Svetový Braillov deň si pripomíname už od roku 2001. Tento deň je aj pamiatkou na Louisa Brailla a jeho výnimočný objav, ktorý vniesol do života miliónov ľudí svetlo. Prezradíme vám, kedy sa svetový Braillov deň oslavuje, jeho históriu a zaujímavosti.
Svetový Braillov deň 2023
Svetový Braillov deň je medzinárodným dňom venovaným braillovmu písmu a zrakovo postihnutým ľuďom.
A aj keď kalendár sviatkov síce tento deň neradí medzi štátne sviatky, napriek tomu patrí medzi dôležité medzinárodné dni.
V článku nájdete
Svetový Braillov deň dátum
Svetový deň Braillovho písma sa slávi 4. januára na počesť narodenia Louise Braillea, ktorý založil Braillovo písmo. Oslavuje sa každoročne podobne ako svetový deň ľudských práv.
Tento deň slúži na pripomenutie dôležitosti braillovského písma ako komunikačného prostriedku pre nevidiacich a slabozrakých ľudí.
Svetový deň Braillovho písma história
Louis Braille sa narodil 4. januára 1809 v Coupvray. Ako 3 ročný nešťastnou náhodou v behu spadol a vypichol si pravé oko šidlom. Následne sa infekcia rozšírila aj na druhé oko a Louis Braille oslepol.
Až do desiatich rokov chodil vo svojom rodisku aj do školy, kde vynikal prakticky vo všetkých predmetoch aj hudbe – hrával na klavíri a organe.
Kapitán Serre prezentoval systém písania, ktorý využívala armáda na komunikáciu v noci – ten Brailla zaujal a pustil sa do jeho zlepšovania tak, že nahradil zvuky písmenami a chýbajúce znaky doplnil symbolmi.
Ako 12-ročný začal vypracúvať svoj systém písma. Prvú verziu zhotovil v roku 1829, definitívne svoje písmo dokončil v roku 1837. Braille sa následne stal aj učiteľom a vo veku 43 rokov v dôsledku tuberkulózy zomrel.
Braillovo písmo zaujímavosti
Braillovo písmo je fascinujúcim bodovým písmom, ktoré umožňuje nevidiacim a slabozrakým ľuďom čítať a písať.
Prečítajte si niekoľko zaujímavostí o Braillovom písme:
- Braillov znak pozostáva zo šiestich bodiek usporiadaných do pevnej obdĺžnikovej bunky, dvoch stĺpcov a troch riadkov.
- Razením bodiek v rôznych kombináciách možno vytvoriť celkom 64 typov znakov.
- V každodennom živote sa môžete stretnúť s Braillovým písmom najčastejšie na škatuľkách liekov, ale nájsť ho môžete aj na ovládacích paneloch výťahov.
- Braillovo písmo je medzinárodne uznávané a používa sa po celom svete.
- Rôzne jazyky a písma majú svoje vlastné varianty, ktoré umožňujú nevidiacim osobám čítať texty v ich rodnom jazyku
Braillovo písmo kde nájdeme
Braillovo písmo je hmatovým znázornením abecedných a číslelných symbolov, interpunkcie, hudobných a vedeckých znakov. Využíva na to šesť bodov, ktorých význam možno dešifrovať bruškami prstov.
Braillovo písmo sa používa nielen pri literárnych dielach, učebných materiálov, novinách, ale aj na zaznamenávanie notopisov hudobných skladieb, matematických a chemických vzorcov.
Toto špeciálne reliéfne písmo pre nevidiacich sa číta pohybom rúk zľava doprava, pozdĺž každého riadku. Dnes je považované za rovnocenné s akýmkoľvek iným typom písma.
Braillovo písmo abeceda
Braillovo písmo je pre ľudí so zrakovým postihnutých nenahraditeľné. Bez neho si nevedia predstaviť svoj každodenný život. Braillova abeceda im umožňuje prijímať informácie bez toho, aby sa odlišovali od „bežných ľudí“.
Základné písmená brailovej abecedy nájdete vyobrazené nižšie. Samostatne sa ale musíte naučiť Braillovo písmo čísla.
Braillovo písmo prekladač
Online Braillovo písmo prekladač umožňuje prevádzať bežný text do Braillovho písma a naopak. Existuje niekoľko online stránok, ktoré vám v tom pomôžu. Napríklad jednou z nich je aj skn.sk.
Zdroje: skn.sk, unsplash.com, wikipedia.org