Ako znížiť diastolický tlak je dobrou otázka pre tých, ktorých trápi zvýšený tlak. Liečba môže prebiehať pomocou liekov, ale aj bez liekov. Prečítajte si o príznakoch a príčinách, ktoré by ste rozhodne nemali podceňovať.
Ako znižiť diastolický tlak
Vysoký diastolický tlak spôsobuje množstvo nepríjemností a zdravotných komplikácii, a preto je jeho zníženie naozaj dôležité. Existuje niekoľko overených spôsobov, ako bojovať s vysokým diastolickým tlakom.
Vo väčšine prípadov sa to nezaobíde bez návštevy lekára, ktorý diagnostikuje problém a stanoví liečbu. Avšak existujú aj overené metódy, ako znížiť tlak bez liekov. Lekár vám vždy najlepšie poradí, napríklad aj vtedy, keď neviete ako vybrať kliešťa.
Neigorujte príznaky, ktoré vám telo vysiela. Čím skôr sa začnete problému venovať, tým skôr sa vám podarí so zvýšeným tlakom niečo urobiť. Napríklad aj taká Huba Kombucha má priaznivé účinky na krvný tlak, stačí ju zaradiť do jedálnička.
V článku nájdete
Aký má byť rozdiel medzi systolickým a diastolickým tlakom
Normálny krvný tlak sa skladá z dvoch čísel: systolického a diastolického tlaku. Systolický tlak je tlak v cievach, keď srdce pumpuje krv, zatiaľ čo diastolický tlak je tlak, keď srdce odpočíva medzi údermi.
Optimálny rozdiel medzi systolickým a diastolickým tlakom by mal byť približne 40 mmHg. Napríklad, ak je váš systolický tlak 120 mmHg a diastolický tlak 80 mmHg, rozdiel je 40 mmHg, čo je považované za ideálne. Tento rozdiel je dôležitý pre správnu funkciu srdca a ciev a jeho odchýlky môžu naznačovať rôzne zdravotné problémy.
Čo je diastolický tlak
Diastolický tlak je stav srdca, kedy odpočíva. Môžete to chápať tak, že diastolický tlak sa meria vtedy, keď srdce odpočíva a nepumpuje žiadnu krv do ciev.
Hodnota diastolického tlaku je vyjadrená ako číslo, ktoré sa nachádza za lomkou v zázname o meraní krvného tlaku. Diastolický tlak je inak nazývaný aj spodný tlak.
Tlak sa udáva v torrech, teda milimetroch ortuťového stĺpca (mmHg). A ideálna hodnota distolického tlaku je 90 mmHg.
Čo ovplyvňuje diastolický tlak
Na zvýšenie diastolického tlaku vplýva hneď niekoľko faktorov. Ak sa vám ich podarí vo svojom živote minimalizovať, je väčšia šanca, že vás problémy s tlakom obídu.
Najčastejšie príčiny zvýšeného tlaku:
- Genetika
- Hormonálne faktory
- Obezita
- Nevhodná strava
- Alkohol a fajčenie
- Stres
- Nedostatok spánku
- Nedostatok pohybu a nezdravý životný štýl
- Nadmerná konzumácia soli
Samozrejme, že zvýšený diastolický tlak môže vzniknúť aj ako pridružené ochorenie k inej vážnej chorobe.
Práve obezita a nevhodná strava sú najčastejšou príčinou zvýšeného dolného tlaku. Ak sa chcete tomuto problému vyhnúť sledujte váš BMI index a pre udržanie ideálnej váhy môžete použiť kalorické tabuľky.
Ako znížiť diastolický tlak návod
Presný návod na zníženie spodného tlaku neexistuje. Avšak mnohí hovoria, že ku zníženiu tlaku pomáhajú účinky zázvoru, a teda aj Ginger shot.
Najlepšie riešenie, ako s touto zdravotnou komplikáciou bojovať, je navštíviť vášho všeobecného lekára. Váš lekár totižto najlepšie pozná váš zdravotný stav a na základe toho posúdi vaše vyšetrenie u špecialistov a odborníkov. V prípade potreby vám môže predpísať e recept.
Najčastejšie sa zvýšený diastolický tlak rieši liekmi, ktoré je potrebné pravidelne užívať. Pokiaľ neviete, ako znížiť hodnotu cukru v krvi, rovnako ako pri vysokom tlaku sú lieky správnym riešením.
Ako znížiť diastolický tlak bez liekov
Zníženie diastolického tlaku sa dá aj bez liekov. Všeobecne platí, že je potrebné odstrániť príčiny, ktoré zvýšenie tlaku spôsobujú.
Ideálne je, zaradiť do svojho životného štýlu veľké množstvo pohybu na čerstvom vzduchu. Odporúčané aktivity sú beh, rýchla chôdza alebo joga.
Znížte príčiny stresu vo vašom živote, ideálne je, aby ste sa mu vyhýbali ako to len ide. Taktiež je dôležité mať dostatok potrebných minerálov a vítamínov. Magnézium na zníženie tlaku a jeho dostatok v tele tiež veľmi pozitívne vplýva na zníženie diastolického tlaku.
V neposlednom rade myslite na zdravý životný štýl, obmedzte nezdravé, tažké a mastné jedlá. Taktiež by ste mali obmedzi alkohol a fajčenie.
Lieky na zvýšený diastolický tlak
Lieky na zvýšený diastolický tlak musí jednoznačne predpísať lekár. Jedná sa o lieky zo skupiny antihypertenzív.
Liečba a výber liekov je indikovaný v súlade s pridruženými ochoreniami a s hodnotami krvného tlaku.
Lieky, ktoré vám predpíše lekár, by ste mali užívať pravidelne. A to každý a najlepšie urobíte, ak ich budete užívať aj vždy v rovnakom čase.
Potraviny na zníženie tlaku
Vhodné potraviny na zníženie tlaku vedia byť tiež efektívnym spôsobom, ako bojovať s vysokým tlakom. Avšak neznamená to, že môžete predpísané lieky vysadiť a jesť len vhodné potraviny.
Potraviny na zníženie tlaku sú skvelou doplnkovou liečbou. Medzi tie najlepšie a najúčinnejšie sa radia:
- Cesnak, cibuľa, zeler, uhorky
- Banány, jablká, grep
- Pohánka
- Včelí med
- Ryby
- Imelo biele – vňať
- Hloh obyčajný – list aj kvet
- Huba Reishi
- Resveratrol ukrývajúci sa v rôznych rastlinách
Vysoký diastolický tlak príznaky
Vysoký diastolický tlak príznaky vám dávajú jasne najavo, že váš zdravotný stav nie je v poriadku a čo najskôr by ste mali navštíviť lekára.
Medzi najčastejšie príznaky vysokého diastolického tlaku patrí:
- Bolesť hlavy
- Pískanie v ušiach
- Únava
- Dýchavičnosť
- Porucha spánku
- Bolesť a nepríjemný tlak na hrudi
Systolický a diastolický tlak rozdiel
Rozdiel medzi systolickým a diastolickým tlakom spočíva v tom, že každý jeden tlak meria úplne inú činnosť srdca.
Systolický tlak meria moment, keď srdce stiahne ľavú srdcovú komoru a pumpuje krv do krvného obehu. Je to číslo, ktoré môžete vidieť ako prvé ešte pred lomitkom.
Diastolicky tlak meria moment, kedy srdce odpočíva a krv nepumpuje.
Ako zvýšiť diastolický tlak
Pokiaľ vás trápi opačný problém ako znížiť diastolický tlak a potrebujete váš diastolický tlak zvýšiť, rovnako je potrebné navštíviť lekára, ktorý vám nastaví tú správnu liečbu.
Taktiež je dobré udržiavať zdravý životný štýl a mať dostatok pohybu. Zaraďte do vášho jedálnička veľa ovocia a zeleniny. Mnohým ľuďom pomáha aj káva.
Nízky diastolický tlak príčiny
Nízky diastolický tlak príčiny môžu byť genetické alebo ich môžu spôsobovať rôzne vonkajšie a zdravotné faktory. Najčastejšie to bývajú:
- Dehydratácia
- Úpal
- Opilosť
- Cukrovka
- Tehotenstvo
- Nedostatočná funkcia štítnej žľazy
- Ochorenie pečene
Zdroje: wikipedia.sk, union.sk, youtube.com