Ramadán je najsvätejší mesiacom moslimov, ktorý je spojený s prísnym pôstom. Prečítajte si v článku, kedy začína ramadán, čoho všetkého sa musia moslimovia zrieknuť a aké zvyky a tradície sú s nim spojené.
Ramadán
Ramadán je deviatym mesiacom roka podľa islamského lunárneho kalendára. Ide o svätý mesiac, počas ktorého sa moslimovia na celom svete zriekajú jedla, pitia, fajčenia a sexuálnych vzťahov. Platí to však len počas dňa, v noci sa život vracia do starých koľají.
Aj katolíci majú svoje významné sviatky, ktoré nájdete v katolíckom kalendári a počas ktorých musia takisto dodržiavať určité pravidlá.
V článku nájdete
Čo je ramadán
Svätý mesiac ramadán je pre moslimov po celom svete čas duchovnej obnovy, sebareflexie a každodenných modlitieb. Moslimovia veria, že konanie dobra v priebehu sviatku je cennejšie než v inom čase.
Význam ramadánu spočíva v drodržiavaní prísneho pôstu (Saúm), ktorý má za cieľ posilniť duchovnú disciplínu, sebakontrolu a empatiu.
Toto obdobie je tiež tým pravým časom k urovnaniu sporov a zlých vzťahov. Veriaci sa majú viac navštevovať, prejavovať si vľúdnosť, spolu sa modliť.
Ramadán je jedným z piatich pilierov islamu určeným na meditáciu a hlbokú sebaočistu.
Ďalšími piliermi sú:
- priznanie sa k viere,
- každodenná modlitba,
- odovzdávanie peňazí pre chudobných,
- púť do svätého mesta – Mekky.
Ak ste veriaci a chcete navštíviť ďalšie sväté miesta, odporúčame vám návštevu pútnického miesta Medžugorie alebo Lurdy, ktoré sú známe svojimi zázrakmi.
Ramadán pôst
Ramadán súvisí s pôstom, kedy sú moslimovia povinní počas denných hodín zdržať sa akéhokoľvek jedenia, pitia, fajčenia alebo pohlavného styku.
V noci sa môžu vrátiť k bežnému životu.
Pôst sa obmedzuje iba na telesne a duševne zdravých jedincov. Netýka sa cestujúcich, tehotných a dojčiacich žien, detí a starých ľudí. Rovnako ho nemusia rešpektovať ani ľudia, vykonávajúci namáhavé zamestnanie, ako napríklad chirurgovia či vojaci.
Ramadán 2024
Dátum začiatku ramadánu je pohyblivý, pretože súvisí s pozorovaním mesačného cyklu. Rovnako sa môže líšiť v závislosti od geografickej polohy o jeden deň.
Vzhľadom na to, že islamský kalendár je lunárny, ramadán sa každý rok posúva približne o 11 dní.
Tento rok sa ramadán začína približne 10. marca 2024 a potrvá do 9. apríla 2024.
Ramadán dátum
Rok | Dátum |
---|---|
2025 | 1. – 30.3. |
2024 | 11.3. – 9.4. |
2023 | 23.3. – 21.4. |
2022 | 3.4. – 2.5. |
2021 | 13.4. – 12.5. |
2020 | 24.4. – 23.5. |
Ramadán pravidlá
Moslimovia by nemali počas ramadánu na verejnosti jesť, piť, fajčiť, žuvať, nevhodne sa obliekať. V hoteloch sú im väčšinou vyhradené miesta a podmienky, aby sa mohli najesť v ústraní.
Moslimovia začínajú svoj pôst zvolávaním na rannú modlitbu fadžr. Posledné jedlo pred začiatkom pôstu je suhúr. Pôst je ukončený zvolávaním na večernú modlitbu, maghrib.
Prvé jedlo po pôste – iftár, má pozostávať z datlí a mlieka, rovnako, ako to robieval aj Mohamed.
Čo sa týka modlitieb počas ramadánu, tak nočné modlitby nazývané tarawill sú bežné, rovnako ako opakovanie Koránu v priebehu mesiaca, často vo forme epickej modlitby. Na konci moslimovia recitujú modlitbu nazývanú takbeer, ktorá dáva chválu Alahovi.
Ramadán je zakončený trojdenným festivalom zvaným Eid al-Fitr, ktorý sa oslavuje v kruhu rodiny a priateľov, ktorí si dávajú darčeky podobne ako my na Vianoce.
Ramadán pravidlá pre turistov
Ak sa vyberiete počas ramadánu na dovolenku do Turecka, Maroka, Emirátov alebo Egypta, mali by ste rátať s určitými pravidlami, ktoré je potrebné dodržiavať. Inak vám môže hroziť pokuta, či v najhoršom prípade väzenie.
Pravidlá pre turistov počas ramadánu
- Turisti by nemali na verejnosti počas dňa jesť, piť ani fajčiť.
- Počas ramadánu môžu mať niektoré obchody, reštaurácie a atrakcie zmenené otváracie hodiny.
- Diskotéky a nočné kluby sú v tomto období zatvorené.
- Alkohol sa pije až po západe slnka.
- Odporúča sa nosiť menej vyzývavý odev pri návšteve verejných miest alebo náboženských miest.
Ramadán zvyky a tradície
Ramadán, v Turecku nazývaný aj ramazan, je súčasťou mnohých krajín po celom svete, najmä tých, kde je islam hlavným náboženstvom alebo má významnú moslimskú populáciu.
V každej z týchto oblastí môže mať ramadán kultúrne a historické odlišnosti v rámci zvykov a tradícii, ktoré sa tu dodržiavajú.
Napríklad v Indonézii je ramadán spojený s očistnými rituálmi, nazývanými padusan. Počas nich sa veriaci ponoria do prameňov a namáčajú svoje telá od hlavy k päte.
Ramadán Turecko
Turecko je obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovákov, a preto sa tu môžete stretnúť aj s oslavami ramadánu, s ktorými sú spojené rôzne zvyky a tradície.
Patrí sem napríklad pohostenie okoloidúcich a neočakávaných hostí, či obdarovanie chudobných a chorých. Koniec ramadánu je v Turecku zakončený trojdňovým sviatkom Şeker Bayramı.
V prípade, že vycestujete počas ramadánu, dovolenka v Turecku môže byť úplne iná, ako ste zvyknutí.
Maroko ramadán
Počas ramadánu sa v Maroku potuluje mestský vyvolávač (nafar), ktorý si oblieka tradičné rúcho gandora, papuče a klobúk a oznamuje melódiou začiatok úsvitu.
Prechádza sa ulicou a fúka do rohu, aby tak prebudil obyvateľov na jedlo suhoor, ktoré moslimovia konzumujú pred úsvitom.
Ramadán Egypt
Ramadán v Egypte je spojený so zapaľovaním farebných lampášov, ktoré symbolizujú jednotu a radosť počas celého svätého mesiaca. Farebné lucerny môžete vidieť aj počas osláv Čínskeho Nového roku.
Ramadán Spojené Arabské Emiráty
Oslavy ramadánu v Dubaji alebo Abu Dabí sa často porovnávajú so západným zvykom trick-or-treating, ktorý je spojený s Halloweenom.
Tradícia haq al laila sa odohráva počas ôsmeho mesiaca sha’ban, ktorý predchádza ramadánu. V tento deň môžete vidieť deti oblečené vo svetlom oblečení, ktoré sa potulujú po uliciach a pri speve tradičných piesní ako Aatona Allah Yutikom, Bait Makkah Yudikum zbierajú sladkosti alebo orechy do tašiek.
Ramadán história
Ramadán označuje mesiac, v ktorom boli prorokovi Mohamedovi zjavené prvé verše Koránu. Moslimovia veria, že to bolo počas ramadánu v roku 610, kedy Boh prvýkrát hovoril s prorokom.
Podľa islamskej tradície sa počas tohto ramadánu Mohamed utiahol – ako to často robil v mesiaci – do malej jaskyne na predmestí Mekky zvanej Hira, aby v ústraní meditoval a premýšľal.
Presný dátum tohto zjavenia nie je známy, avšak bolo povedané, že je to jedna z nepárnych nocí na konci ramadánu, pravdepobne teda noc na 27. ramadán.
Dnes sa táto noc nazýva Lajlat al-Qadr, ktorá je považovaná za najposvätnejšiu v ramadáne a slúži ako pripomienka pôvodnej noci, kedy sa Mohamedovi zjavili prvé verše z Koránu.
Ramadán zaujímavosti
So svätým mesiacom ramadán sú spojené rôzne zaujímavosti, ktoré sa týkajú modlitieb, charity a jedla.
Zaujímavosti Ramadán
- Ramadán v preklade znamená žeravá horúčava alebo sucho.
- Počas ramadánu sa moslimovia zúčastňujú na špeciálnych nočných modlitbách známych ako Taraweeh, ktoré sa konajú v mešitách po celom svete.
- Na konci ramadánu sa chudobným ľuďom rozdáva almužna s názvom Zakat al-Fitr.
- Prvým jedlom po pôste (iftár) môžu byť datle a mliekom, polievka alebo iné špeciálne jedlo.
- Často je nazývaný mesiacom Koránu.
- Raz za 32 rokov je mesiac pôstu počas letného obdobia, to znamená, že pôst trvá až 16 hodín denne.
Zdroje: bubo.sk, wikipedia.org, nationalgeographic.com, youtube.com