Hokejová Tipos Extra Liga Sledujte live!

Modrý pondelok 2025 – význam, výpočet, história a zaujímavosti

Aktualizované:

Autor: Marcela

Modrý pondelok

Modrý pondelok, považovaný za najdepresívnejší deň v roku, pripadá na január a jeho význam siaha ďalej než len k obyčajnému dátumu. Zistite, prečo tento deň púta toľko pozornosti a čo by ste o ňom mali vedieť.

Modrý pondelok

Modrý pondelok označuje konkrétny januárový pondelok, ktorý je považovaný za najdepresívnejší deň v roku. Opakom tohto dňa je zase Svetový deň šťastia.

Je dôležité si uvedomiť, že Modrý pondelok nie je vedecky podložený, napriek tomu ide o medzinárodne uznávaný deň, ktorý si pripomínajú ľudia po celom svete.

V článku nájdete

Modrý pondelok 2025

Modrý pondelok 2025 pripadá na 20. januára.

V kalendári sviatkov síce tento deň nenájdete, ale môžete si zapamätať, že najdepresívnejší deň v roku pripadá vždy na tretí januárový pondelok. To znamená, že v roku 2026 to bude zase 19. januára.

Modrý pondelok význam

Ide o to, že na tretí pondelok v januári začínajú prichádzať najhoršie situácie, ktoré na človeka čakajú. Vonku je tma, zima a dni sú veľmi krátke, človek má potom pocit, že nič nestíha a neustále je unavený.

Po vianočných sviatkoch sa finančné napätie často stupňuje – výdavky z konca roka sú cítiť, pribúdajú nové účty a peňaženka zíva prázdnotou. Nedostatok financií na ich pokrytie môže vyvolať úzkosť a depresívne nálady.

Naviac množstvo ľudí prestane dodržiavať predstavzatia, ktoré si na Nový rok dali, z čoho sú smutní a nešťastní.

Dnes je tento deň spájaný najmä s osvetou duševného zdravia. Vďaka tomuto dňu sa otvorila téma depresií a ľudia sa tak neboja hovoriť o pocitoch, ktoré prežívajú, napríklad aj pri syndróme vyhorenia.

Modrý pondelok - Najdepresívnejší deň v roku
Zdroj: unsplash.com

Modrý pondelok výpočet

Psychológ Cliff Arnall na výpočet najdepresívnejšieho dňa roka použil vzorec v tomto tvare:

[W + (D-d)] x TQ / M x Na

V čitateli sú údaje: W = počasie, D-d = dlhy, ktoré človek spravil pred sviatkami, mínus reálna schopnosť platiť ich. T je čas, ktorý uplynul od Vianoc, Q nad T znamená čas, ktorý prešiel od novoročných predsavzatí.

V menovateli sú údaje: M ako nedostatok motivácie a Na znamená potrebu konať.

Modrý pondelok história

Modrý pondelok zaviedol psychológ Cliff Arnall v roku 2004, keď ho cestovná spoločnosť Sky Travel požiadala o „vedecký vzorec“, aby zvýšila predaj svojich zájazdov. Treba poznamenať, že tento vzorec nebol nikdy vedecky dokázaný.

Napriek tomu, že bol pôvodne vytvorený na marketingové účely s cieľom povzbudiť ľudí, aby si rezervovali dovolenku, je dnes tento výraz súčasťou bežnej slovnej zásoby vo viacerých krajinách na svete.

Modrý pondelok bol v priebehu rokov vystavený množstvu kritiky, pričom mnohí hovoria, že tento výraz pridáva do bežného dňa úzkosť a tlak. Napriek kritike sa však zachoval až do dnes a patrí medzi populárne dni podobne ako Black friday.

Modrý pondelok zaujímavosti

Najzáujimavejší na Modrom pondelku je najmä fakt, že tento pojem bol súčasťou marketingovej kampane, ktorá mala za účel predať viac dovolenkých zájazdov cestovnej kancelárie Sky Travel.

Okrem toho sa s týmto dňom spája aj:

  • Pojem „Blue Monday“ sa stal súčasťou populárnej kultúry a je často používaný v médiách, reklamách a diskusiách o psychickom zdraví.
  • Neskôr sa podobné vzorce používali aj na označenie najdepresívnejších dní v iných mesiacoch alebo ročných obdobiach, napríklad Wacky Wednesday.
  • Odborníci kritizujú vzorec a považujú Blue Monday za nepodložený pseudovedecký koncept.
  • Blue Monday je aj názov piesne alebo albumu. Napríklad, skupina New Order vydala v roku 1983 singel s názvom „Blue Monday,“ ktorý sa stal jedným z najpredávanejších singlov v histórii.

Modrý pondelok po anglicky

Modrý pondelok sa v angličitne nazýva Blue Monday a pod týmto názvom sa označenie tohto dňa používa aj v krajinách, kde nie je oficiálnou rečou angličtina.

To znamená, že aj na Slovensku sa môžete s označením Blue Monday stretnúť podobne, ako napríklad s označením Cyber Monday.

Modrý pondelok Veľká noc

Modrý pondelok sa používa aj pri oslavách Veľkej noci. Je to deň po kvetnej nedeli, ktorá začína týždeň pred Veľkou nocou.

Modrý pondelok dostal názov podľa farby látky, ktorou sa zdobili kedysi kostoly.

Zdroje: news.sky.com, youtube.com, unsplash.com, ta3.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články