Slovan BA v Lige Majstrov Stavte si na Slovan

Medvede na Slovensku 2024 – aktuálny výskyt, počet medveďov, zásahový tím

Aktualizované:

Autor: Denisa

Medvede na Slovensku 2023

Stretnúť medvede na Slovensku nie je v posledných rokoch žiadna rarita, pretože každým rokom ich populácia výrazne narastá. Prečítajte si, kde je ich aktuálny výskyt na Slovensku, aký je počet a čo robí zásahový tím pre medveďa hnedého.

Medvede na Slovensku

Medvede na Slovensku patria medzi chránený druh, čím sa ich výskyt vo voľnej prírode zvýšil. Medvede sa z tohto dôvodu u nás premnožili, pretože okrem človeka v našich končinách nemajú žiadneho prirodzeného nepriateľa. Ich správanie môžete sledovať aj na webe kukaj sk.

Z tohto dôvodu začali pomaly schádzať do obývaných oblastí, kde ohrozujú majetok a zdravie ľudí. Vďaka tomu je potrebné túto situáciu urýchlene riešiť, a to tak, aby išlo o čo najlepšie riešenie ako pre prírodu, tak aj pre človeka.

V článku nájdete

Aktuálny výskyt medveďov 2024

Medvede na Slovensku patria medzi divokú zver, pričom aktuálny výskyt medveďov 2024 sleduje Národné lesnícke centrum, ktoré zverejnilo mapy a grafy sumarizujúce stav, výskyt a manažment medveďa hnedého na Slovensku.

Nájdete ich aj v Tatrách, kde môžete pri pátraní po medveďoch navštíviť aj lanovku na Hrebienok alebo vodopád Skok, kde si odpočiniete a zažijete dychberúci výhľad na okolitú prírodu.

Medvede na Slovensku mapa

Aktuálny výskyt medveďov 2023
Zdroj: web.nlcsk.org

Medvede žijú vo väčšine pohorí stredného a severného Slovenska, pričom v roku 2022 stúpol areál medveďa na rozlohu až 16 300 km2.

Výskyt medveďov na Slovensku:

  • Vysoké, Západné, Belianske a Nízke Tatry
  • Veľká a Malá Fatra
  • Slovenské Rudohorie
  • Poľana
  • Strážovské vrchy
  • Východné Karpaty a ďalšie

Konkrétne miesta, kde bol v roku 2024 medveď videný, nájdete zaznačené na mape, ktorá sa nachádza na webovej stránke Sprejnamedveda.sk.

Počet medveďov na Slovensku 2024

Počet medveďov na Slovensku rastie, a to aj vďaka skutočnosti, že medveď je chránené zviera a nemá u nás prirodzeného nepriateľa, teda okrem človeka. Množstvo medveďov sa nachádza aj v národných parkoch Slovenska alebo v blízkosti najkrajších vodopádov.

V rámci poľovníckej štatistiky bolo za rok 2022 vykázaných 3 160 jedincov, k čomu sa po zhodnotení všetkých dostupných ukazovateľov prikláňa aj Národné lesnícke centrum s odborným odhadom 2 500 – 3 200 ks. 

Takýto odhad počtu medveďov na Slovensku 2024 sa stanovuje aj podľa vekovo-štruktúrovaného maticového modelu. Ten vychádza zo známeho počiatočného stavu a premenných ako pravdepodobnosť úhynu zvierat, natalita a priemerný počet mláďat.

Iný názor na počet medveďov má Štátna ochrana prírody SR, ktorá zverejnila štúdiu zameranú na odhad početnosti medveďa hnedého na Slovensku. Podľa nej vedci z Univerzity Karlovej a Českej zemědělskej univerzity odhadujú veľkosť populácie na 1056 jedincov.

Synantropné medvede

Medvede na Slovensku môžete dnes stretnúť nielen vo voľnej prírode, ale čoraz častejšie schádzajú aj do ľudských obydlí, kde si hľadajú potravu vo forme včelích úľov alebo hospodárskych zvierat.

Medveď je od prírody plaché zviera, no vďaka nedostatku potravy, nárastu počtu jedincov a nevhodnému správaniu ľudí sa z nich stali tzv. synantropné medvede. Ide o medveďa, ktorý je zvyknutý na ľudí a ľudia ho prezývajú aj „kontajnerový“ medveď.

Preto ak stretnete medveďa napríklad v Tatrách, ako úkryt vám môže slúžiť Zbojnícka chata, kde sa môžete ubytovať a ochutnať slovenské špeciality.

Čo robiť, keď stretnete medveďa v lese

Stretnúť dnes medveďa na Slovensku nie je žiadna rarita, práve naopak. Počet medveďov rastie, preto sa vám môže vo voľnej prírode stať, že sa tomuto nečakanému stretnutie nevyhnete. Ako však v takejto situácií reagovať? My vám poradíme!

Pozrite si nasledujúce video, v ktorom je vysvetlené, ako reagovať pri stretnutí s medveďom.

Na stretnutie s medveďom si dajte pozor najmä počas návštevy turistických trás, ako je napr. Cesta hrdinov SNP alebo hrebeňovka Kremnických vrchov.

Zásahový tím pre medveďa hnedého

Medvede na Slovensku potrebujú našu pozornosť, preto vznikol pod Ministerstvom životného prostredia zásahový tím medveďa hnedého, ktorý rieši akútne stavy a prevenciu v súvislosti s touto divokou šelmou.

Tento tím má za úlohu informovať obyvateľstvo o prevencií, šíriť osvetu, minimalizovať riziká konfliktov, operatívne riešiť škody a nebezpečný stret medveďa s človekom. V súčasnosti ho tvorí 12 členov, ktorí sú rozdelení do troch úsekov po 4 zamestnancov, a to:

  • Zásahový tím Sever SR
  • Zásahový tím Juh SR
  • Zásahový tím Západ SR

Zásahový tím pre medveďa hnedého kontakt

V prípade, že vás ohrozujú medvede na Slovensku alebo potrebujete riešiť škody, ktoré vznikli ich prečinením, bezokladne volajte zásahový tím. Kontakt je rozdelený podľa jednotlivých úsekov pôsobenia tohto zásahového tímu.

  • +421 903 201 978 – Zásahový tím Sever
  • +421 903 201 879 – Zásahový tím Juh
  • +421 910 658 615 – Zásahový tím Západ

Výskyt medveďov v Európe

Medvede sa vyskytujú nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe. Vo väčšine európskych zemí je medveď chránený, iba v niektorých krajinách je povolený limitovaný lov. Ide tak o krajiny ako Estónsko, Chorvátsko, Slovinsko, Švédsko a Rumunsko.

Medvede na Slovensku a ich výskyt
Zdroj: pixabay.com

Počet medveďov v Európe

Podľa dostupných údajov sa odhaduje, že v Európe žije približne až 50 000 tisíc medveďov, pričom niektoré údaje hovoria aj o počte 60 000 jedincov.

Z tesnej blízkosti si môžete medveďa pozrieť napríklad v Malkia parku, ktorý sa špecializuje na záchranu mačkovitých šeliem.

Počet medveďov v Európe prieskum 2001

Výskyt medveďovPočetKrajina výskytu
Severovýchodná Európa37,500Európska časť Ruska
Fínsko
Estónsko
Bielorusko
Nórsko
Lotyšsko
Karpatské hory8,100Rumunsko
Ukrajina
Slovensko
Poľsko
Česko
Alpy, Dinárske pohorie
a vrch Pindos
2,800Bosna a Hercegovina
Srbsko
Chorvátsko
Slovinsko
Grécko
FYR a Macedónsko
Albánsko
Rakúsko
Škandinávia1000Švédsko
Nórsko
Rila a pohorie Rodopy520Bulharsko
Gréevko
Stará planina200Bulharsko
Časť Kantábrijskeho pohoria, Apenín, Pyrenejí a Álp180Španielsko
Taliansko
Francúzsko

Zdroj: youtube.com, zasahovytim.sopsr.sk, web.nlcsk.org, pixabay.com

Témata:
Zaujímavosti

Najnovšie články