Každý rok si ľudia na celom svete pripomínajú Medzinárodný deň bez násilia ako pamiatku na Martina Luthera Kinga, ktorý bojoval za práva černošského obyvateľstva v USA. Pozrite sa, kedy sa tento významný deň oslavuje a čo hovorí história.
Medzinárodný deň bez násilia
Skoro každý sa už v živote stretol s určitou formou fyzického, psychického alebo sexuálneho násilia. Práve preto vznikol Medzinárodný deň bez násilia ako symbol toho, že žiadna forma násilného správania nie je v spoločnosti tolerovaná.
Rovnako dôležitý je aj Deň zápasu za ľudské práva, ktorý nájdete v kalendári 25. marca.
V článku nájdete
Kedy sa oslavuje Medzinárodný deň bez násilia
Oficiálny dátum Medzinárodného dňa bez násilia je stanovený na 4. apríla.
V tento deň v roku 1968 bol zavraždený Martin Luther King v moteli v Memphise.
Medzinárodný deň nenásilia pod záštitou OSN
Okrem spomínaného 4. apríla sa vo svete oslavuje aj sviatok organizácie Spojených národov nazývaný International Day of Non-Violence, ktorý podporuje nenásilie prostredníctvom vzdelávania a zvyšovania povedomia verejnosti.
Každoročne sa koná 2. októbra v deň narodenín indického vodcu Mahátmu Gándhího.
Medzinárodný deň bez násilia význam
Medzinárodný deň bez násilia bol iniciovaný v roku 1996 v Texase a vznikol na podnet spomienky na Martina Luthera Kinga, ktorý bol vodcom boja za práva černošského obyvateľstva v Spojených štátoch amerických.
Cieľom je venovať pozornosť prevencii a eliminácii násilia z celospoločenského hľadiska.
Dôraz treba klásť predovšetkým na výchovu rodiny, školstvo a spoločnosť ako takú, preto sa v tento deň konajú rôzne prednášky, workshopy a ďalšie aktivity za účelom zníženia politického, ekonomického a sociálneho násilia.
Existuje aj ďalšie významné dni na podporu nenásilia vo svete ako napríklad Medzinárodný deň mieru, ktorý je takisto časom nenásilia a pokoja zbraní.

Aktivity a kampaň na Svetový deň bez násilia
V prípade, že chcete aj vy na Svetový deň bez násilia šíriť osvetu, zorganizujte u vás v škole, v práci alebo pre širokú verejnosť prednášku či skupinovú diskusiu na tému:
- násilie v rodine a v školách,
- rodovo podmienené násilie,
- environmentálna nespravodlivosť,
- vojna a terorizmus,
- ľudské práva,
- násilie a šikana na sociálnych sieťach,
- rasové a etnické stereotypy.
Osvetu môžete šíriť aj prostredníctvom sociálnych sietí ako Mastodon či Threads, kde môžete pridávať rôzne tipy, ako sa brániť proti násiliu alebo kde vyhľadať pomoc.
Kampaň 64 dní bez násilia
Okrem workshopov a rôznych prednášok sa vo svete oslavuje aj každoročná kampaň 64 dní bez násilia (známa ako Sezóna nenásilia), inšpirovaná inštitútom M. K. Gándhího.
Kampaň prebieha od 30. januára do 4. apríla, to znamená, že začína v deň zavraždenia Mahátmu Gándhího a končí v deň smrti Martina Luthera Kinga ml.
Svetový deň bez násilia a história
Medzinárodný deň bez násilia pripadá na 4. apríl a bol iniciovaný v roku 1996 v Texase. Je venovaný spomienke na vraždu Martina Luthera Kinga, ktorého zabili v roku 1968.
King bol obdivovateľom Mahátmu Gándhího, spájal náboženskú vieru s politickým nasadením a bojoval za dôstojný život černochov v USA.
Ako ďalšiu iniciatívu v boji proti násiliu spustila Európska komisia vo februári 2021 verejnú diskusiu o spôsoboch riešenia rodovo podmieneného a domáceho násilia.
Vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie (EÚ) dosiahli 6. februára 2024 neformálnu dohodu o pravidlách boja proti násiliu páchanému na ženách.
Prvá dohoda tohto druhu zahŕňa opatrenia na predchádzanie znásilneniam, prísnejšie pravidlá týkajúce sa kybernetického násilia a lepšiu podporu obetiam.
Kto bol Martin Luther King
Martin Luther King sa narodil 15. januára 1929 v Atlante v štáte Georgia.
Bol to baptistický kazateľ a významný bojovník za občianske práva Afroameričanov. Presadzoval nenásilný odpor inšpirovaný učením Mahátmu Gándhího a viedol kľúčové protesty proti rasovej segregácii v USA.
V roku 1964 získal Nobelovu cenu za mier za nenásilný boj proti rasovej nespravodlivosti.
Najznámejším sa stal jeho 16-minútový prejav s názvom „Mám sen“ z roku 1963, v ktorom vyjadril víziu rovnosti a spravodlivosti pre všetkých.
„Mám sen o tom, ako moje štyri malé deti budú jedného dňa žiť v krajine, kde nebudú posudzované podľa farby pleti, ale podľa ich charakteru.“
Kinga zavraždili 4. apríla 1968 v Memphise, no jeho odkaz žije dodnes ako symbol boja za slobodu a rovnosť aj prostredníctvom Medzinárodného dňa bez násilia.
Zdroje: teraz.sk, uml.edu, compassionprisonproject.org, unslash.com