Slovan BA v Lige Majstrov Stavte si na Slovan

Darovanie vajíčok – ako prebieha, cena, riziká, skúsenosti a kde darovať

Autor: Denisa

Darovanie vajíčok Slovensko

Darovanie vajíčok je nádej pre neplodné páry, ktoré túžia po vlastnom bábätku, ale zo zdravotných dôvodov sa im to nedarí. V článku sa dozviete, ako prebieha darovanie vajíčok, aká je odmena pre darkyňu a aké riziká sú spojené s asistovanou reprodukciou.

Darovanie vajíčok

Proces darovania vajíčok je pre niektoré ženy jedinou šancou, ako otehotnieť. Dôvody, pre ktoré sa ženy rozhodnú pre darovanie vajíčok, sú napríklad také, že majú problém s produkciou vlastných vajíčok, alebo neprodukujú kvalitné vajíčka.

Ak sa vám nakoniec podarí otehotnieť, orientačný výpočet termínu pôrodu vášho bábätka zistíte prostredníctvom tehotenskej kalkulačky.

V článku nájdete

Čo je darovanie vajíčok

Darovanie vajíčok je jednou z možností asistovanej reprodukcie, kedy žena daruje vajíčka neplodnému páru, aby im týmto umožnila splodiť potomka.

Darcovstvo vajíčok je obojstranne anonymné. To znamená, že vo vybranej reprodukčnej klinike poskytuje darkyňa a príjemca iba základné informácie o totožnosti a zdravotnom seba a svojej rodiny. Tieto informácie sú viazané lekárskym tajomstvom.

Po narodení bábätka máte nárok na rodičovský príspevok a rodinné prídavky.

Darovanie vajíčok podmienky

Ak rozmýšlate nad darovaním vajíčok, ako darkyňa musíte splniť určité podmienky, ktoré sú stanovené konkrétnou klinikou asistovanej reprodukcie.

Všeobecne sa jedná o vekový limit darkyne, nároky na vzdelanie a dobrý zdravotný stav.

Podmienky darovanie vajíčok

  • Vek 18-34 rokov
  • Vysokoškolské alebo ukončené stredoškolské vzdelanie
  • Normálna telesná hmotnosť (BMI maximálne 28)
  • Negatívne výsledky všetkých nutných vyšetrení (HIV 1 a 2, žltačka B a C, syfilis a genetické vyšetrenie)

Niektoré kliniky dokonca dávajú možnosť svojim pacientkám vybrať si darkyňu iba podľa krvnej skupiny, farby vlasov, očí a postavy.

Ako prebieha darovanie vajíčok

Darovanie vajíčok začína vyplnením kontaktného formulára na stránke kliniky asistovanej reprodukcie.

Po dojednaní schôdzky darkyňa podstúpi základné vyšetrenia, ako sú napríklad genetické vyšetrenie, testy na pohlavne prenosné choroby a ďalšie.

Pokiaľ budú výsledky všetkých vyšetrení v poriadku, bude u darkyne zahájená hormonálna stimulácia, v priebehu ktorej podstúpi niekoľko kontrolných odberov krvi a ultrazvukových vyšetrení, na základe ktorých sa tiež upravuje dávka podávaných preparátov.

Následne je stimulácia ukončená samotným odberom oocytov (vajíčok).

Celý proces od vyplnenia dotazníka po odber vajíčok trvá priemerne 3 – 4 mesiace.

Darkyňa vajíčok môže vajíčka darovať aj opakovane. Počet darovaní závisí od jej zdravotného stavu a ďalších faktorov, ktoré súvisia s darovaním vajíčok.

Darovanie vajíčok cena

Za darovanie vajíčok darkyňa nič neplatí, tá naopak získava kompenzáciu v podobe finančnej odmeny, ktorej výška je približne okolo 1000 €. Finančná náhrada pre darkyňu vajíčok zohľadňuje priemerný ušlý zisk a cestovné náklady.

Podmienky pre získanie finančnej kompenzácie si každá klinika určí sama.

Vo všeobecnosti však platia podmienky ako:

  • dodržiavanie termínov kontrol,
  • správna a včasná aplikácia stimulačných preparátov,
  • darkyňa nesmie opakovane darovať skôr ako po 3 mesiacoch (a to ani v inom centre).

Darovanie vajíčok riziká

S darovaním vajíčok vznikajú aj určité riziká, ktoré by ste mali ako darkyňa poznať. Tieto riziká vznikajú až po samotnom odbere vajíčok, sú nízke a prevažná väčšina pacientok nemá žiadne ťažkosti.

Najčastejšou možnou komplikáciou po odbere vajíčok je hyperstimulačný syndróm, pri ktorom vaječníky reagujú na liečbu nadmerne.

Táto diagnóza je sprevádzaná miernou bolesťou v podbrušku a pocitom nafúknutia, ktorý vzniká aj pri zápache. Všetky tieto pocity ustúpia s príchodom menštruácie, ktorá príde do dvoch týždňov. 

Darovanie vajíčok je takisto spojené aj s rizikom mierneho krvácia z pošvy, ktoré môže vzniknúť po vpichu ihlou.

Samotné darovanie vajíčok nemôže spôsobiť neplodnosť darkyne, pretože pri odbere vajíčok sa získavajú iba tie vajíčka, ktoré by počas štandardného menštruačného cyklu zanikli.  

Skúsenosti darovanie vajíčok

Darovanie vajíčok skúsenosti žien, ktoré sa rozhodli pre darcovstvo vajíčok, sú rôzne.

Skúsenosti darovanie vajíčok Modrý koník hovoria o prvotnom strachu darkýň z injekcií, ktoré si mali po určitú dobu sami doma pichať. Tento strach však po prvej injekcii prešiel.

Ja som už raz bola darovať vajíčka, a teraz som v darovacom programe znovu. Kľudne by som darovala aj každý mesiac ak by to bolo možné.  Je to úplná pohoda, zopár injekcii, ale za ten dobrý pocit to stojí. Zo začiatku boli pocity rôzne, zmiešané,, aj strach – najmä keď som si sama mala pichnúť prvú injekciu. Potom už to išlo akoby samo, zvyk. (recenzia Modrý koník)

Takisto si uvedomujú fakt, že v niektorých prípadoch sú jedinou nádejou pre páry, ktoré nemôžu otehotnieť prirodzenou cestou.

Darovanie vajíčok
Zdroj: unsplash.com

Negatívne skúsenosti s darovaním vajíčok sa týkajú najmä prístupu danej kliniky, preto je dôležité si vybrať také zariadenie, ktoré má pozitívne recenzie a darkyne sú s ním spokojné.

Našťastie ja som mala v oboch centrách super prístup, takže spokojnosť. Mrzí ma teda, že sú aj také kliniky, kde sú na teba kvázi hnusní, nepríjemní a tak ďalej. To by sa teda diať nemalo! Veď majú z toho aj peniaze a hlavne ide o pomoc pre iného… (recenzia Modrý koník)

Kde darovať vajíčka

Darovanie vajíčok na Slovensku je možné na klinikách asistovanej reprodukcie.

Nižšie nájdete tipy na kliniky asistovanej reprodukcie u nás, kde môžete darovať vaše vajíčka.

  • Darovanie vajíčok Bratislava: Reprofit, ReproMedica, Ferticent, GYN-FIV, Iscare
  • Darovanie vajíčok Košice: Gyncare, Sanatórium Helios, SPLN
  • Darovanie vajíčok Martin: Iscare, Sanatórium Helios SK

Darovanie vajíčok Rakúsko

Ak chcete darovať vajíčka v zahraničí, urobiť tak môžete v blízkom Rakúsku. Preto ak sa vyberiete do Viedne na jednu z reprodukčných kliník, nezabudnite si kúpiť rakúsku diaľničnú známku.

Darovanie vajíčok Rakúsko

Zdroje: wikipedia.org, senatoriushelios.sk, gyncare.sk, youtube.com

Témata:
Zdravie

Najnovšie články