chcete kvások používať na sladké pečenie (ťahané koláče, buchty). Pri chudnutí určite využijete aj kalorické tabuľky.

Založenie materského kvásku

Postup, ako založiť kvások, vôbec nie je náročný. Na začiatku však bude vyžadovať každodennú starostlivosť. Navyše toto chutné pečivo určite využije aj pri obede, môžete z neho urobiť chutnú plnku do kuraťa.

Základom je materský kvások, z ktorého už len odoberáte a prikrmujete ho. Je za tým trošičku viac námahy, ale výsledok naozaj stojí za to.

Kvások je živý organizmus zložený z niekoľko stoviek až miliónov baktérií, ktoré potrebujú približne 14 dní na dostatočné namnoženie.
Zdroj: unsplash.com

Čo je kvások

Kvások je druh kvasníc, ktoré sa používajú pri pečení chleba, pečiva a koláčov. Základom kvásku je vo všeobecnosti múka a voda, pričom kvások si môžete pokojne založiť z rozličných druhov múk (áno, dokonca aj z tej bezlepkovej).

Kvások obsahuje až do päťdesiat druhov baktérií mliečneho kvasenia a kvasiniek, ktoré sa v ňom môžu vyskytovať v množstve stoviek až miliónov baktérii. Metabolické procesy spomínaných mikroorganizmov kypria cesto a zlepšujú nielen stráviteľnosť, ale i vôňu, chuť a trvanlivosť pečiva.

Ako pracuje kvások

Kvasinky a baktérie mliečneho kvasenia sú bežne obsiahnuté v obilnom zrne. Keď sa toto zrno zmieša s vodou – nastáva aktivácia baktérii. A rovnako, ako každý živý organizmus, aj tento potrebuje potravu.

Kvások je druh kypridla, vďaka ktorému je upečené pečivo nadýchané, mäkučké a lepšie stráviteľné. Skladá sa len z 2 ingrediéncií – múky a vody.

Takto pripravený kvások sa následne pridáva do cesta, ktoré naplní „bublinkami“, vďaka čomu bude nadýchané.

Kváskovanie postup

Kváskovanie bolo kedysi bežnou záležitosťou našich starých a prastarých mám. Dnes sa považuje za znovu objavený trend. O tom, že kvások v sebe skrýva nespočetne veľa zdravotných benefitov niet pochýb.

Ale aby sa založenie kvásku naozaj podarilo, je potrebné dodržiavať určitý postup.

Na založenie kvásku budete potrebovať:

  • veľkú fľašu alebo pohár na zatváranie
  • múku
  • vodu
  • niečo na prekrytie sklenenej fľaše (kvások potrebuje dýchať, takže najlepšie je prekryť otvor látkou a pripevniť ju gumičkou).

Kváskovanie postup a ako prikrmovať kvások:

1.deň – Do pripraveného pohára pridáme múku a vlažnú vodu v pomere 1:1. Množstvo vody treba prispôsobiť objemu vašej nádoby (napr. pre 7 dcl zavárací pohár sú 3 lyžice múky). Zmes premiešajte, prikryte nádobu a nechajte v izbovej teplote do ďalšieho dňa.

2.deň – Po 24 hodinách je potrebné kvások prikŕmiť – opäť pridajte múku a vodu a premiešajte. Konzistencia by mala pripomínať cesto na lievance (to môžete využiť pri palacinkovom ceste). Nádobu prikryte a nechajte odpočívať.

3.deň – Mali by ste vidieť bublinky, ktoré sú dôkazom aktivity kvasiniek a baktérií. Postup prikrmovania zopakujte z predošlého dňa.

4.deň – Ak je kvásku v nádobe veľa, môžete z neho odobrať. Po prikrmovaní si na stenu nádoby urobte značku, pokiaľ kvások siaha. Potom robte značky v pravidelných intervaloch a sledujte, kedy výška dosiahne maximum.

5.deň a ďalšie – Kvások prikrmujte každý deň približne v rovnakom čase. Ak ho je veľa, odoberte z neho, aby vám neušiel z pohára. Po pridaní novej múky a vody opäť sledujte, ako sa mení jeho objem. Kvások, ktorý vonia ostrokyslo by ste mali ešte prikŕmiť.

6.deň až 10.deň – Kvások by sa mal správať predvídateľne (jeho objem sa po prikrmovaní mení rovnakým tempom). A ak bude nový prírastok pri pohľade na značky rovnaký s predchádzajúcim dňom, štartér je zrelý a dostatočne silný. Môžete z neho odobrať a pustiť sa do pečenia. Ale nezabudnite odobraté množstvo aj doplniť vodou a múkou, aby ste ho udržali pri živote aj objeme.

Kváskovanie bolo kedysi bežnou záležitosťou našich starých a prastarých mám. Dnes sa považuje za znovu objavený trend.
Zdroj: unsplash.com

Ako založiť ražný kvások

Ražný kvások sa najčastejšie používa na výrobu domáceho, voňavého a nadýchaného chlebíka. Postup je samozrejme rovnaký, ako sme spomínali vyššie, len s tým rozdielom, že použijete ražnú múku.

Ak vás zaujíma podrobný postup, ako založiť ražný kvások pozrite si video:

Ako založiť bezlepkový kvások

Mať doma silný a živý bezlepkový kvások je základom úspechu dobrého bezlepkového kváskovania.

V bezlepkových múkach sa nevyskytuje lepok. Postup je pri výrobe bezlepkového kvásku totožný, líši sa len v použití bezlepkovej múky.

Ak dostanete chuť na sladkú alternatívu, môžete vyskúšať banánový chlieb bez múky, ktorý je ideálny aj pre celiatikov.

Ako založiť kvások zo špaldovej múky

Mnohí obľubujú chlebík aj zo špaldovej múky, ktorá sa v poslednej dobe teší veľkej obľube. Špalda sa navyše považuje za jednu z najstarších obilnín. Obsahuje viac minerálnych látok, vitamínov skupiny B a je lepšie stráviteľná ako bežná pšenica.

Špaldový kvások založenie je v podstate rovnaký, záleží len od toho, akú múku použijete.

Ako založiť kvások Lievito Madre

Lievito madre, alebo pasta madre, je tuhý pšeničný klas pochádzajúci z Talianska. V Taliansku z neho pečú ich nadýchané pšeničné chleby.

Kvások Lievito Madre sa dá použiť na všetko. Upečiete z neho nadýchané chleby, i sladké pečivo. Avšak nie je vhodný na pečenie ražných chlebov. Ak je kvások v dobrej konzistencií vonia jemne orieškovo. Ak cítite kyslý zápach, kvások je hladný a treba ho nakŕmiť.

Kvások Lievito Madre sa kŕmi pomerom 100:500:100 – to znamená, že si vždy navážte, koľko máte Lievita a pridáte množstvo vody, rozmiešate ho vo vode a pridáte také isté množstvo múky ako máte Lievita. Vypracujete cesto, urobíte z neho guličku a dáte do pohára, ktorý uzatvoríte.

Ako založiť kvások z pšeničnej múky

Pšeničná múka je bohatým zdrojom vlákniny a taktiež aj na vitamíny B1, B3 a B5. Má tiež viac železa, vápnika, bielkovín a ďalších živín ako mnohé iné druhy múk.

Postup, ako založiť kvások z pšeničnej múky je vždy rovnaký. Rozdiel je len v tom, že pridáte inú múku, konkrétne pšeničnú.

Najčastejšie problémy pri založení kvásku

Najčastejším problémom je, keď kvások ani po pár dňoch nejaví známky akejkoľvek aktivity. Dôvodom k tomuto javu je, že používate múku, ktorá nie je čerstvá. Alebo kvások má zlú teplotu, tá by nemala klesnúť pod 21°C. Ak vás zaujíma, kde pohár odložiť – ideálnym miestom je kuchynská linka.

Ďalším problémom môže byť jeho konzistencia – kvások zredne a vy nebudete vidieť bublinky. Ak zbadáte, že je kvások riedky, zahustite ho. Jednoducho uberte z množstva vody pri kŕmení.

Ak sa stane, že kvások klesá, nezúfajte. Keď kvások klesá, zmeňte kŕmenie z 1x denne na 2x denne. Kvások tým podporíte a na druhej strane ho budete mať aj skôr vypestovaný.

Najhorším problémom je pleseň – ak sa v kvásku uchytí pleseň je potrebné ho celý vyhodiť a začať odznova.

Vedeli ste, že: Keď dáte zrelý kvások do chladničky, bude mu stačiť prikrmovanie raz týždenne?

Výhody kváskovania

Kvások má oproti klasickému droždiu zdraviu prospešné prednosti. Preto niet pochýb, že kváskové pečivo má mnoho výhod. Medzi tie najhlavnejšie patria:

  • má dlhšiu trvanlivosť
  • má nižší glykemický index
  • je ľahšie stráviteľné
  • nepáli z neho záha
  • nenafukuje a pomáha udržať zdravé črevá
  • je zásadotvorné
  • má nižšiu nutričnú hodnotu
  • podporuje vstrebávanie dôležitých minerálov
  • má nezameniteľnú lahodnú chuť
  • prispieva k zlepšeniu alergii a stavu pokožky
  • nespôsobuje únavu
  • posilňuje imunitu
  • neobsahuje konzervačné látky, farbivá, žiadne aditíva a chémiu
  • pečenie prináša relax a psychohygienu
  • produkty z kvásku sú vhodné aj pre deti od prvých príkrmov alebo pre histamikov

A pokiaľ si upečiete kvalitný chlebík z vášho kvásku, máte vyriešenú polovicu problému, čo na obed rýchlo a lacno. Nezabudnite však na to, že rúra musí byť čistá, aby sa chlebík upiekol rovnomerne.

Tipy a triky, ako vyčistiť rúru, nájdete v tomto článku.

Zdroje: youtube.com, unsplash.com, kvaskovanie.sk

Témata:
Recepty

Najnovšie články