Nakladaná kapusta je najskôr kyslá, a potom kvasená kapusta v sude, ktorej príprava je neodmysliteľnou súčasťou chladného počasia. Ako naložiť kyslú kapustu do suda, chyby pri nakladaní kapusty a recepty na nakladanú kapustu sa dozviete v článku.
Nakladaná kapusta
Nakladaná kapusta je na jemno nakrájaná hlávková kapusta, ktorá bola skvasená pomocou bakterií mliečného kvasenia. Má charakteristickú kyslú chuť, ktorá sa hodí napríklad k mäsu.
Nakladaná kapusta na zimu, a teda kyslá kapusta je takisto aj súčasťou vianočných receptov, ako je napríklad vianočná kapustnica. Domácu vianočnú kapustnicu si môžete vychutnať aj na vianočných trhoch.
V článku nájdete
Nakladaná kapusta do suda
Nakladaná kapusta do suda je obľúbenou pochúťkou, ktorú mali v obľube už naši starí rodičia. Aby ste si aj vy mohli pochutnať na kvalitnej kyslej kapuste, musíte v prvom rade dbať na správny výber.
Kapusta musí byť zimná, tuhšia a ťažšia, takže na otázku, akú kapustu vybrať, je jasná odpoveď v podobe poloskorej až neskorej odrody bielej hlávkovej kapusty.
Čo sa týka teploty pri nakladaní kapusty, tak tá by mala byť okolo 10 až 15 °C, teda približne ako teplota miestnosti, v ktorej bude kapusta kvasiť. Doba kvasenia kapusty v sude je približne 2 až 3 mesiace.
Obľúbenými receptami sú napríklad tradičná nakladaná kyslá kapusta, nakladaná kapusta s cviklou, nakladaná červená kapusta alebo nakladaná kapusta s mrkvou.
Nakladaná kapusta do skla
Ďalšou alternatívou, ako si pochutnať na kvasenej kapuste, je nakladaná kapusta do skla.
Ide o skvelú alternatívu k nakladanej kapuste do suda, ktorú jednoducho pripravíte aj v činžiaku, pričom o pár týždňov si môžete pochutnať na segedínskom guláši alebo vianočnej kapustnici.
Kvasenie kapusty v pohároch trvá zhruba 3 týždne.
Ak nemáte čas na zdĺhavé státie v kuchyni, vyskúšajte napríklad recepty čo na obed rýchlo a lacno do 5 eur.
Výroba nakladaná kapusta
Na internete existuje niekoľko receptov na nakladanú kapustu do suda, pričom ideálny recept na kyslú kvasenú kapustu nájdete tak, že vyskúšate niekoľko variantov.
Nakladaná kapusta výroba pritom nie je vôbec ťažká, základom je mať kvalitnú zimnú kapustu, ktorú kúpite v Tescu, Lidli či Kauflande. Pred návštevou obchodu si nezabudnite skontrolovať aktuálne otváracie hodiny.
Takúto nakladanú kapustu na zimu postrúhate na veľkom strúhadle, pričom na 10 kg kapusty budete potrebovať približne 150 až 200 g soli, čierne korenie, bobkový list a cibuľu.
Pri nakladaní kapusty je dôležité, aby sa každá vrstva dobre utlačila a posypala zmesou korenia a soli.
Nakladaná kapusta najčastejšie chyby
Hoci nakladaná kapusta nie je až tak zložitý proces, ako sa zdá, môžu tu vzniknúť určité problémy, ktoré zabránia želanému výsledku.
Ide napríklad o chyby ako, prečo kapusta nekvasí, prečo kapusta zmäkne či prečo sa kapusta pokazila.
Nakladaná kapusta chyby pri príprave
- nevhodný výber odrody kapusty
- nedostatočná hygiena pri príprave a manipulácii s kapustou
- nízka alebo privysoká dávka soli
- veľké kolísanie teploty v miestnosti, kde kapusta kvasí
- stály prístup vzduchu do nádoby s kapustou
- nedôsledné zaťaženie poklopu suda
- nedostatočné a nepravidelné dolievanie vody do kvasenej kapusty (do žliabku)
Niekedy môžete urobiť chybu aj pri jednoduchšom recepte, ako je napríklad plnka do kuraťa. Čím častejšie však recepty pripravujete, tým menej chýb spravíte.
Kvasená kapusta recepty
Aby ste mali istotu, že kyslú kapustu pripravíte naozaj dobre, pripravili sme si pre vás niekoľko tipov na nakladaná kapusta recept.
Inšpirovať sa môžete týmito receptami:
- nakladaná kapusta v pohároch
- nakladaná kapusta do suda
- nakladaná kapusta s cviklou
- nakladaná červená kapusta
Nakladaná kapusta v pohároch
Nakladaná kapusta v pohároch je ideálne riešenie pre ľudí, ktorí bývajú v byte a nemajú dostatok miesta na uskladnenie sudov.
Takto kvasenú kapustu v pohároch môžete využiť ako prílohu k mäsu alebo cuketovým plackám.
Ingrediencie
- 1 ks väčšia biela kapusta (2,2 kg pokrájaná)
- 1 ks väčšia cibuľa
- 1 ks jablko
- 3 PL soľ (ideálne himalájska alebo morská)
- 3 PL rasca
- 4 ks nové korenie (guličky)
- 2 ks bobkový list
Postup
- Kapustu zbavte vrchných listov, rozrežte ju na polovicu a odstráňte hlúb. Jeden z listov (nie úplne vrchný) si odložte bokom. Následne kapustu postrúhajte na veľmi tenké prúžky.
- Potom vo veľkej mise zmiešajte kapustu s postrúhanou cibuľou, soľou a koreninami.
- Misu prekryte čistou utierkou a nechajte 30 minút postáť pri izbovej teplote.
- Po pol hodine ubite kapustu v miske tlačením, až kým nepustí čo najviac šťavy. Potom kapustu opäť zakryte utierkou a nechajte postáť zhruba 10 minút.
- Takúto kapustovú zmes so šťavou a dvoma štvrtinami jablka natlačte do fliaš a rukou zatlačte tak, aby kapusta bola úplne ponorená pod šťavou.
- Následne použite odložený list z kapusty. Rozrežte ho na menšie časti a zafixujte ním kapustu pod vodou.
- Nakoniec fľašu uzavrite, nie úplne na pevno a položte na tmavé miesto izbovej teploty. Občas kapustu skontrolujte a vypustite z nej bublinky.
Takto naloženú kapustu môžete konzumovať po 3 až 4 týždňoch kvasenia
Nakladaná kapusta do suda recept
Nakladaná kapusta do suda recept je tradičná výroba kyslej kapusty, ktorú majú ľudia v obľube už po stáročia. Takisto ako kváskový chlieb a výroba kvásku, aj domáca nakladaná kyslá kapusta recept je niečo, čo musíte určite vyskúšať.
Ingrediencie – kyslá kapusta recepty
- 10 kg nastrúhanej kapusty
- 4 ks stredne veľká cibuľa
- 4 strúčiky cesnaku
- 4 ks menšie tvrdé jablká
- 200 g soli
- 10 g celej rasce
- 10 g nového korenia
- 10 g čierneho korenia
- bobkový list
- súdok
- látku
- kúsok drievka
- kameň
Postup
- Nastrúhanú kapustu dajte do hrnca, v ktorom ju premiešate so soľou. Po premiešaní počkáte 3 až 6 hodín, kým kapusta trochu nezmäkne. Zatiaľ si nakrájajte cibuľu na polmesiace, ošúpte strúčiky cesnaku a obidve suroviny poriadne premiešajte s korením.
- Následne do súdka dajte tri veľké hrste kapusty, pridajte pol hrste cibule s cesnakom a trochu korenia. Kapustu zatláčajte päsťou, alebo dlaňou a snažte sa vytlačiť všetok vzduch. Kapusta pri dobrom utláčaní začne púšťať šťavu.
- Keď máte v súdku 10 cm vrstvu natlačenej kapusty, pridajte dve jablká, ale pri stláčaní dajte pozor, aby ste ich nerozpučili. Celý tento cyklus opakujte.
- Keď máte kapustu natlačenú, vložte do súdka kus látky, ktorú zatlačíte a položte na ňu drievko, ktoré zaťažíte kameňom. Súdok následne uzavrite a do drážky vo vrchnej časti súdka nalejte vodu, aby sa dnu nedostal vzduch.
- Kapusta potrebuje na kvasenie teplotu 20 až 25°C cca po dobu 4 týždňov. Počas kvasenia pravidelne kontrolujte vodu v drážke. Po vykvasení súdok premiestnite do letnej kuchynky a môžete svoju domácu kyslú kapustu servírovať.
Nakladaná kapusta s cviklou recept
Nakladaná kapusta s cviklou recept nie je tradičná kvasená kapusta v sude. Takýto šalát je možné pripraviť na zimu a zavrieť do zaváracích pohárov. Šťava z červenej repy zmení kapustu na krásnu červenú alebo ružovú farbu a ozdobí každé jedlo.
Ingrediencie – zaváraná kapusta
- 1 kg biela kapusta
- 200 g repa
- 150 g mrkva
- 4 strúčiky cesnaku
Marináda
- 0,5 l voda
- 75 ml ocot (9%)
- 1/3 šálky cukor
- 1PL soľ
- čierne korenie
- 2 ks bobkový list
- 2 PL zeleninový olej
- 5 ks nové korenie (guličky)
Postup
- Z kapusty odstráňte vrchné listy, nakrájané na veľké kúsky. Repu a mrkvu ošúpte, umyte, nakrájajte na kocky s hrúbkou asi 0,5 cm.
- Na dno nádob položte nasekané strúčiky cesnaku, zhora – dobre premiešanú zeleninu. Tampujte ich a naplňte marinádou.
- Potom dajte do vody cukor, korenie, soľ a kapustu povarte. Následne nalejte ocot. Aby šalát vydržal dlhšie, pred utesnením nalejte do nádoby 2 PL rastlinného oleja.
- Ak sa chystáte šalát okamžite jesť, zakryte ho pokrievkou a marinujte 3 dni pri izbovej teplote.
Červená nakladaná kapusta recept
Červená nakladaná kapusta recept s cesnakom je pomerne rýchly na prípravu a chutí priam božsky. Takúto kapustu si môžete dať aj počas Vianoc, pričom si môžete dopriať aj sladký dezert v podobe vianočných koláčov.
Ingrediencie
- 2,2 kg červená kapusta
- 3 PL soľ (ideálne himalájska alebo morská)
- 6 strúčikov cesnak
- Ak treba prevarená alebo filtrovaná voda
Postup
- Kapustu zbavte vrchných listov, rozrežte ju na polovicu a odstráňte hlúb (koštiaľ). Jeden z listov (nie úplne vrchný) si odložte. Následne kapustu postrúhajte na veľmi tenké prúžky.
- Potom si pripravte veľkú misu a na spodok uložte vrstvu kapusty, ktorú zasypete časťou soli. Proces opakujeme až kým sa kapusta i soľ neminú. Potom misu prekryte čistou utierkou a nechajte 30 minút postáť pri izbovej teplote.
- Nakoniec pridajte nadrobno nasekaný cesnak, zakryjeme utierkou a opäť nechajte postáť zhruba 10 minút.
- Potom zmes aj so šťavou natlačte do fliaš a rukou zatlačte tak, aby kapusta bola úplne ponorená pod šťavou a použite odložený list z bodu 1. Rozrežte ho na menšie časti a zafixujte ním kapustu pod vodou.
- Fľašu uzavrite a položte na tmavé miesto pri izbovej teplote. Občas kapustu skontrolujte a vypustite bublinky z fľaše, prípadne dolejte soľný roztok.
- Už po troch dňoch bude mať kapusta kyslý nádych, najlepšie však chutí po 3 až 4 týždňoch kvasenia.
Kyslá kapusta predaj
Kyslá kapusta predaj je možný viacerými spôsobmi. Jedným z nich je možnosť kúpiť si kyslú kvasenú kapustu v klasickom obchode ako napríklad Tesco, Kaufland alebo Billa.
V tomto prípade odporúčame pozrieť si dopredu otváracie hodiny jednotlivých prevádzok v bežné dni, ale aj počas sviatkov ako sú Vianoce, Silvester alebo Nový rok.
Ďalšom možnosťou je kúpiť si domácu kyslú kapustu od súkromníka. V tomto prípade budete mať záruku, že kapusta je naozaj vyrobená z kvalitných surovín a bez zbytočných prídavných látok.
Takúto domácu kapustu nájdete napríklad aj online na Farmamarket.sk.
V tomto prípade však treba myslieť na to, že cena domácej kyslej kapusty môže byť vyššia, ako diskontná cena v obchodnom reťazci.
Zdroje: natureontheshelf.com, youtube.com, unsplash.com