Slovan BA v Lige Majstrov Stavte si na Slovan

Deň Európy – dátum, význam, aktivity, Slovensko, história

Autor: Denisa

Deň Európy

Každý rok si začiatkom mája pripomíname Deň Európy, ktorý je symbolom mieru a jednoty. Pozrite sa, prečo vznikol tento významný deň a aké historické udalosti sú s nim spojené. Rovnako sa dozviete, aké aktivity sa konajú v Bratislave alebo Košiciach.

Deň Európy

Na Deň Európy si každoročne pripomíname historický podpis Schumanovej deklarácie, čo bol kľúčový moment začiatku európskej integrácie a spolupráce v záujme mieru a jednoty.

Nielen Brusel a Štrasburg, ale aj ostatné členské štáty EÚ si pre verejnosť v tento deň chystajú rôzne aktivity, rovnako ako na Deň zeme.

V článku nájdete

Deň Európy 2024

Európska únia každý rok oslavuje svoje úspechy v oblasti jednoty a dlhodobého mieru a pripomína si vyhlásenie Schumanovej deklarácie v roku 1950.

Za oficiálny Deň Európy bol 9. máj vyhlásený v roku 1985 na vrcholnej schôdzke predstaviteľov EÚ v Miláne.

Ak sa chcete zapojiť do podpory Dňa Európy 2024, urobiť tak môžete na internete použitím hashtagu #EuropeDay, ktorý môžete použiť na sociálnej sieti Mastodon alebo Threads.

Deň Európy význam

Dátum 9. máj Deň Európy je spojený s kľúčovým prejavom francúzskeho ministra zahraničných vecí Roberta Schumana. V ňom navrhol novú podobu politickej spolupráce v Európe, ktorá by zabránila vojnám medzi európskymi národmi, ktoré sa spamätávali z 2 sv. vojny.

Význam Dňa Európy spočíva v tom, že obyvatelia Európskej únie vrátane Slovenska si počas tohto významného dátumu pripomínajú zrodenie zjednotenej Európy rôznymi aktivitami, ktoré sa konajú vo všetkých členských štátoch EÚ.

Túto udalosť symbolizuje aj motto Európskej únie, ktoré znie: „Zjednotení v rozmanitosti“.

Európsku úniu v súčasnosti tvorí 27 demokratických štátov. Je priestorom zdieľania spoločných hodnôt, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou európskeho spôsobu života. Rovnako rieši aj nové výzvy a krízy.

Deň Európy aktivity

S Dňom Európy sú každoročne spojené rôzne aktivity, ktoré sa uskutočňujú nielen v Bruseli a Štrasburgu, ale aj na Slovensku a v ďalších štátoch EÚ. Organizujú ich rôzne inštitúcie, podobne ako aktivity na Deň vody.

Napríklad v Európskom parlamente v Bruseli sa tento rok koná program na Deň zeme 4. mája od 10:00 – 18:00h a je zameraný na voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa konajú 6. – 9. júna 2024.

Okrem hlavného programu sa návštevníci parlamentu môžu tešiť na bohatý sprievodný program. Rovnako je pripravený aj zábavný priestor s maľovaním na tvár a balónovým umelcom pre najmenších.

Deň Európy aktivity Brusel

ČasProgram
11:00Oficiálne otvorenie s podpredsedom Európskeho parlamentu Marcom Angelom
12:00Interaktívne prednášky rečníkov
18:00Koniec programu

Na webovej stránke Europarl.europa.eu nájdete program a zoznam všetkých aktivít na Deň zeme 2024.

Deň Európy aktivity
Zdroj: unsplash.com

Slovensko Deň Európy 2024

Na Slovensku sa oslavy pripomínajúce vznik EÚ konajú každý rok v Bratislave a Košiciach, podobne ako umelecké podujatie Biela noc.

Deň Európy Bratislava

Aktivity na Deň Európy 2024 v Starej tržnici v Bratislave budú prebiehať od 09.00 do 14.00h.

Podujatie je zamerané na otázky prečo voliť v európskych voľbách, čo robí EÚ pre klímu, európsky trh, ako šetrí energiu a ďalšie témy týkajúce sa života v Európe.

Tešiť sa môžete na:

  • Infostánky členských krajín EÚ, Európskej komisie a Európskeho parlamentu
  • Workshopy, hry, kvízy a súťaže
  • Koncert Zuzany Smatanovej
  • Vystúpenie Laci Strike & Street Dance Academy

Deň Európy Košice

Čo sa týka aktivít na Deň Európy v Košiciach, tak tie sa budú tento rok konať 7. mája v Kine  ÚSMEV, kde si môžete okrem európskeho programu pozrieť aj najočakávanejšie filmy 2024.

Košice Deň Európy

ČasProgram
10:00Európska dedinka
15:00Diskusia k Európskym voľbám
17:00Prednáška Petra Konečného
18:30Premietanie filmu víťaza ceny LUX 2024
20:00Neformálna talkshow s hosťami
21:00Koncert Martina Brečka 

Všetko o programe na Deň Európy v Košiciach nájdete na stránke Deneuropy.eu.

Deň Európy história

Deň Európy je pripomienkou na 9. máj 1950, keď francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman položil historickým prejavom základy európskej integrácie. V tom čase sa národy v Európe stále vyrovnávali s ničivými následkami druhej svetovej vojny.

V prejave, ktorý sa neskôr začal označovať ako Schumanova deklarácia, načrtol myšlienku novej formy politickej spolupráce v Európe, pri ktorej by jej členovia spoločne riadili produkciu kľúčových komodít a vojna medzi európskymi národmi sa tak stala nemysliteľnou.

Schuman preto vyzval Francúzsko, Nemecko i ďalšie európske štáty, aby združili úsilie pri spoločnej ťažbe uhlia a výrobe ocele, keď navrhol vytvoriť Európske spoločenstvo uhlia a ocele (ESUO).

Tento návrh sa považuje za začiatok budovania spoločenstva krajín známeho pod názvom Európske spoločenstvo pre uhlie a oceľ, predchodcu súčasnej Európskej únie.

Zdroje: wikipedia.org, deneuropy.eu, Europarl.europa.eu, youtube.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články