Slovan v Lige Majstrov Bonus na stávky tu!

Jazerá na Slovensku – najväčšie, prírodné a jazerá na kúpanie

Aktualizované:

Autor: Lenka

Jazerá na Slovensku

Na Slovensku, v krajine bohatej na prírodu, nájdeme aj veľké množstvo jazier. Objavte jazerá na Slovensku, ktoré rozhodne stoja za vašu návštevu. Mnohé z nich sú prírodné a môžete sa v nich dokonca aj okúpať.

Jazerá na Slovensku

Slovensko je bohaté na jazerá a vodné plochy, z ktorých sa v niektorých prípadoch stali aj prírodné kúpaliská. Jazerá na Slovensku môžete navštíviť najmä počas tepla a letných prázdnin, kedy sa môžete schladiť a okúpať sa.

V článku nájdete

Najväčšie jazerá na Slovensku a vodné diela

Najväčším jazerom na Slovensku je s rozlohou 20,08 ha Veľké Hincovo pleso vo Vysokých Tatrách. To je aj najhlbším slovenským jazerom – maximálna hĺbka dosahuje 53,7 m.

Pozrite sa aj na najkrajšie vodopády na Slovensku, ktoré by ste mali aspoň raz za život navštíviť.

Medzi najväčšie jazerá a vodné diela na Slovensku patria:

Veľké Hincovo pleso

Veľké Hincovo pleso sa považuje za najväčšie a najhlbšie karové jazero v slovenskej časti Vysokých Tatier. Má plochu viac ako 20 ha a hĺbku až 54 metrov.

Zaujímavosťou je, že jeho hladina býva pokrytá ľadom obvykle až 270 dní v roku. Vzniklo pôsobením ľadovcov, čo je charakteristické pre horské jazerá v Tatrách.

Veľké Hincovo pleso je známe pre svoju krištáľovo čistú vodu a pokojnú atmosféru, ktorá je ideálna pre milovníkov prírody a turistiky.

Oravská priehrada

Oravská priehrada je považovaná za najväčšiu vodnú nádrž na Slovensku a je súčasťou vodného diela Orava. Nachádza sa na sútoku Bielej a Čiernej Oravy s objemom až 375,2 miliónov m3.

Je to umelo vybudované najväčšie vodné dielo na Slovensku. Priehrada vznikla kvôli častým záplavám v tejto lokalite. 

Na brehoch Oravskej priehrady sa nachádzajú rekreačné oblasti s možnosťou kúpania, jachringu, jazdy na vodných bicykloch, člnkovania, surfingu a aj iných vodných športov. Na priehrade sa môžete plaviť aj prostredníctvom lode ORAVA a lode Slanica.

Liptovská Mara

Liptovská Mara je vodné dielo nachádzajúce sa medzi Liptovským Mikulášom a Ružomberkom, ktoré sa nazýva aj „Liptovské more“. Podľa objemu zadržanej vody, 360,5 mil. m3, ide o najväčšiu vodnú nádrž na Slovensku.

Letná turistická sezóna začína na Liptovskej Mare v polovici júna a končí v septembri. Počas nej si môžete vychutnať aj plavbu loďou po vodnej nádrži. Okrem plavby na vyhliadkovej lodi si môžete užiť kúpanie, rozmanité vodné športy (plachtenie, windsurfing, vodné lyžovanie) a rybárčenie.

Zemplínska šírava

Zemplínska šírava sa nachádza vo východnej časti Slovenska – v Košickom kraji. Dosahuje nadmorskú výšku 116 m n. m. a zaberá plochu 3 300 ha. Na rôznych územiach sa nachádzajú aj veľmi významné liečivé rastliny.

Zemplínska šírava má mimoriadne priaznivé podmienky na kúpanie, vodné športy i rybolov. Pláže tu sú štrkovité a trávnaté. lodného prístavu pravidelne plávajú výletné lode, ich trasa okolo priehrady trvá 45 minút. 

Domaša

Veľká Domaša, inak nazývaná aj Slovenské more, je viacúčelové vodné dielo v okresoch Vranov nad Topľou a Stropkov.

Keďže Veľká Domaša s teplotou vody 23 °C patrí medzi najteplejšie priehrady na Slovensku dobré podmienky tu nájdu najmä milovníci windsurfingu a plávania.

V letných mesiacoch je tu prítomný rušný život spojený s diskotékami a rôznymi kultúrnymi podujatiami. K najobľúbenejším patria súťaže Miss Domaša.

Štrbské pleso

Štrbské pleso je jedno z najznámejších tatranských plies, ktoré sa zároveň považuje aj za druhé najväčšie pleso na slovenskej strane. Nachádza sa na území obce Štrba – miestna časť Štrbské Pleso. Priemerne 155 dní v roku je pokryté ľadom.

V letných mesiacoch má hladina Štrbského plesa čarovnú atmosféru a ako jedinú ju môžete preveslovať v člnku a rozjímať nad krásnou prírodou s výhľadom na nádherné štíty Tatier.

Jazerá na Slovensku mapa

Jazerá na Slovensku mapa vám ponúka prehľad o polohe slovenských jazier. Ak chcete vedieť, kde presne sa jazerá na Slovensku nachádzajú, môžete si otvoriť mapy na Googli. Tu na vás čaká mapa jazier na Slovensku.

Pri cestovaní môžete ušetriť kopec peňazí aj vďaka rekreačnému poukazu.

Jazerá na Slovensku mapa
Zdroj: wikipedia.org

Prírodné jazerá na Slovensku

Prírodné jazerá na Slovensku sa považujú za to najcennejšie v krajine rovnako ako Národné parky. No pravdou ostáva, že prírodných jazier máme na Slovensku málo.

Najväčšie prírodné jazerá na Slovensku

Najväčšie prírodné jazerá na Slovensku sa nachádzajú prevažne vo vysokohorskej oblasti Tatier, kde vytvárajú nádhernú a často nedotknutú horskú scenériu.

Medzi najväčšie a najobľúbenejšie prírodné jazerá na Slovensku sa považujú:

Beňatinské jazero

Beňatinské jazero sa nachádza medzi obcami Sobrance, Beňatina a Inovce. Kedysi sa tam nachádzal travertínový lom, no zaplavila ho spodná voda. Tá vytvorila nádherné tyrkysové jazierko, vďaka čomu ho mnohí volajú malé Chorvátsko, pretože svojou farbou pripomína známe Plitvické jazerá. 

Voda v ňom je čistá, a tak vám Beňatinské jazero môže pokojne vynahradiť aj tohtoročnú dovolenku v Chorvátsku. Na vlastné riziko sa tu môžete aj okúpať.

Šútovské jazero

Šútovské jazero sa nachádza, ako napodvedá jeho názov, pri Šútove. Prekvapiť vás môže jeho nádherný tyrkysový odtieň. Aj v tomto prípade ide o zatopený kameňolom.

Vzhľadom na polohu tohto jazera čakajte, že voda býva aj teplých letných mesiacoch chladnejšia.

Kolpašské jazerá

Obe jazerá nájdete v tesnej blízkosti v obci Banský Studenec. Menšie slúži väčšinou pre rybárov a to väčšie pokojne aj na kúpanie.

Voda v nich patrí k najteplejším, aké sa dajú v okrese Banská Štiavnica nájsť a vzhľadom na to, že je pravidelne kontrolovaná, je aj čistá. A ďalšou skvelou správou je aj to, že nie sú príliš navštevované. 

Kaďa v Liptovskom Jáne

Blízko Liptovského Jána nájdete kráter s dobudovaným bazénom, z ktorého vyviera termálny prameň. V kúpeľoch sa môžete zadarmo okúpať a vychutnať si perličkový kúpeľ pod holým nebom.

Voda má príjemných 20°C, vďaka čomu si môžete tento zážitok vychutnávať aj počas jarných chladnejších mesiacov.

Kalameny

V termálnom prameni, ktorý nájdete v Kalamenskej doline, sa môžete okúpať nielen počas letných mesiacov, ale aj keď je chladnešie. Voda tu má totiž až 33°C, no táto voda je slabo mineralizovaná, a tak by ste sa mali pripraviť na jej oranžové sfarbenie a silný sírny zápach.

Užiť si môžete – žiadne ploty, žiadnu platbu, len vy, horúca voda a všade vôkol krásna slovenská príroda. 

Jazerá na Slovensku na kúpanie

Aj na Slovensku si môžete užiť kúpanie v prírode v niektorých jazerách. V každej letnej sezóne sa odporúča overiť si čistotu vody a stav vodných plôch, ktoré pravidelne sleduje Úrad verejného zdravotníctva.

Jazerá na Slovensku vhodné na kúpanie – západ

  • Adamovské jazerá
  • Jazero Horná Streda
  • Kuchajda
  • Rusovské jazero
  • Slnečné jazerá
  • Zelená voda
  • Zlaté piesky

Jazerá na Slovensku vhodné na kúpanie – stred

  • Bakomiho jazero
  • Evičkino jazero
  • Dolné Hodrušské jazero
  • Kaďa v Liptovskom Jáne
  • Kalameny
  • Klinger
  • Počúvadlianske jazero (Počúvadlo)
  • Studené jazerá
  • Veľká Vindšachta

Jazerá na Slovensku vhodné na kúpanie – východ

  • Jazero Izra
  • Jazero Košice
  • Vinianske jazero

Jazerá na Slovensku, ktoré nie sú vhodné na kúpanie

Kvalita a stav vody v niektorých jazerách na Slovensku nie je pravidelne kontrolovaná a v niektorých platí úplný zákaz kúpania, podobne ako na Plitvických jazerách, kde sa takisto neokúpete.

V jazerách v tomto zozname sa teda neokúpete, no môžete si užiť krásnu prírodu s ich blyštiacou vodou.

Jazerá nevhodné na kúpanie

  • Čunovské jazerá
  • Jazierko Baračka
  • Štrkovecké jazero
  • Asfaltové jazero
  • Mútne jazero
  • Šútovské jazero
  • Beňatinské jazero
  • Jazero Sabinka
  • Jazierka lásky
  • Ruzbašský kráter
  • Turzovské jazero

Zdroje: travelguide.sk, slovakia.travel.sk, wikipedia.org

Témata:
Cestovanie

Najnovšie články