Kto bude prezidentom USA? Tipnite si!

Prvý jarný deň – kedy je, význam, tradície a zvyky, pranostiky, zaujímavosti

Aktualizované:

Autor: Denisa

Kedy je prvý jarný deň

Prvý jarný deň symbolizuje rozlúčku so zimou a podľa astronómov sa môžeme tešiť na príchod jari. Pozrite sa, kedy je prvý jarný deň v roku 2024 a aké tradície a zvyky sú spojené s jarnou rovnodennosťou.

Prvý jarný deň

Prvý jarný deň predstavuje v západnej kultúre symbolický príchod jari a tento rok ho v kalendári nájdete 20. marca. V minulosti bol prvý jarný deň spájaný s rôznymi slovanskými tradíciami a mal aj duchovný význam.

Nezabudnite, že s príchodom jari neprichádza len prvý jarný deň ale mení sa aj zimný čas na letný.

V článku nájdete

Prvý jarný deň 2024

Prvý jarný deň, známy aj ako jarná rovnodennosť, je okamih, keď sa Zem na svojej obežnej dráhe okolo Slnka dostane do bodu, v ktorom rovina zemského rovníka prechádza geometrickým stredom slnečného disku a na celej Zemi je deň rovnako dlhý ako noc.

Tento deň zvyknú mnohí oslavovať ako symbol prebúdzajúcej sa prírody a nového života. V iných kultúrach je to čas spomienok na mŕtvych a oslavy znovuzrodenia. Takisto na jar sa môžu sadiť aj jahody, avšak iba niektoré odrody.

S príchodom jarnej rovnodennosti sa dni stávajú dlhšími a nočné hodiny sa skracujú.

Kedy je prvý jarný deň

Prvý jarný deň dátum sa môže líšiť v závislosti od časových pásiem a geografických polôh. V určitých oblastiach môže dátum jarnej rovnodennosti spadnúť na 19. alebo 21. marec.

Tento rok pripadá prvý jarný deň na 20. marca 2024.

Kedy je prvý jarný deň

RokDátumČas
202420. marca04:06 CET
202320. marca22:24 CET
202220. marca16:33 CET
202120. marca10:37 CET
202020. marca04:49 CET
201920. marca22:58 CET

Najčastejšie sa môžete v súvislosti s jarnou rovnodennosťou stretnúť s dátumom 21. marec, ktorý mnohí dodnes považujú za prvý jarný deň. Ten však platil iba v prvých dvoch desaťročiach 20. storočia a v roku 2003 a 2007.

Od roku 2012 vychádza prvý jarný deň podľa stredoeurópskeho času vždy na 20. marca a od roku 2048 sa bude objavovať aj dátum 19. marec. Návrat k pôvodnému 21. marcu nastane až po vynechaní prestupujúceho dňa v rokoch 2100, 2200 a 2300. 

Prvý jarný deň význam

Len dva dni v roku, teda v marci a v septembri, trvá deň a noc rovnako dlho, čomu sa hovorí rovnodennosť. V tieto dni vzniká preklenutie medzi ročnými obdobiami.

Jarná rovnodennosť pripadá zväčša na 20. marca a jesenná rovnodennosť sa zvyčajne koná okolo 22. alebo 23. septembra.

Ľudovo sa deň jarnej rovnodennosti označuje ako prvý jarný deň a ide o čas, keď sa príroda začína prebúdzať zo zimného spánku. V niektorých kultúrach je to čas osláv nového začiatku a nového života, ale aj čas spomienok na mŕtvych a oslavy znovuzrodenia.

Jarná rovnodennosť

Pojem jarná rovnodennosť znamená, že sa Slnko pohybuje cez nebeský rovník, čo je imaginárna línia na oblohe, ktorá prechádza cez zemský rovník. V tejto chvíli je Slnko priamo nad zemským rovníkom a dĺžka dňa a noci sa na Zemi takmer zhoduje.

Jarná rovnodennosť je začiatkom astronomickej jari na severnej pologuli a začiatkom astronomickej jesene na južnej pologuli.

Prvý jarný deň tradície

S prvým jarným dňom sú spojené rôzne tradície a zvyky. Jedným z nich je vynášanie Moreny, slovanskej bohyne smrti a zimy, ktorú predstavovala slamená figurína oblečená do ženských šiat.

Väčšinou Morenu ľudia vynášali dve nedele pred Veľkou nocou, na tzv. Smrtnú nedeľu. Nakoniec ju hodili do potoka alebo spálili, pretože verili, že takto vyženú choroby a smrť. 

Prvý jarný deň symbolizuje aj vítanie jari. Ľudia sa stretávali na jarných slávnostiach, kde tancovali, spievali a oslavovali príchod jari.

Počas osláv jarnej rovnodennosti sa podávalo brezové víno a metlou z brezových konárov vymetali svoje domy, ktoré boli zdobené jarnými kvetmi a inými symbolmi jari, ako sú brezové konáriky alebo veľkonočné vajíčka.

V niektorých kultúrach sa jarná rovnodennosť spája aj s náboženskými sviatkami. Napríklad v kresťanstve sa jarná rovnodennosť zhoduje s Veľkou nocou, ktorá oslavuje vzkriesenie Ježiša Krista.

Prvý jarný deň
Zdroj: unsplash.com

Zvyky na prvý jarný deň vo svete

Oslava jarnej rovnodennosti neprebiehali iba u nás, ale ľudia z celého sveta majú svoje tradície a zvyky, ktoré sú spojené s prvým jarným dňom.

Napríklad v Írsku sa na jarnú rovnodennosť oslavuje sviatok Ostara. Ľudia sa v tento deň stretávajú na jarných oslavách, kde tancujú, spievajú a zdobia si domovy farebnými vajíčkami.

Naproti tomu v Číne sa na jarnú rovnodennosť oslavuje sviatok Qingming, ktorý je venovaný zosnulým predkom a ľudia navštevujú hroby svojich predkov a čistia ich.

Prvý jarný deň pranostiky

S príchodom jari sú spojené aj rôzne ľudové pranostiky, ktoré vychádzajú z múdrosti pozorovania prírody našimi predkami. A hoci sú staré aj stovky rokov, stále pre nás majú význam.

Pranostiky prvý jarný deň

Keď chceš mať zemiaky skoro v hrnci, zasaď ich v marci.

Daždivý marec je roľníkovo nešťastie, no suchý apríl ale ešte horšie.

Lepšie, keď ťa zima chveje, než marcové slnko hreje.

Keď je marec teplý, apríl je chladný.

Studený marec, mokrý máj – bude humno ako raj.

Koľko je v marci rosy, toľko v máji mrazu.

Rovnako bol príchod jari spojený aj s ľudovými piesňami, ktoré sa spievali počas obradov.

Prvý jarný deň zaujímavosti

S príchodom jari rastliny začínajú vyrastať, zvieratá sa prebúdzajú zo svojho zimného spánku a vtáky sa vracajú z migrácie. Rovnako je s týmto obdobím spojených aj niekoľko zaujímavých faktov, ktoré si prečítate nižšie.

Zaujímavosti prvý jarný deň

  • Dátum jarnej rovnodennosti sa môže líšiť v závislosti od časových pásiem a geografických polôh.
  • V období jarnej rovnodennosti slnečné lúče dopadajú na zemský rovník takmer kolmo a intenzita slnečného žiarenia je rovnaká na celom svete.
  • V skutočnosti sa jar začína už niekoľko týždňov pred príchodom jarnej rovnodennosti.
  • V astrológii je jarná rovnodennosť symbolom prebúdzajúceho sa nového začiatku a očisty.
  • V Japonsku sa v tomto čase koná festival Shunbun no Hi, ktorý slúži ako čas na oslavu nového začiatku a zrod prírody.
  • Počas jarnej rovnodennosti môžete pozorovať zaujímavý jav na oblohe nazývaný „equinox sundial“, kedy váš tieň bude priamo pod vami.

Ďalšie zaujímave fakty o jarnej rovnodennosti môžete nájsť na sk.wikipedia.org.

Zdroje: sk.wikipedia.org, enviroportal.sk, youtube.com

Témata:
Kalendár

Najnovšie články