Jarmoky 2024 Prehľad podujatí tu!

Tiesňavy na Slovensku – výber TOP 10 najkrajších tiesňav a roklín u nás + mapa

Autor: Denisa

Tiesňavy na Slovensku

Turistická sezóna je v plnom prúde, a preto si nenechajte okrem hôr utiecť aj známe tiesňavy na Slovensku, ktoré oplývajú krásnou prírodou. Pozrite si výber najkrajších tiesňav a kaňonov, ktoré by ste mali v tejto turistickej sezóne určite navštíviť.

Tiesňavy na Slovensku

Okrem turistických trás cez najkrajšie hrebeňovky Slovensko ponúka aj ďalší typ ciest, ktoré vedú cez nižšie položené tiesňavy, kaňony a rokliny.

Tieto miesta môžete navštíviť napríklad počas jesene, keď je príroda sfarbená do najkrajších farieb.

V článku nájdete

Čo sú tiesňavy

Tiesňavy sú úzke a strmé údolia alebo priesmyky do tvaru V, ktoré vznikajú v dôsledku erózie, často v horských oblastiach. Ide o známe prírodné útvary, ktoré sú charakteristické svojimi skalnatými stenami.

Slovenské tiesňavy ponúkajú nádherné výhľady a možnosti na turistiku alebo horolezectvo. Preto nit divu, že turistická ferrata Kyseľ je zároveň aj jednou z najkrajších tiesňav u nás.

Často sú vyhlásené za chránené územie alebo národnú prírodnú rezerváciu. Rovnako sú domovom rôznych druhov rastlín a živočíchov, ktoré môžu byť takisto chránené.

Mapa tiesňav na Slovensku

Na Slovensku sa nachádza niekoľko tiesňav a roklín, ktoré sa oplatí počas roka navštíviť. Sú rozmiestnené po celom území a pri ich návšteve sa môžete tešiť na nezabudnuteľné zážitky.

Mapu tiesňav nájdete napríklad na webe turistickamapa.sk. Ide o hiking mapy, ktoré okrem turistických trás ukazujú aj rôzne vodopády, jazerá, kopce, zrúcaniny či chaty.

Tiesňavy na Slovensku mapa
Zdroj: turistickamapa.sk

Najkrajšie tiesňavy na Slovensku

V našej krajine sa nachádza niekoľko desiatok tiesňav a roklín, preto je dobré vedieť, ktoré z nich sú považované za tie najkrajšie, aby ste ich mohli navštíviť ako prvé.

V zozname nižšie nájdete výber tiesňav na Slovensku, ktoré patria medzi najznámejšie.

Najkrajšie tiesňavy na Slovensku

Tiesňava Jánošíkové diery

Jánošíkové diery sa nachádzajú v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec, ktorá je súčasťou národného parku Malá Fatra. Preteká nimi Dierový potok, ktorý tiesňavu vyformoval do dnešnej podoby.

Tiesňava patrí k najnavštevovanejším na Slovensku, a to nielen pre nezabudnuteľnú scenériu skalnatých útvarov, ale aj pre viac ako 20 vodopádov, ktoré tu vytvárajú Vodopády Dierového potoka. 

Turistika v Jánošikových dierach sa delí na Malý a Veľký okruh, preto ju zvládnu aj rodiny s deťmi.

  • Malý okruh: je vhodný pre seniorov aj deti, trvá 2-3 hodiny, nájdete tu pasáže Dolných a Nových Dier a niekoľko vodopádov.
  • Veľký okruh: je vhodný pre skúsenejších turistov, trvá 4-5 hodín, ide o časť s najväčším počtom vodopádov, túru môžete zakončiť výstupom na Malý alebo Veľký Rozsutec.

Zádielska tiesňava

Zádielsku tiesňavu, ktorá je dlhá približne 3 kilometre, nájdete severne od obce Zádiel vo východnej časti Slovenského krasu. Ide o druhú najstaršiu národnú prírodnú pamiatku na Slovensku.

Hĺbka tiesňavy je vyše 300 metrov a šírka dna na niektorých úsekoch dosahuje iba 10 metrov.

Nájdete tu 120 jaskýň s prekrásnymi sieňami, najznámejšia z nich je 17 m dlhá Kráľovská jaskyňa.

Okrem toho sa tu nachádzajú aj strmé horolezecké steny a množstvo krasových útvarov.

Manínska tiesňava

Urobte si výlet do Manískej tiesňavy, ktorá patrí medzi najužšie tiesňavy na Slovensku.

Nachádza sa v Strážovských vrchoch a jej skalnaté steny sú vysoké cez 400 metrov. Zároveň ide o jedinú priamu cestu, ktorá spája menšie obce ako Záskalie, Kostolec a Vrchteplá so svetom. 

Priamo cez tiesňavu prechádza náučný chodník, ktorý vás dovedie až na Veľký Manín, odkiaľ sú nádherné výhľady na okolitú prírodu. Takisto tu nájdete aj Malý Manín, ktorý takisto stojí za preskúmanie.

Tiesňava Veľký Sokol

Na hranici Košického a Prešovského kraja v pohorí Slovenský raj nájdete jednu z najkrajších slovenských tiesňav. Ide o roklinu Veľký Sokol, ktorá je pre turistov ťažšie prístupná.

Žlto značený turistický chodník vedie cez viaceré drevené či kovové rebríky, pričom musíte zdolať prevýšenie až 300 metrov. A to všetko na úseku dlhom približne 6 kilometrov.

Roklinou takisto preteká potok Sokol, ktorý tu vytvára tri krásne vodopády – Veľký, Malý a Kaskádový.

Ak sa vyberiete do najdlhšej tiesňavy v Slovenskom raji, najlepším východiskom na túru je turistické centrum Podlesok v severnej časti Slovenského raja alebo osada Hrabušická Píla. 

Haluzická tiesňava

Haluzická tiesňava, známa aj ako Prierva, Haluzický výmoľ či Sprašová súteska vznikla činnosťou Haluzického potoka a od roku 1963 je prírodnou pamiatkou.

Jej dĺžka je 1,5 kilometra a okolité svahy a steny siahajú až do výšky 50 metrov.

Cez roklinu vedie turistický náučný chodník, ktorý je ideálny aj pre rodiny s deťmi.

Zaujímavosťou je, že na niektorých miestach je roklina široká až 200 metrov, pričom sa neustále rozširuje.

Tiesňava Kyseľ

Tiesňava Kyseľ patrí medzi najnavštevovanejšie a najtypickejšie tiesňavy na Slovensku.

Nachádza sa v Slovenkom raji a spoločne so Sokoľou dolinou a časťou doliny Bieleho potoka tvorí národnú prírodnú rezerváciu Kyseľ. 

Roklina je na svojom hornom toku rozdelená na Vyšný, Malý a Veľký Kyseľ. Dostanete sa sem pešo po vyznačených chodníkoch zo Spišskej Novej Vsi a Dediniek.

Okrem krásnej prírody tu nájdete aj niekoľko vodopádov. Najvyšší z nich má 70 metrov. Ide o Závojový vodopád, ktorý sa nachádza v časti Sokolia dolina.

Ďalšie vodopády v tiesňave Kyseľ sú:

  • Obrovský vodopád
  • Barikádový vodopád
  • Vodopád v Temnici
  • Karolínyho vodopád
  • Pawlasov vodopád

Tesárska roklina

Len kúsok od obce Hontianske Tesáre v Štiavnických vrchoch sa nachádza neobvyklá tiesňava s názvom Tesárska roklina, ktorá vznikla pôsobením vody a vulkanických hornín.

Je otvorená celoročne a vedie tadiaľto červeno značený turistický chodník, ktorý je prístupný iba v jednom smere. To znamená, že na jeho konci sa musíte vrátiť tou istou cestou späť.

Okrem prekrásnej panenskej prírody, majestátnych vrchov, rozmanitej fauny a flóry tu nájdete aj štyri vodopády, pričom najväčší z nich dosahuje výšku 8 metrov.

Králická tiesňava

Len 6 kilometrov od Banskej Bystrice medzi obcami Tajov a Králiky sa nachádza Králická tiesňava, ktorej údolie prerezáva Farebný potok s majestátnym 7 metrov vysokým vodopádom na konci.

Tiesňava je dlhá približne 2 kilometre, pričom plán je dobudovať až 7 kilometrov dlhý okruh. 

Prechod roklinou je nenáročný, vhodný aj pre rodiny s deťmi a dostupný v oboch smeroch.

Tiesňava Juráňová dolina

Juráňová dolina patrí medzi najkrajšie tiesňavy na Slovensku. Nachádza sa v Oravickej kotline v severnej časti Západných Tatier, neďaleko hraníc s Poľskom.

Ústie Juráňovej doliny tvoria 1 kilometer dlhé tiesňavy, strmé skalné steny a útvary známe ako „obrie hrnce“, cez ktoré vedie náučný chodník s mnohými lavičkami a výhliadkami.

Takisto tadiaľto preteká aj Juráňov potok, ktorý významne dotvoril jej osobitý ráz.

Prosiecka dolina

Poslednou najkrajšou tiesňavou na Slovensku je 3,5 kilometrov dlhá Prosiecka dolina. Nájdete ju v Chočských vrchoch.

Pre turistov je prístupná pešo po značených turistických chodníkoch z obcí Prosiek, Veľké Borové a aj Malatiná. Náučný chodník roklinou vedie cez skalnaté steny, ktoré je potrebné zdolávať rebríkmi.

Medzi jej najkrajšie časti patrí prírodný úkaz známy ako Vráta – 2 vysoké skalné steny stojace oproti sebe.

Okrem toho tu návštevníci môžu obdivovať aj ďalšie prírodné krásy, ako napríklad 15 metrov vysoký vodopád Červené piesky, ktorý sa nachádza na križovatke zvanej „Sokol“.

Pozrite si aj ďalšie tipy na turistiku s celou rodinou na Slovensku aj v zahraničí.

Zdroje: domolenky.sk, wikipedia.org, youtube.com

Najnovšie články