Svetový deň hier patrí k medzinárodne uznávaným dňom. Viete, kedy presne je tento deň a ako vznikol? Zaujímavá história a pôvod vás možno prekvapia. Toto sú ideálne hry a aktivity, ktorými môžete tento deň osláviť.
Svetový deň hier
Svetový deň hier zdôrazňuje, že hry sú zábavné a prospešné pre ľudí všetkých vekových kategórií. Oslavuje sa medzinárodne podobne ako napríklad Deň Zeme.
Zároveň musíte počítať s tým, že medzinárodný deň hier nepatrí medzi prikázané sviatky, a teda dni pracovného pokoja. V tento deň sa normálne chodí do práce.
V článku nájdete
Kedy je svetový deň hier
Svetový deň hier sa oslavuje každoročne v rovnaký dátum a to konkrétne 28. mája. Len o pár dní neskôr sa oslavuje zase Deň detí, ktoré hry zbožňujú od narodenia.
Zároveň v tento deň meninový kalendár ukazuje, že meniny oslavuje Viliam.
Svetový deň hier história
História hovorí, že Svetový deň hier tento deň sa začal oslavovať prvýkrát v roku 1999, kedy ho svetová organizácia The International Toy Library Association (ITLA) na konferencii v Tokiu vyhlásila ako medzinárodný deň hier.
Dátum 28. máj bol vybraný na počesť dátumu vzniku samotnej organizácie, ktorej misiou je práve vzdelávanie detí pomocou hier.
Na Slovensku sa Svetový deň hrania alebo teda hier začal oslavovať až v roku 2010, kedy sa ho zúčastnilo približne 3000 občanov na 84 rôznych miestach.
Svetový deň hier cieľ
Cieľom Svetového dňa hier je upozorniť na to, že hranie sa a hry patria medzi základné ľudské činnosti tak ako u detí aj u dospelých. Hravou formou sa môžu deti zapojiť aj do Svetového dňa vody.
Okrem toho, že dni sú overeným zdrojom oddychu, počas tohto dňa sa mnohé organizácie snažia poukázať na to, že hry značne uspokojujú psychické potreby detí a dávajú im možnosť sebarealizácie.
Zároveň novodobým cieľom tejto hry je vytiahnuť deti aj dospelých od obrazoviek televízorov a telefónnych zariadení a ukázať im, že čas strávený pri hrách je oveľa zábavnejší a príjemnejší.
Svetový deň hier hry
Hry na svetový deň hier sú rôzne a naozaj sa týkajú všetkých vekových kategórii. Zakladateľská organizácia ITLA dáva do popredia spoločenské hry pre celú rodinu.
Vďaka týmto hrám môžete príjemne stráviť čas so svojimi najbližšími.
Medzi obľúbené spoločenské hry pre celú rodinu patria napríklad:
- Scrabble
- Activity
- Twister
- Dixit
- Dostihy a sázky
Zároveň existujú rôzne spoločenské hry vzdelávacieho charakteru, pri ktorých si užijete kopec zábavy a zároveň sa aj vy aj vaše deti naučíte kopec nových informácií.
Medzi takého hry patrí napríklad Brainbox alebo I know.
Svetový deň hier aktivity pre školy
Aktivity pre školy na Svetový deň hier môžu byť naozaj rôzne. V rôznych inštitúciách si radi pripomínajú klasické hry z minulosti.
Najmä v materských školách sú to hry ako Kolo kolo mlynské, hry na schovávačku alebo naháňačku.
Rovnako sú pre školy atraktívne aj tímové hry športového charakteru, kde si deti upevňujú vzťahy so svojimi spolužiakmi a zároveň sa učia spolupráci v kolektíve.
Okrem svetového dňa hier si zase cez letné prázdniny pripomíname deň lavákov.
Svetový deň hier Nickelodeon
Televízna stanica Nickelodeon na Svetový deň hier pravidelne iniciuje aktivity, pri ktorých sa snaží detského diváka odtrhnúť od obrazoviek televízorov a počítačov a podnietiť ich k zdravšiemu životnému štýlu.
Vo väčšine prípadov sa tieto aktivity konajú počas niektorej zo sobôt a televízia pozastaví svoje vysielanie a vyzýva deti, aby zabávali skákaním, behaním, oblievaním či vzájomným maľovaním v mnohých veľkých mestách.
Sami tieto podujatia v USA organizujú. Nickelodeon je totižto detská televízia podobne ako Rik PLUS.
Svetový deň hier vystúpenia
Rôzne inštitúcie organizujú na Svetový deň hier vystúpenia. Častokrát sa jedná aj o samotné deti, ktoré si v rámci hrania a herných aktivít pripravili pre rodičov program.
Môže sa jednať o divadelné vystúpenia, ktoré sú považené za hru a deti pri nich trénujú pamäť.
Zároveň rôzne vzdelávacie inštitúcie organizujú na Medzinárodný deň hier spoločenské udalosti zábavného charakteru, kde sa môžete prísť zahrať rôzne hry, zabaviť sa a nájsť si nových kamarátov.
Zdroje: americanenglish.state.gov, itla-toylibraries.org, vedeckahracka.sk