Jarmoky 2024 Prehľad podujatí tu!

Písanie čiarky – pred spojkami, cvičenia a výnimky

Autor: Lenka

Písanie čiarky

Písanie čiarky je kľúčovou zručnosťou, ktorá výrazne ovplyvňuje čitateľnosť a zrozumiteľnosť textu. Správne používanie čiarok dokáže jasne oddeliť jednotlivé myšlienky, zdôrazniť dôležité časti a uľahčiť orientáciu v texte. V článku sa dozviete, kedy a kde sa píšu čiarky a aké sú výnimky.

Písanie čiarky

Písanie čiarky dá občas zabrať. Slovenčina má na písanie čiarok niekoľko pravidiel. Kým čiarka niekde bez debaty patrí, inde byť môže alebo nemusí. No jedno je isté, čiarky sa významne podieľajú na kultivovanosti nášho písomného prejavu.

Správne použitie čiarky dokáže zlepšiť čitateľnosť a estetiku textu, podobne ako kaligramy – texty usporiadané do obrazcov, ktoré kombinujú vizuálne umenie s literatúrou.

V článku nájdete

Písanie čiarky cvičenia

Písanie čiarky je zručnosť, ktorú sa človek najlepšie naučí prostredníctvom pravidelných cvičení a najmä praxou.

Jedným z efektívnych spôsobov, ako sa naučiť správne umiestňovať čiarky, je čítanie textov nahlas. Pri čítaní si všimnite, kde prirodzene robíte pauzy – práve na tieto miesta by ste mali umiestniť čiarky.

Týmto spôsobom sa môžete naučiť rozlišovať medzi hlavnými a vedľajšími vetami, priraďovacími a podraďovacími súvetiami, a tiež medzi rôznymi prívlastkami a vsuvkami.

Ďalším užitočným cvičením je prepisovanie viet s vynechanými čiarkami a následné porovnávanie s originálnym textom. Môžete tiež využívať cvičenia z gramatických učebníc alebo online testov, ktoré sú špeciálne zamerané na písanie čiarky.

Cvičenia na písanie čiarky
Zdroj: unsplash.com

Písanie čiarky pred spojkami

Písanie čiarky pred spojkami môže byť zložité, ale s pár jednoduchými pravidlami to zvládnete ľavou zadnou.

Podraďovacie spojky a písanie čiarok

Pred podraďovacími spojkami ako keď, kedy, pretože, keby, aby sa čiarka píše vždy. Napríklad: „Viem, že keď prší, máme zostať doma.“

Ak však máte v vete dve podraďovacie spojky za sebou, čiarka sa píše len pred prvou – že keď, že ak, pretože keď, lebo kedy, ktorý ak, pretože keby„Myslím si, že keď prídeš, bude zábava.“

Písanie čiarky pred alebo

Čiarku pred spojkou alebo nepíšeme, keď spája dve rovnocenné možnosti, ktoré nevyjadrujú vylučovací vzťah. Napríklad: „Dajte si kávu alebo čaj.“

Ak ide o vylučovací vzťah, čiarku môžeme, ale nemusíme písať. Keď je zjavné, že buď, alebo – buď áno, alebo nie – keď sú dve skutočnosti v protiklade. Napríklad: „Budeš sa učiť, alebo zostaneš doma.“

Keď sa v vete opakuje spojka alebo (alebo iné zlučovacie spojky ako aj, ani), pred druhou a ďalšími spojkami sa píše čiarka. Ide o spojky i – i, aj – aj, ani – ani, alebo – alebo, buď – buď, či – alebo, buď – alebo. Napríklad: Závisí to od okolností i počasia, i ceny, i ochoty.

Písanie čiarky či

Ak spojku či môžeme zameniť za alebo, čiarka sa nepíše. Napríklad: „Jesť či nejesť? Ozve sa či sa neozve.“

Ak spojku či nemôžeme zameniť za alebo, ide o podraďovaciu spojku a čiarka sa píše. Napríklad: „Povedz, či budeš jesť.“


Písanie čiarky pred spojkami
Zdroj: unsplash.com

Písanie čiarky pred a

Čiarky píšeme vždy pred spojeniami a teda, a tak, a preto, a predsa, a to, a pritom. (Veľmi pršalo, a tak poriadne zmokli.)

Písanie čiarky pred ako

Čiarku pred ako píšeme len vtedy, keď za ako nasleduje sloveso. (Netušil, ako to bude vyzerať.)

Písanie čiarky pred ako napríklad sa píše vždy. Táto fráza často uvádza príklady a čiarka pomáha oddeliť hlavný text od uvedených príkladov. Napríklad: „Máme veľa možností, ako napríklad ísť na výlet, pozrieť film alebo ísť na koncert.“

Písanie čiarky pred ale

Pred spojku ale sa vždy píše čiarka, pretože táto spojka uvádza protikladnú myšlienku. Napríklad: „Chcel ísť von, ale začalo pršať.“

Písanie čiarky pred aby

Čiarku pred aby píšeme vždy, pretože aby uvádza vedľajšiu vetu, ktorá vyjadruje účel alebo dôvod. Napríklad: „Študoval celý večer, aby zložil skúšku.“

Písanie čiarky pred pretože a lebo

Pred spojkami pretože a lebo sa čiarka píše vždy, pretože uvádzajú dôvod alebo príčinu. Napríklad: „Neprišiel na stretnutie, pretože mal iné povinnosti.“ alebo „Neprišiel, lebo mal iné povinnosti.“

Písanie čiarky pred hoci a aj keď

Pred spojkami hoci a aj keď sa píše čiarka, pretože uvádzajú protikladnú myšlienku alebo situáciu. Napríklad: „Šiel na výlet, hoci pršalo.“ alebo „Šiel na výlet, aj keď pršalo.“

Písanie čiarky pred ktorý a čo

Pred vzťažnými zámenami ktorý a čo sa čiarka píše, ak uvádzajú vedľajšiu vetu, ktorá bližšie určuje predchádzajúce podstatné meno. Napríklad: „Videli sme film, ktorý bol veľmi zaujímavý.“ alebo „To je kniha, čo som ti spomínal.“

Písanie čiarky pred kým

Pred spojkami kým sa čiarka píše, ak uvádzajú vedľajšiu vetu, ktorá časovo alebo príčinne dopĺňa hlavnú vetu. Napríklad: „Čakaj, kým neprídem.“ alebo „Robil to, kým mal čas.“

Písanie čiarky pred ak a keby

Pred spojkami ak a keby sa čiarka píše vždy, pretože uvádzajú podmienku. Napríklad: „Ak bude pekne, pôjdeme na výlet.“ alebo „Keby som mal viac času, venoval by som sa tomu.“

Písanie čiarky pred ale aj a nielen

Čiarka sa píše pred spojkou ale aj a nielen vo vetách, kde sa dopĺňajú informácie alebo sa zdôrazňuje kontrast. Napríklad: „Nezabudol nielen na darček, ale aj na kvetiny.“

Ďalšie prípady písania čiarok

Písanie čiarok zahŕňa aj špecifické pravidlá, ktoré sa týkajú oslovení, vsuviek, prístavkov a zoznamov. Čiarka sa používa na oddelenie rovnakých vetných členov a vysvetľujúcich viet. Taktiež sa píše pri dátumoch a adresách.

Písanie čiarky v zoznamoch

V zoznamoch sa čiarky píšu medzi jednotlivými položkami, aby sa jasne oddelili. Napríklad: „V obchode som kúpil chlieb, mlieko, maslo, syr a zeleninu.“

Písanie čiarky pri vsuvkách

Vsuvky a vysvetľujúce vety sa oddeľujú čiarkami z oboch strán. Napríklad: „Tento postup, ako už bolo spomenuté, je veľmi efektívny.“

Písanie čiarky pri osloveniach

Oslovenia sa v texte oddeľujú čiarkami. Napríklad: „Janko, príď sem.“ alebo „Prosím vás, pán Novák, môžete mi pomôcť?“

Výnimky pri písaní čiarok

Pri písaní čiarok existujú aj výnimky, ktoré môžu niekedy zneistiť aj skúseného pisateľa. V slovenčine sú situácie, kedy sa čiarka nemusí písať tam, kde by sme ju očakávali, alebo naopak, píše sa tam, kde by sme ju nečakali.

Spojka a

Čiarka sa zvyčajne nepíše pred krátke vety spojené spojkou a. Napríklad: „Prišiel a odišiel.“ Výnimkou sú prípady, kde je treba oddeliť dve rôzne myšlienky alebo zvýrazniť ich samostatnosť: „Prišiel, a odišiel bez rozlúčky.“

Spojky alebo a či

Pri spojkách alebo a či sa čiarka nepíše, ak ide o jednoduché vymenovávanie možností. Napríklad: „Chceš jablko alebo hrušku?“ Čiarka sa však píše pri vylučovacom vzťahu: „Chceš jablko, alebo pôjdeš preč.“

Podraďovacie spojky

Pri podraďovacích spojkách ako aby, keď, lebo sa čiarka píše vždy. Napríklad: „Prišiel, aby nám pomohol.“ Ak sa za sebou vyskytujú dve podraďovacie spojky, čiarka sa píše len pred prvou. Napríklad: „Verím, že keď príde, všetko bude v poriadku.“

Zdroje: unsplash.com, vsprace.sk, ff.umb.sk, zones.sk, lexika.sk, pravopisne.sk

Témata:
Ostatné

Najnovšie články