Deň vďakyvzdania patrí medzi obľúbené americké sviatky, ktorý je na Slovensku veľmi dobre známy najmä vďaka zahraničným filmom. Tento sviatok v sebe skrýva zaujímavé posolstvo a spája sa s ním viacero tradícií a zaujímavostí. Pozrite sa na to, kedy a ako sa tento sviatok oslavuje.
Deň vďakyvzdania
Deň vďakyvzdania patrí medzi najpopuárnejšie americké sviatky a jeho hlavnou myšlienkou je prejaviť vďačnosť za úrodu, rodinu a všetky požehnania uplynulého roka.
Pre tento deň je typické stretávanie sa rodín, dlhé cestovanie, tradičná večera a hodovanie. Najčastejčím prvkom tejto sviatočnej večere je pečený moriak, ktorý sa na Slovensku vo viacerých rodinách podáva na prvý sviatok vianočný.
V článku nájdete
Kedy je Deň vďakyvzdania
Po anglicky Thanksgiving alebo v slovenskom preklade Deň vďakyvzdania, sa oslavuje vždy v rovnakom čase, a to štvrtý novembrový štvrtok.
V roku 2024 oslavy tohto dňa pripadajú na 28.11., deň pred tým ako začína obľúbený Black Friday.
Pre Američanov je to veľmi dôležitý deň a dokonca patrí aj medzi štátne sviatky, to znamená, že v tento deň Američania nepracujú a počas celého dňa sa pripravujú na slávnostnú večeru a užívajú si denné aktivity, spojené s týmto sviatkom.
Deň vďakyvzdania menu
Pre vďakyvzdanie je tpyické hodovanie a táto slávnostná večera pozostáva hneď z niekoľkých chodov a tradičných pokrmov.
Najtypickejším prvkom je pečený moriak.
Počas večere sa podávajú najmä jesenné pokrmy, ako napríklad zemiaková kaša či šťúchané zemiaky, brusnicová omáčka, zelené fazuľky, grilovaná kukurica, sladké zemiaky. Na stole nesme chýbať ani plnka. V prípade, že by ste si chceli pripraviť podobnú večeru aj doma, recepty na chutnú plnku do hydiny, nájdete tu.
Okrem slaných jedál nesmie na stole chýbať ani sladký dezert. Väčšinou sa podáva jablkový alebo tekvicový koláč. Práve tekvicový koláč je najčastejším dezertom pre túto večeru a spája so starými americkými tradíciami.
Deň vďakyvzdania tradície
Deň vďakyvzdania sa okrem bohatej večere vyznačuje aj viacerými tradíciami a zvykmi.
Veľkou udalosťou, ktorá sa spája práve s Dňom vďakyvzdania je Macy’s Thanksgiving Day Parade v New Yorku. Každý rok sa tohto sprievodu zúčastnia tisíce návštevníkov z celej Ameriky a tým, čo sa ho nepodarí navštíviť osobne, ho sledujú z pohodlia domova. Jedná sa o sprievod obrovských balónov, nafukovacích postavičiek, či klaunov s konfetami.
Ďalšou typickou aktivitou pre tento deň sú futbalové zápasy. Na Deň vďakyvzdania sa tradične konajú zápasy NFL, ktoré sú populárne medzi divákmi po celej krajine. Mnohé rodiny tiež organizujú svoje vlastné futbalové zápasy, tzv. „Turkey Bowls“, aby si užili spoločné chvíle vonku.
Taktiež si rodiny pred jedlom nájdu chvíľu, aby každý vyjadril za čo je vďačný. Niekedy zapália sviečky alebo použijú denník vďačnosti, do ktorého každý zapíše, za čo je tento rok vďačný, čím vznikne krásna rodinná pamiatka.
A okrem oslavovania v kruhu rodiny, sú pre Thanksgiving typické aj charitatívne činnosti a pomoc iným. Napríklad servírovaním jedál pre ľudí v núdzi, prípravou balíčkov pomoci alebo dobrovoľníctvom v útulkoch.
Deň vďakyvzdania zaujímavosti
Prvé vďakyvzdanie v roku 1621 trvalo tri dni a zahrňovalo oslavy spolu s domorodými Američanmi z kmeňa Wampanoag. Ich hostina obsahovala rôzne druhy mäsa, no zrejme nezahŕňala moriaka.
Vzhľadom na to, že Deň vďakyvzdania má bohatú históriu, viaže sa k nemu aj niekoľko zaujímavostí, ako napríklad:
- Po večeri Američania lámu kosti z morky. Veria, že to prináša šťastie.
- Prezident George H.W. Bush v roku 1989 oficiálne začal tradíciu amnestie pre jednu morku, ktorá tak symbolicky prežije sviatok.
- Na Deň vďakyvzdania Američania skonzumujú približne 46 miliónov moriek.
- Pieseň Jingle Bells bola pôvodne napísaná ako skladba pre nedeľnú školu práve na oslavu Dňa vďakyvzdania.
- Thanksgiving sa oslavuje aj v Kanade, avšak už druhý pondelok v októbri.
Deň vďakyvzdania história
Deň vďakyvzdania má korene v koloniálnej Amerike, keď v roku 1621 oslavovali pútnici z Plymouthu svoju prvú úrodu spolu s domorodými Američanmi z kmeňa Wampanoag. Títo miestni obyvatelia naučili pútnikov pestovať kukuricu, loviť ryby a zberať plody, čím prispeli k ich prežitiu.
Oslava trvala tri dni a slúžila ako vďaka za úrodu a za priateľstvo s Wampanoagmi. Hoci sa po tomto prvom sviatku vďaky miestne oslavy konali aj na iných miestach, neexistoval jednotný národný sviatok.
Až počas občianskej vojny v roku 1863 prezident Abraham Lincoln vyhlásil Deň vďakyvzdania za národný sviatok, aby podporil jednotu a vďaku v čase rozdelenia.
Dátum sviatku bol pôvodne stanovený na posledný novembrový štvrtok, no prezident Franklin D. Roosevelt ho v roku 1939 presunul na štvrtý štvrtok, aby posilnil ekonomiku predvianočnými nákupmi. Tento dátum je platný dodnes.
Filmy na Deň vďakyvzdania
Deň vďakyvzdania je bohatou témou v amerických filmoch, ktoré často vykresľujú rodinné stretnutia, napätie, a tiež vtipné aj dramatické momenty.
Medzi populárne filmy o Dni vďakyvzdania patrí:
- Lietadlom, vlakom, autom…
- Splnený sen
- Domov na sviatky
- You're Next
Deň vďakyvzdania horor
Populárnou snímkou s touto tematikou je aj horor Thanksgiving, ktorý vyšiel v roku 2023.
Tento film, sleduje príbeh vraha, ktorý po násilnom incidente počas Black Friday terorizuje malé mesto Plymouth. Príbeh obsahuje čierny humor a krvavé scény, ktoré zdôrazňujú kontrast medzi tradíciou a násilím sviatku v štýle hororovej grotesky.
Thanksgiving horor má na ČSFD 58% a pozrieť si ho môžete, napríklad online na Kukajto.
Zdroje: csfd.sk, youtube.com, realsimple.com, usafacts.org